Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Topraksız Çilek Üretimi İle Fethiye’den Dünyaya Açılıyor

Erkan Ilik | 15 Ocak 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye’de kurduğu topraksız tarım sistemiyle çilek üretimi yapan üretici Koray Türkan, 6 Bin  metrekare alan üzerinde yıllık 25 ton üretim yapmayı hedeflediklerini, bunun ise normal üretimin 3 katı olduğunu söyledi.

Son yıllarda üründe kaliteyi ve rekolteyi artırmak amacıyla ön plana çıkan topraksız tarımla yetiştirilen ürünlerden birisi de çilek. Seralarda 6 ay sezonu bulunan çileğin üretimi, topraksız tarımla birlikte yılın her ayında üretilebiliyor. Fethiye’nin Karaçulha Mahallesinde domates seralarını boşaltarak topraksız tarım serasını kuran Koray Türkan isimli üretici, ürettikleri çilekler için pazar sıkıntısı çekmediklerini, kalitesinin de de üst düzey olduğunu söyledi. Yaptığı araştırmalar sonucu bölgeye uygun çilek türünüdiktiğini söyleyen Koray Türkan isimli çiftçi 3’e katladıkları üretimlerini, yakın zamanda üretim kapasite artırımı ile daha da arttıracağını söylediler.

Karaçulha Mahallesinde  topraksız tarın uygulaması ile çilek yetiştiriciliği yapan Koray Türkan’ı  Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya ve  Ziraat Mühendisi İlkay Alkaya üretim alanında ziyaret etti.Hollanda tipi modern sera kullandıklarını ifade eden Koray Türkan “Aynı Hollanda gibi saksılarda üretim yapıyoruz. 3,5 litrelik kokopit ile içerisine 2 tane fide ile üretiyoruz. Belli bir süre sonrasında 2 fide kardeşleyerek  5,6 fide gibi çoğalıyor” diye konuştu.
“Daha Çok Saksıda Üretim Yapıyoruz”
Daha çok saksıyı tercih etmesinin avantajlarını anlatan Koray Türkan “Saksının avantajı içerisine kullandığımız kompoze malzemesi kokopitin ömrü açısından faydalı oluyor. Normalde kokopit 3,4 yıl kullanılabiliyor. Fakat normal torbada olduğu zaman 13,14 litre kokopit var. İnsanlar ne kadar çok fide dikerse o kadar çok üretim olacağını sanıyorlar. Bu çok yanlış bir bilgidir. Çilek yapısı itibariyle çok kök yapan bir bitkidir. Ne kadar çok kök yaparsa verim o kadar çok artıyor. Verimin artması için kökün hem beyaz sağlıklı olması lazım. Bu yetiştirme döngüsünü herkes iyi bir şekilde sağlayamıyor. Burada 3,5 litre kokopit var. Fide başı 1,75 litre hemen hemen torbadakinin yüzde 75 fazlası bir yetiştirme ortamı sunuyoruz. Torbada olduğu zaman bir sonraki seneye kokopit zayiatı çok oluyor” diye konuştu.
Tonaj Üretimimiz Artıyor”
Yıl boyunca bir fideden aldığı çilek miktarını da aktaran Koray Türkan “Dünya’da çilekte belli bir literatür var. California dünyada çileğin en çok yetiştiği yerlerden bir tanesidir. Bunun nedeni 12 ay boyunca hava sıcaklığının 20,25 derece arasında nemin ise yüzde 60,65 olmasıdır. Çileğin en sevdiği ortam budur. Aynı fidanla California’da ki üretici bir sene boyunca 3 kilo çilek alabilirken biz burada 600,700 gram aldığımızda çok seviniyoruz. Türkiye şartlarında 600-700 gram iyi bir rakam. Bizim geçen yıl ki sene ortalamamız 635 gram. Burada 110 bin fide varsa 70-75 ton çilek üretiyoruz. Bu sene ki hedefimiz de 750 gram. Çünkü su sistemimizde iyileştirme yaptık.
“Bu Sene İhracattan Hiç Korkumuz Yok”
Çilek yetiştirmenin kurlarından da bahseden Koray Türkan “Çilek yetiştirirken 3 altın kural vardır. Bunlar dölleme, havalandırma ve beslemedir. Beslemek için ana materyal su. Suyunuzun çok iyi olması lazım. İçerisinde karbonat olmaması lazım, ph’ı düşük olması lazım, sodyum olmaması lazım, klor olmaması lazım. Yer altı sularımız bilinçsiz tarımdan ve gübrelemeden dolayı hep tuzlu. Biz şuan saf su elde ediyoruz. Gübre ihtiyacımız en az yüzde 30 daha fazla oluyor ama yetiştirdiğimiz ürün daha iyi oluyor. Geçen yıl ürünleri topladığımızda 3,4 gün sonra yumuşuyordu. Bu yıl ise çilek 13,14 gün ilk toplandığı gibi renk değiştirmeden duruyor. Bu sene ihracattan hiç korkumuz yok. Geçen hafta Salı günü topladığımız çileği Pazar günü Sırbistan’a gönderdik. Çilek burada 5 gün soğuk hava depomuzda durdu. Sonrasında gitti. Bu Pazar için tekrar sipariş verdiler. Çilekte sıkıntı var mı diye çekinmiştim fakat memnun olduklarını söylediler” dedi.
Çilek bakımını anlatan Türkan “Burası 6 dönüm.  Bu seramızda iki tane sabit işçimiz var. 12 ay bizle beraber çalışıyorlar. Bitki çok yaprak veriyor belli dönemlerde alttan gelen sert yaprakların toplanması gerekiyor. Bu dönemlerde ilave çalışan alıyoruz. Bu sene yumuşak meyveler için özel soğuk hava tesisi yaptırdık” dedi.

“Örnek Bir Seramız”

Karaçulha Mahallesindeki Koray Türkan isimli üreticiye ait çilek serasının Fethiye’de alternatif tarıma örnek olduğunu belirten Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya, “Bu sera belki de donanımlık açısından Türkiye’de bir ilk. Herkesin bildiği gibi daha yakın tarihlere kadar ilçemizde en fazla domates, patlıcan, kabak ve fasulye gibi ürünler yetiştiriliyordu. Bu ürünlere rakip olarak son yıllarda alternatif tarım ürünleri de yetiştirilmekte. Bu alternatif üretime bu seramızda örnek teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

883 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle