Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Tanır, Vatandaşları Kurbanlık Konusunda Uyardı

Erkan Ilik | 28 Haziran 2022 | Genel, Güncel A- A+

Veteriner hekim Mustafa Tanır kurban bayramı öncesi vatandaşları uyardı.

Veteriner hekim Mustafa Tanır, veteriner hekim kontrolü dışında sevkiyatı yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

Veteriner Hekim Mustafa Tanır yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşlara uyarılarda bulundu. Tanır “Kurbanlıklar Sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, pasaport/veteriner sağlık raporu/nakil belgesi olan, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçilmeli, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç veya gelişimini tamamlamamış hayvanlar ile damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kurbanlık olarak seçilmemelidir” dedi.

Kurbanlık hayvanların belgelerinin olması gerektiğinin altını çizen Veteriner hekim Mustafa Tanır , “Kurbanlık nakledilecek hayvanlar küpeli, şap ve çiçek hastalığına karşı aşılı olmalıdır. Nakil araçları nakil öncesi ve sonrasında mutlaka temizlenip dezenfekte edilmelidir. İl sınırları içinde nakil sırasında ve pazara girişte büyükbaşlarda pasaport ve küçükbaşlarda nakil belgesi; il dışına nakledilecek hayvanlarda ise bu belgelerin yanı sıra veteriner sağlık raporu bulundurulmalıdır. Küpesiz, pasaport/nakil belgesi/veteriner sağlık raporu olmayan hayvanlar nakledilemez ve kurbanlık pazara satışı yapılamaz. İl içinde ise pasaport veya nakil belgesi yeterli olmaktadır” diye konuştu.

Tanır Hijyenik bir ortamda, hayvana eziyet edilmeden ehil insanlar tarafından çevre sağlığı da dikkate alınarak, eti, sakatatı, derisi ziyan edilmeden kurban kesimi gerçekleştirilmesi gerektiğini aktardı.

Tanır “ Kurbanlık kesimler ehil kişilerce yapılmalı, belediyelerin gösterdiği kesim yerlerinde yapılmalı, kesimlerde hayvan refahı ilkelerine göre hareket edilerek kesimin hayvana eziyet edilmeden tamamlanması, temizlik ve hijyene dikkat edilmesi, iç organlardan karkasa bir bulaşma olmadan çıkarılması, kanın çok iyi akıtılması önemlidir. Kesim öncesi ya da sırasında hastalık şüphesi bulgularının görülmesi halinde İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli nöbetçi veteriner hekimlere bilgi verilmelidir.Kurbanlık kesim yerlerinde atıkların, kan ve diğer organların her hangi bir çevre kirliliğine neden olmaması için gelişigüzel çevreye atılmamalı, sızdırmaz uygun bir poşet içinde temizlik görevlilerine teslim edilmelidir” şeklinde konuştu. Haber-Hakan AYKIRI

23 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle