Hoşgeldiniz  

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ YÖRÜK ÇALGISI “CURA”YI YAŞATMAK İÇİN ÇABALIYOR

Erkan Ilik | 22 Şubat 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

Fethiye’de yaşayan 54 yaşındaki Hasan Gazi Adıgüzel, Yörük çalgılarından curayı yaşatıp genç nesillere aktarmak istiyor.
Fethiye’nin Karaçulha Mahallesinde yaşayan işçi emeklisi Hasan Gazi Adıgüzel, unutulmaya yüz tutmuş Yörük çalgılarından curayı ustası ve icracısı olarak yaşatmaya çalışıyor.
Curayı genç nesillere aktarmak istediğini ifade eden Adıgüzel, cura çalmayı öğrenmek amacıyla kendisine ilk müracaat eden öğrencisine, kendi yaptığı curalardan bir tanesini hediye edeceğini söyledi.
30 yıldır curayı hem yaparak hem de çalarak yaşatmak için mücadele eden Hasan Gazi Adıgüzel, atölyeye olarak da evinin bahçesini kullanıyor ve yaptığı curaları evinde sergiliyor.
Curanın ortalama bir haftada büyük bir emekle yapıldığını anlatan Hasan Gazi Adıgüzel, temin ettiği dut ağaçlarını evinin bahçesinde kesiyor. Elde ettiği parçaları yaş ya da kuru olarak balta tipi cura tekniği ile oyan Adıgüzel, oyma işlemi bittikten sonra ise kapak ve sap takıyor. Son olarak da burgu yuvalarını açan Adıgüzel, tellerini de monte ederek curayı tamamlıyor.
Cura her türlü ağaçtan olabilir
Küçüklüğünden beri saz ve cura çalma konusunda hastalığı olduğunu ifade eden Hasan Gazi Adıgüzel, “Cura her türlü ağaçtan olabilir. Öncelikle rengiyle göze hitap edebilmelidir. Renginden sonra tınısı güzel olmalı. Bunlar kaba bir ağaçtan değil, sert ve gevrek ağaçlardan olmalıdır. Cura, Yörükler’in önemli bir çalgı aletidir. Çünkü yörüğün torbasına girebilecek küçük saz aletidir. Tınısı bakımından da önemlidir. İnce, titrek, güzel bir sesi vardır. Bu işle uğraşmamın en önemli nedeni kültürümüzü yaşatmaktır. Curada unutulmaya yüz tutmuş bir kültür hazinesi olduğu için yıllardır onu yaşatmak için mücadele ediyorum” dedi.
Genç nesilleri artık bu tür çalgıların merak uyandırmadığını söyleyen Adıgüzel, “Küçüklüğümden bu yana ata çalgılarımızdan curanın heveslisiydim. Öğrenmek için çok azimliydim ve kendi imkanlarımla öğrendim. Uzun yıllardır yörük şölenlerinde ve bazı şenliklerde cura çalmayı icra ediyorum. Artık bizim yaşımız ilerliyor. Yeni nesillere bu çalgının çalmasını aktarmak istiyorum. Ölmeden en az üç, dört gencimize cura çalmasını öğreteceğim. Hatta öğrenmek isteyen ve bana ilk gelen kişiye de, kendi yaptığım curalardan bir tanesini hediye edeceğim” diye konuştu.

629 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
BIST 10,3601
ALTIN 412,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle