Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

TURUNÇ PINARI’NA ENERJİ NAKİL HATTI İZNİ 2017 YILINDA VERİLMİŞ

Erkan Ilik | 11 Temmuz 2021 | Genel, Güncel, Kültür, Manşet, Siyaset A- A+

TURUNÇ PINARI’NA ENERJİ NAKİL HATTI İZNİ 2017 YILINDA VERİLMİŞ

Fethiye’nin eşsiz koylarından birisi olan, UNESCO’nun “Dünya Dostluk ve Barış Köyü” ilan ettiği Kayaköy yakınlarında bulunan Turunçpınarı koyundaki kaçak yapılaşma ve bu yetmezmiş gibi, deniz kıyısındaki kaçak yapıya hem enerji nakil hattı çekilmesine, hem

de enerji hattı bahanesiyle yüzlerce yetişkin ağacın kesilerek devlet eliyle 8 kilometrelik yol açılmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Öte yandan, Kayaköy Turunçpınarı mevkiindeki yapılar için Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın talimatıyla Belediye ekiplerince hazırlanan tutanakların ardından ilgili firmanın aldığı 16 adet yapı kayıt belgesi iptal edildi.

3.derece sit alanı durumundaki Turunçpınarı koyunda yapılaşma için 14 Nisan 2017’de başlayan izin alma çalışmalarının 21 Aralık 2017’de tamamlandığı ortaya çıktı. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda “bölgeye enerji nakil hattı çekilmesinde sakınca olmadığı” belirtildi.

Belediye Başkanı Alim Karaca özellikle Turunçpınarı mevkiindeki yapılaşmayla ilgili olarak devletin ilgili tüm kurumlarına bilgi vermesine ve kaçak  yapılaşmayı engellemek için Ankara nezdinde yoğun çaba harcamasına rağmen, Turunçpınarı’ndaki doğa tahribatı devam etti. Göreve geldiği günden itibaren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın daha önceden alınmış izinlerin iptali için yaptığı çalışmalar tek tek sonuçlanmaya başladı.

KARACA’NIN GİRİŞİMLERİYLE 16 ADET YAPI KAYIT BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Turunçpınarı mevkiindeki yapılar için Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın talimatıyla Belediye ekiplerince yapılan incelemelerin ardından ilgili firmanın aldığı 16 adet YAPI KAYIT BELGESİ iptal edildi. 9 Aralık 2020 günü iptal ettirilen 16 adet Yapı Kayıt Belgesinin ardından, ilgili yapılar için yıkım kararı çıkartıldı. Kaçak yapılar için açılan yıkım ihalesine katılım olmazken, 3. derece sit alanı içinde toplam 19.807 m2’lik ormanlık alanda enerji nakil hatlarının toprak altından yapılması da akıllarda soru işareti bırakıyor. Aynı alan içinde 1.derece sit alanında kalan kısımlar için ise çalışmalar Müze Müdürlüğü gözetiminde yapılacak.

TURUNÇPINARI’NA İZNİ FETHİYE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ VERMİŞ

 

Bölgede 3. derece sit alanı içinde kalan toplam 19.807 m2’lik ormanlık alana inşa edilen enerji nakil hatlarının toprak altından geçirilmesi de ilginç bulundu. Aynı bölgede yer alan, 1. derece sit alanında kalan kısımlar için  çalışmaların Müze Müdürlüğü gözetiminde yapılması gerekiyor. Yakın tarihte açılan 8 kilometre’lik orman yolu öncesinde karadan ulaşımı olmayan, ancak

denizden ulaşılabilen, Turunçpınarı mevkii için inşaat izni isteyen, bir dönem fırtınalar yaratan MUHTEŞEM YÜZYIL dizisinin yapımcısı Yusuf Timur Savcı‘nın yaptığı başvuruya cevaben Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nce 10 yıllığına izin verildiği ve dönemin Belediye Başkanı Behçet Saatcı zamanında Belediye’nin bu gelişmeler karşısında sessiz kaldığı anlaşıldı. Fethiye’de tam 4 dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan Behçet Saatcı’nın bu konuda sessiz kaldığı 4 yılın ardından tepki göstermesi ise şaşkınlıkla karşılandı. Saatcı’nın verilen izinlerden haberinin mutlaka olması gerektiği ifade ediliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK

Alim Karaca idaresindeki Fethiye Belediyesi tarafından söz konusu kaçak yapılar nedeniyle; TİMS Prodüksiyon Film ve Organizasyon San. Ve Tic. A.Ş ve Yusuf Timur Savcı’ya para cezası yazılırken, ilgili yapıların yasal hale getirilmesi istendi.  Verilen süre zarfında işlem yapılmaması

durumunda, ilgili yapılar için ilave para cezası verilecek ve yıkım kararı alınarak yıkım gerçekleştirilecek.

 

 

4719 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle