Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Oğuz “Kiralar 10 Bin TL’ye Dayandı”

Erkan Ilik | 12 Nisan 2022 | Genel, Güncel A- A+

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ülkelerinden kaçan sivil halkın büyük bir bölümünün de Türkiye’ye sığınmasının ardından Fethiye’de de ev kiralarında yoğun artış oldu. Çok sayıda Ukrayna ve Rus vatandaşı Fethiye’ye gelip yerleşirken, ev kiralarının  da 10 Bin TL’ye dayandığı öğrenildi. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, özellikle Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle her iki ülkeden bölgeye ciddi bir talebin olduğunu belirterek,” Bu talep aşırı şekilde devam ederken, özellikle en az 3 aylık ve bir yıllık evlerin kiralandığını görüyoruz. Kiralar da ciddi bir artış var. Geçen yıl 2 Bin, 2 Bin Beşyüz TL olan ev kiraları 7 Bin ile 10 Bin TL arasında. Bu durum emlaçılardan kaynaklanan bir durum değil. Konut sahiplerinden kaynaklanan bir durumdur” ifadelerinde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ülkelerinden kaçan sivil halkın büyük bir bölümünün de Türkiye’ye sığınmasının ardından Fethiye’de de ev kiralarında yoğun artış oldu. Çok sayıda Ukrayna ve Rus vatandaşı Fethiye’ye gelip yerleşirken, ev kiralarının  da 10 Bin TL’ye dayandığı öğrenildi. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, Rusya- Ukrayna savaşı itibariyle bölgede konut stokları ile ilgili ciddi bir sıkıntı ortaya çıktı. Özellikle Ukrayna Rusya savaşı sonrasında hem Ukrayna’dan hem Rusya’dan özellikle kiralama anlamında uzun dönemli kiralama anlamında bölgeye çok ciddi bir talep oldu ve devam ediyor. Özellikle en az 3 ay ve 1 yıla kadar evlerin kiralandığını, özellikle ikamet izni almak için kiralamaların devam ettiğini görmekteyiz. Kiralarda ciddi bir artış ortaya çıktı. Geçen yıl 2.000  – 2.500 tl civarında olan evlerin 7 Bin-10 Bin  lira arasında kiraya verildiğini görmekteyiz. Emlakcılardan kaynaklanan bir durum olmayıp, özellikle mal sahiplerinin piyasanın bu şekilde olması dolayısıyla fiyatları arttıklarını görmekteyiz. Tabi bu konuda bölgemizde olan konut açığını da daha üst düzeylere çıktığını görmekteyiz. Savaşın geçici bir durum olduğunu ve kısa sürede ortadan kalkmasını savaşın bir barış ortamına dönüşmesini bekliyoruz. Bu yüksek kira artışı devam ediyor. Yani emlakçıların ileride kiraya verecekleri evde kalmadı. Hal böyle olunca bölgeye gelen bir memur amir ya da ne bileyim devlet memurunun da ev bulma şansı ortadan kalktı. Sıkıntılı 1 durum açıkçası” dedi.

“Mevcut Konut Fiyatları Arttı”

Fethiye’de de konut fiyatlarının Türkiye ve Dünyanın içerisinde bulunduğu gebel ekonomik durumdan dolayı arttığına işaret eden Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Konut fiyatlarındaki artış, Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu genel ekonomik durumla alakalı. Covid sonrasında büyük şehirlerden, yurt dışından bölgeye olan bir konut satın almakla alakalı bir talep vardı. Bunun üzerine bir de enflasyon hadisesinin eklenmesi neticesinde enflasyon da fiyatları yukarıya doğru ittirdi.İnşaat fiyatlarındaki artış inşaat malzemelerindeki fiyatlardaki artış aşağı yukarı yüzde yüz ile yüzde üçyüz arasında değişmekte. Hal böyle olunca mevcut konutların fiyatlarında da bir artış olması son derece normaldir. Bundan sonraki enflasyonun gidişatı, enflasyonun seyri konut fiyatlarında arsa fiyatlarındaki gidişata yön verecektir. Hep beraber izleyeceğiz, göreceğiz. Değişik bir ortamdan geçiyoruz. Emlak ve konut sektöründe  fiyatlama konusunda da sıkıntı var. Eski ikinci el fiyatlar ve yeni inşaat fiyatlamasında ilgili sıkıntılar var. Böyle olunca fiyat marjları da çok açılmış durumda. Afaki rakamlar da fiyat belirlemeleri olduğunu görmekteyiz. Bunun ne kadar gerçekçi olduğunu, ne kadar afaki olduğunu önümüzdeki aylardaki enflasyon sürecine göre hep birlikte göreceğiz. O bakımdan şu an itibariyle bir mal alıp satarken bile en azından demir almak ne bileyim inşaat malzemesi almak herhangi bir şeyde sıkıntı yaratıyor. Fiyatları günlük belirliyorlar. Dolayısıyla mal sahipleri de  fiyatları her daim yüksek tutmak istiyor. Zarara uğramamak için o bakımdan net bir şey söylemek çok doğru değil. Şu an itibariyle piyasanın bir yatay sürece girmesini beklemekte fayda var diye düşünüyorum.Daha önce altı, yedi yüz Bin TL olan konutlar iki üç Milyon TL, civarında seyrederken, villalar da 10-20 Milyon TL’lere kadar yükseldi” diye konuştu.

42 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle