Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Salı Pazarı’na Turist İlgisi

Erkan Ilik | 14 Haziran 2022 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye ilçesinde Salı günleri kurulan semt pazarına Fethiye’nin yanı sıra Kaş ve Dalyan ile Marmaris’ten de turlarla turist geliyor.

Ölüdeniz ve Çalış Plajı çevresinde konaklayan turistler sabahın erken saatlerinden itibaren de soluğu Salı Pazarı’nda alıyor. Güzel güneşli bir hava da hediyelik eşya ve diğer ihtiyaçlarını Salı Pazarı’ndan sağlayan turistler, önce tüm pazarı gezip, ardından almak istedikleri ürünlerin pazarlığına girişiyorlar. Akşamları havanın serinlemesi nedeni ile daha çok kışlık eşofman, şal ve ayakkabı reyonlarında alış veriş ettikleri gözlenen turistler, ellerinde poşet poşet ürünle ayrılırken, pazarın otantik halinin kendilerini etkilediğini söylüyorlar.

Pazarcı esnafı turisti kendi stantlarına çekebilmek için zaman zaman İngilizce olarak seslenişte bulunurken kimileri de sipsi ve bağlama çalıp turistin ilgisini çekmeye çalışıyor. Pazarcı esnafı Ekim ayı ortasına yaklaşılırken, turist yoğunluğunda küçük bir azalma olsa da, daha çok İngiliz, Alman ve Hollandalı turistlerin ilgisi ile karşılaştıklarını söylediler. Bazı Pazarcı Esnafı “Turist yoğunluğu var ama beklediğimiz alış veriş yok” derken bazıları da “Gayet güzel” diye konuştular.

Geniş bir alanda kurulan Salı Pazarı’nda alış veriş için gezip dolaşırken yorgun düşen turistler börekçi tezgahlarında dinlenerek vakit geçiriyor. Fethiye’ye özgü saç böreği, bazlama ve dürüm yiyerek Türk mutfağını da otantik ortamda yaşayan turistler, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduklarını söylüyor. Börekçi kadınlar, “Bazlama ve saç böreğini turistler çok seviyor. Bir yiyen bir daha yiyor” diye konuştular. Haber-Hakan AYKIRI

PAZARDA TURİST BEREKETİ

22 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle