Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Pazarda Üreticiler Denetlendi

Erkan Ilik | 22 Ekim 2021 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Cuma günleri kurulan köylü pazarında fiyat ve ürünleri denetledi. 700 üreticinin ürünlerini pazarladığı köylü pazarında, belge denetimi  ve fiyat denetlemesi gerçekleştiren Karayiğit, “Mevsim dolayısıyla şu anda üretici pazarımızda tüm ürünler  taptaze ve ürün çeşitliliği de çok fazla. Bu pazarın kurulum amacı üreticilerimizin kendi ürettikleri ürünleri pazarlamalarıdır. Bizde dışardan ürün gelmemesi pazarımızda denetimler geçekleştiriyoruz” dedi.

Fethiye ve Seydikemer İlçelerinin mahallelerinde yaşayan ve geçimini çiftçilikten kazanan üreticilerin yetiştirdiği ürünleri kendilerinin satabilmesi için Fethiye Belediyesi ve Fethiye Ziraat Odası iş birliği ile Cuma günleri kurulan üretici pazarına bu hafta da ilgi yoğundu.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit de, pazara üreticileri yetiştirdiği ürünlerin dışında başka bir yerden ürün gelip gelmediği konusunda ve ürünlerin fiyatları konusunda sabahın erken saatlerinde Fethiye Belediyesi Zabıta personeli ile birlikte denetimlerde bulundu.

Denetimler esnasında pazardaki üreticilerin belgelerini, ürünlerin nerede yetiştiği ve hangi ortamda yetiştiğinin yanı sıra fiyat konusunda da incelemelerde bulunan Karayiğit, “Bu pazarın kuruluş amacı, üreticilerimizin kendi yetiştirdiği ürünleri kendilerinin satması. Bu anlamda art niyetli kişileri pazara sokmamak için denetimlerimiz rutin bir şekilde sürüyor” dedi.

Üretici Pazarında her hafta Cuma günü denetim gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Kenan Karayiğit, “Üretici pazarında tezgâh açan üreticilerin Ziraat Odasına kayıtlı üye olmaları gerekiyor. Üreticilerin yaka kartlarına arazilerinde ne yetiştiriyor ise yazmaları gerekiyor. Kartlarda yazan ürünleri buraya gelip satıyorlar. Biz burada belge denetimi uyguluyoruz, sabah bütün üreticilere belge denetimi yaptık. Bazı arkadaşlarımız yaka kartlarını yani ürün belgelerini takmıyorlar, biz de takmaları için uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

Dışarıdan sebze ve meyve alıp satan üreticilere Fethiye Belediyesi Zabıta görevlilerinin gerekli ceza-i işlem uygulayabileceğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit “Burada tezgâh kuran pazarcılar yaka kartında yetiştirmediği ürünleri satıyor ise üretici değildir, başka bir yerden alıp satıyordur. Bunu yapan üreticilerimiz ile ceza anlamında biraz ilgilenmemiz gerekiyor. Bizim ceza kesme yetkimiz yok fakat Fethiye Belediyesi zabıta ekipleri cezai işlem uygulayabiliyor.  Denetim yaparken bütün tezgâhları dolaşıp kimin hangi ürünü yetiştirmeden sattığını zabıta ekiplerine bildiririz ve zabıta ekipleri ile gelip tutanak tutarak cezai işlem uygulatırız. Para cezası uygulaması yok ancak üretici belgesini iptal etme cezamız var. Bu ceza sonucunda 6 ay ila bir yıl pazarda tezgâh kuramaz” dedi. Haber-Hakan AYKIRI

 

 

318 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle