Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Turizm Sektörü 2022’den Umutlu

Erkan Ilik | 06 Ocak 2022 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı ve TÜROFED yönetim kurulu üyesi Bülent Uysal, 2022 yılının ülke turizmi açısından iyi bir yıl olacağı yönündeki görüşlerini paylaştı. Uysal, “2022 yılında seyahat yasağı beklemiyoruz. Yabancı turist beklentimiz yüksek. Bu nedenle 2022 turizm sezonu, 2021 sezonundan daha iyi olacaktır. Aşılamanın başarısı ve bunun sayesinde Kovid-19’un seyrinin yavaşlaması, 2022 sezonunu olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

2020 yılında başlayan pandemiden dünyada ve Türkiye’de en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, 2021’de yaşadığı toparlanmanın ardından 2022 yılı için daha umutlu bir tablo çiziyor. Turizm sektörü temsilcileri, 2022 sezonuna ilişkin ilk sinyalleri değerlendirdi ve öngörülerini aktardı. Sektör temsilcileri, 2022 yılında turizm sektöründen umutlu olduğunu dile getiriyor.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı ve TÜROFED yönetim kurulu üyesi Bülent Uysal halen devam eden pandemi ve yaz aylarında tatil beldelerinde etkili olan orman yangınlarına rağmen 2021 sezonunun 2020’ye göre kötü bir tablo çizmediğini aktardı. Uysal,  “Pandeminin seyri ve aşılama çalışmaları nedeniyle 2022 yılında seyahat yasağı beklemiyoruz. Yabancı turist beklentimiz yüksek. Bu nedenle 2022 turizm sezonu 2021 sezonundan daha iyi olacaktır” dedi.

“İngiltere Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattı”

Başkan Bülent Uysal, “2021 yılında pandemi süreciyle ne yazık ki beklediğimiz bir sezon olmadı. Özellikle ana pazarımız İngiltere’nin Covid-19 dolayısıyla kapılarını açmaması sonucu tamamen hayal kırıklığı yaşadığımız bir yıl oldu. İngiliz misafirlerimizin Ekim ayından sonra gelmesi nedeniyle sezonun ilk beş ayını boş geçirdik. Ukrayna, Rus ve yerli misafirlerimizle açığı kapatmaya çalıştık. Elbette yeterli düzeyde bu iş olmadı. İlçemizdeki tesislerin büyük bir çoğunluğu misafirlerine kapılarını açtı ve bir nebze de olsa sezonu iyi değerlendirdiler. Yani 2021 yılında ayakta kalmayı başardık” dedi.

“Geçen Yılın Rezervasyonları Bu Sezona Aktarıldı”

Önümüzdeki sezonu değerlendirecek olursak elimizde iki tane veri var. Bunlardan bir tanesi rezervasyonlar, diğerleri de  bölgemizdeki uçuş sayıları. Rezervasyonlar 2021 yılından aktarılan 2022 yılına rezervasyonlar var. Bu rezervasyonlar Haziran ayı ağırlıklı. Çünkü, Mayıs ve Haziran ayında uluslar arası uçuşlar iptal olduğu için, bu dönemde özellikle ana pazarımız olan İngiltere’den misafirlerimiz gelemediler. 2022 yılının Mayıs ve Haziran ayı o nedenle oldukça doluluk oranına sahip. Dolayısıyla herhangi bir aksilik olmaz ise, koronavirüs etkisini yitirir ise, 2022 yılının Nisan ve Mayıs ayında uçuşlar başlarsa 2022 yılının çok güzel bir yıl olacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

“2022 Yılı Güzel Bir Yıl Olacak”

Bir diğer donenin de bölgede planlanan uçuş sayılarının olduğunu aktaran Bülent Uysal, “Dalaman Hava Limanından aldığımız verilere göre, şuan için planlanan uçuş sayısı 2019 ve 2021 yıllarının çok çok üzerinde. Herhangi bir sıkıntı olmaz ise, 2022 yılı güzel bir yıl olacak. Ancak, maalesef Omicron Varyantı nedeni ile pek çok Avrupa ülkesi kapanma durumunda. Tekrar uluslar arası hava trafikleri azalıyor. İnşallah bu omicron varyantının etkisi bir an önce azalır. Mayıs ayında da biz uçuşlara başlarız. Ancak, temkinli olmakta fayda var” ifadelerinde bulundu.

“Kur Fiyatları Endişelendiriyor”

Uysal konuşmasının sonunda, “2022 yılındaki en büyük tehlikelerden bir tanesi de dünyadaki entel fiyatlarındaki artış. Dünyadaki entel fiyatları döviz bazında artıyor. Yani bizdeki kur artışının haricinde dünyadaki metal fiyatları, gıda fiyatları yüzde yüze varan döviz bazında artışlar   var. Buda Türkiye gibi herşey dahil hizmet veren ülkemizde bir unsur” şeklinde konuştu.

348 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle