Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Özel Fethiye’de Ekmek İsrafı Önleme Etkinliği

Erkan Ilik | 01 Nisan 2014 | Güncel A- A+

Özel Fethiye İlkokulu/Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri sosyal bilgiler dersi ürettiklerimiz ünitesinde “İnsan ve Ekonomi” konusunda israf ile ilgili öğrendiklerini, “Ekmekleri israf etmeyelim.” etkinliğiyle uygulamaya geçirdiler.

Ekmek israfı ile ilgili ve bayat ekmeklerle neler yapabilecekleri konusunda öğrenciler araştırmalar yaptı. Öncelikle ekmek israfı ile ilgili olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda günlük ekmek tüketimini, israfını ve ekonomik kayıpların sayısal olarak da ne kadar çok olduğunu öğrendiler.

Bu etkinlikle ilgili olarak konuşan okul yetkilisi; “Ekmek israfını önemini vurgulamak amacıyla da Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mesut Atlı rehberliğinde de araştırmalar yaparak bayat ekmekten yapılan yemek ve tatlıları öğrendiler. Daha sonra yemek ve tatlıların tariflerini alıp annelerine hazırlattılar. Okul bahçesinde önce tüm okul öğrencilerine ekmek israfı ve bayat ekmeklerle neler yapılabilecekleri konusunda bilgilendirme yaptılar. Daha sonra kurulan stantlarla birlikte bayat ekmekle hazırlanan 30 farklı yemek ve tatlıları çeşitlerini öğrenci ve öğretmenlerimize tanıttılar. Ayrıca yemeklerin içeriği ve tarifleri de yemeklerin önüne konuldu. İlgi ile stantlarımızı gezen öğrencilerimiz fonda çalan güzel müzikler eşliğinde bu yemekleri tadına baktılar ve beğendikleri yemeklerin tariflerini okuyup notlar aldılar. Bu etkinlikte en büyük amacımız, bu bayat ekmeklerden yapılan yemekleri beğenen okul öğrencilerimizin daha sonraki zamanda evlerindeki ekmeği israf etmeyip bu yemeklerden ailelerine yaptırmalarıdır. Bu etkinlik için ayrıca öğrencilerimizden bazıları ekmek israfı konusunda resimler yapıp, şiir ve kompozisyon yazdılar. İnternetten çıkardığımız ve Görsel Sanatlar öğretmenimiz Sn. Funda Çırpan önderliğinde yapılan afiş ve resimler ile yazılan şiir, kompozisyonları da panolarımıza astık. Öğrencilerimiz yapılan çalışmadan sonra okul yemekhanesinde ve evlerinde gereğinden fazla ekmek almayacaklarını ve israf etmeyeceklerini söylediler.”dedi.(FG)

Özel Fethiye’de Ekmek İsrafı Önleme Etkinliği     (1)_640x480 Özel Fethiye’de Ekmek İsrafı Önleme Etkinliği     (2)_640x480 Özel Fethiye’de Ekmek İsrafı Önleme Etkinliği     (3)_640x480

4196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle