Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

“Sezar’ın Hakkı Sezar’a Çalışın Plajı’da Çalış’a”

Erkan Ilik | 15 Nisan 2014 | Eğitim, Güncel, Kültür A- A+

Çalış-Der Plajını İstiyor

“Sezar’ın Hakkı Sezar’a Çalışın Plajı’da Çalış’a”

Çalış-Der plajını istiyor. Bölgenin tek ve ilk sivil toplum kuruluşu kısa adı Çalış-Der olan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği artık kendi plajını, kendi işletmek istiyor. Uzun bir süredir Çalış’taki durumu ve nabzı tutan gazetemiz muhabiri bu konuyu Çalış-Der yönetim kurulu başkanı Mete Ay ile görüştü. Başkan Mete Ay açıklamasında “Yerel seçim sürecinden dolayı bugüne kadar sessiz kaldık. Ancak plajımızın işletmecisi olan Fethiye Turizm ve Alt Yapı Birliği Büyük şehir yasasından ötürü kapanınca bütün bölge işletmecileri ile beraber stres dolu bir sürece girdik. Bizler Çalış Der olarak kendi plajımızı artık kendimiz işletmek istiyoruz. Çalış’taki işletmeler ve bölgede yaşayan halkımız adına gereken resmi başvuruyu yaptık. Çalış plajı rantçılara kurban edilmemelidir. Çalış Plajının işletme gelirleri yine bölgeye hizmet olarak geri dönmesi amacıyla derneğimize verilmelidir” dedi.

“Kendi Plajımızı Kendimiz İşletmek İstiyoruz”

Mete Ay açıklamasında “Artık seçimler bitti hangi siyasi görüşte olursa olsun politika yapmadan Fethiye’nin en önemli gelir kaynağı olan Turizm’de ne yapmamız gerektiğinin irdelenme zamanı gelmiştir. Fethiye’de Zaman iş ve aş zamanıdır Gelir olmadan istihdam ve huzuru bulmak çok zordur. Sayın Osman Otgöz’ün Başkanlığını yapmış olduğu FETAB Çalış Plajını son Dört yıldır Derneğimiz ve bölge halkı ile diyalog ve uyumlu bir şekilde çok güzel bir şekilde işletti. Osman Otgöz Bölgeden kazandığı parayı bölgede yaptığı işler ile geri bıraktı ve bizlere Fethiyeli olarak güzel bir örnek oldu. Ancak FETAB kapandı, şu an dört yıl önce olduğu gibi Çalış Plajı sahipsiz kaldı. Hatırlayanlar bilir, Dört yıl önce yine bu yetki boşluğundan dolayı plajımızın hazır hale getirilmesi, Haziran ayının sonlarını bulmuştu. Ziyaretçilerimizden; şimdi olduğu gibi çok ciddi şikayetler almış ve ciddi maddi kayıplar yaşanmıştı. Bu durum, sonraki yıllarda, Nisan, Mayıs, Haziran turizmine olumsuz etki yapmıştı.  O tarihlerde, bölgeye Turist olarak geldikten sonra uzun süre Çalışı ziyaret etmek istemeyenleri, yeni yeni kazanmaya başlamışken, yine aynı durumla karşılaşmak istemiyoruz” dedi. Açıklamasına devam eden Mete Ay “Sosyal iletişimin bu kadar etkili olduğu bir dönemde plajımızın bu durumunun bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından bütün dünyaya, geçildiğini düşünün eminim kaybımız Fethiye olarak çok büyük olacaktır. Çalış Plajı bakımsız bir durumda ve sezona hazır değil, Plajın bir an evvel temizlenip gereken çalışmaların yapılarak sezona hazır hale getirilmesi lazım. Bu endişe verici durum Çalış’taki turizm işletmecilerinin demoralizasyonuna (Moral Bozukluğu) yol açmaktadır. Çünkü sezon açılıyor ve bölgemize ilk turistler gelmeye başladı Bizler, bunları tekrar yaşamamak için, dışarıdan gelen ve bölgeyi bir rant olarak gören kişilerin eline bırakılmaması için Çalış Plajı’nın işletmesine talibiz Kendi plajımızı kendimiz işletmek istiyoruz. Bununla ilgili olarak, 01.04.2014 tarihinde, T.C. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne resmi başvurumuzu yaptık ve Çalış plajının işletmesine talip olduğumuzu söyledik” dedi.

“Bu Güne Kadar Size Destek Sözü Veren Oldu Mu?”

Gazetemiz muhabirinin sorularına yanıt veren Mete Ay “Derneğimiz son dört yıldır gerek hükümetimiz; gerekse yerel yönetimle barışık ve uyumlu çalışarak sektör işletmecileri ile arasındaki sağlıklı iletişimi sağlama misyonunu üstlendik. Sorunların çözülmesinde ve hizmetin bölgeye gelmesinde çok olumlu neticelere imza attı. Çalış Der olarak Çalış bölgemizde her türlü faaliyetlerin içersinde olduk ve uyumlu bir şekilde çalıştık. Çalış’ın tanıtımını en iyi şekilde yaptık. Çevreye ve doğal değerlere önem verdik. Kimseyle sürtüşme yaşamamaya özen gösterdik. Yapıcı davrandık ve hizmet odaklı olmayı hedefledik.

Öncelikle Bunlarda emeği geçen ve destek veren Bölge Milletvekillerine, Belediye Başkanımıza, FETAB Başkanımıza,  bölge halkımız adına sonsuz teşekkürler ediyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden Mete Ay  “Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Çalış Plajına odaklanan belli ticari çıkar grupları çıkabilir. Eğer, plajımızın işletmesi, bu tip grupların eline geçerse, Yeni Plaj İşletmecisi ile bölge esnafı ve bölge halkı arasında sorunlar çıkabilir buda bizleri Çalış-Der olarak ciddi şekilde kaygılandırıyor” dedi.

“Peki, Plajın İşletmesi Size Verildiğinde Nasıl Bir Yol İzleyeceksiniz”

Mete Ay açıklamasında “Çalış-Der demek Çalış bölgesi demektir. Bizim hedeflediğimiz ve yapmaya çalışacağımız plaj işletmesi; 1.Gerek yabancı gerekse yerli halkımızın en iyi hizmeti alabileceği bir plaj haline getirmek, 2.Nitelikli bir kum temiz bir deniz için çalışmalar yapmak, 3.Plaj hizmetleri verirken kumsalın ekolojik yapısını bozmadan, deniz kaplumbağalarının üremesi için koruma tedbirlerini almak, 4.Çalışanları ile ziyaretçi memnuniyeti odaklı işletmecilik yapmak, 5.Plajı sadece çalış bölgesindeki tesislerin değil bütün Fethiye Halkı ve ziyaretçilerinin hizmet alabileceği bir plaj haline getirmek, 6. Ziyaretçilerimizin; huzur ve güvenlik içinde olması için, gerekli her türlü tedbiri almak,

7.Mavi Bayrak hedefi için koşulların yaratılmasına çalışmak, 8.Plaj hizmetinden elde edilen gelirler ile bölgenin doğal değerlerini ön plana çıkarmak ve Fethiye’nin Turizm tanıtımına katkı sağlamak, Umarız en kısa sürede Plajımız doğru ve hak eden derneğimizin işletmesine bırakılır Bütün Dileğimiz budur” diyerek sözlerine son verdi.(FG)

 

 

çalış güzelleştirme derneği mete ay (11)_320x480 çalış plajı (1)_640x341

844 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle