Hoşgeldiniz  

SEYDİKEMER’İN TİYATRO HAZİNELERİ ANLATILDI

Erkan Ilik | 28 Mart 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

Seydikemer Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde Seydikemer ilçesi sınırlarında bulunan Tlos, Letoon ve Pınara Antik Kenti’nden seslenerek, Anadolu topraklarında yüzyıllar öncesinden tiyatroya verilen önemi gözler önüne serdi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve belediye personeli, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladı. Tlos, Letoon ve Pınara Antik Kentlerinde bulunan amfi tiyatrolardan seslenen belediye personeli, Likya Medeniyetinde önemli bir konuma sahip olan amfi tiyatroları hakkında bilgi paylaştı. Antik kentlerin dron ile yukarıdan çekilmiş görüntülerini de paylaşan ekipler, Seydikemer’in tarihi hazinesini tüm Türkiye’ye tanıttı.

“TLOS ANTİK KENTİ TİYATROSUYLA DİKKAT ÇEKİYOR”

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Tlos Antik Kenti’ni anlatan belediye personeli Yasin Sarman; “Seydikemer’in Yaka Mahallemizde bulunan Tlos Antik Kenti’nin amfi tiyatrosundayız. Tlos’un ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. Bununla birlikte stadyumu da büyük bir önem sahiptir. 2’nci cevahının hemen üst ortasındaki tapınak mimarisiyle Anadolu toprakları içerisinde ayrı bir öneme sahiptir” diye konuştu.

“M.Ö. 2’NCİ YÜZYILDA İNŞAA EDİLDİ”

Letoon Antik kentinde bulunan amfi tiyatrodan seslenen Neriman Şumur, “Likya Tiyatroları içerisinde seyircilerin oturduğu bölüm çok iyi korunmuş örneklerinden biridir. Sahne binası henüz tam anlamıyla ortaya çıkarılamamıştır. Yapı Helenistik dönemde yaklaşık M.Ö. 2’nci Yüzyılda inşaa edilmiştir. Tiyatronun kapasitesi yaklaşık 7 bin 800 kişidir” ifadelerini kullandı. Pınara Antik Kenti hakkında bilgi veren Alihan Maron, “Pınara Antik Kenti hamam, tiyatro, agora, Odeon, kaya mezarları, yukarı akropol ve aşağı akropolden oluşmaktadır. Yukarı akropolün kısa sürede yetersiz kalması üzerine ulaşımın daha kolay olduğu aşağı akropolde yerleşime geçilmiştir” dedi.

“SEYDİKEMER, TARİHİN EN ESKİ AMFİ TİYATROLARINA SAHİP”

Seydikemer’de tarihin en eski amfi tiyatrolarına sahip olmaktan gurur duyduklarını dile getiren Başkan Otgöz, tiyatronun insanı, İnsana, insanla ve insanca anlatma sanatı olduğunu kaydetti. Başkan Otgöz; “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde mesaj yayımlayan Seydikemer Belediye Başkanı Otgöz, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde ”Değerli tiyatro sanatçıların, tiyatro çalışanlarının ve sanatseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

2147 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle