Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Editor Erkan | 19 Eylül 2022 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla A- A+

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

E-ticaret sayesinde insanların alışveriş yapmaları daha kolay hale geldi. Farklı markaların ürünlerine ulaşmak daha kolay oldu. Ayrıca, ihtiyaçlara ve bütçeye uygun seçimler yapılmaya başlandı. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde piyasaya her geçen daha çok markanın çıktığını söyleyebiliriz. Bu durum; rekabeti de inanılmaz boyutlara getirdi.

Markalar arası rekabetten dolayı birtakım hukuksuzluklara rastlanabilir. Bilhassa markalara ait logoların kopyalanması söz konusu olabilir. Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her markanın kendisini koruması şarttır. Bir başka deyişle, marka tescili; bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline gelir.

Marka Tescil Ücreti 2022

Markaların vakit kaybetmeden marka tescil işlemlerini tamamlamaları gerekir. Bu noktada, birçok marka sahibinin aklında marka tescil ücreti ne kadar sorusunun yer aldığı bilinir. Konuyla ilgili bilgi almak adına Türk Patent ve Marka Kurumu’nun internet sitesi ziyaret edilmelidir. Takdir edersiniz ki, marka tescil başvurusu; doğrudan Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır. Bu yüzden, marka tescil ücreti de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenir. 2022 yılında olduğumuz şu günlerde marka tescil ücreti de ekonomik şartlardan etkilenerek zamlanmıştır. Sonuç olarak, güncel itibariyle, marka sahipleri; marka tescil ücreti olarak bin 20 TL öderler. Bunun yanı sıra, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından talep edilen diğer ücretler de şu şekilde özetlenebilir:

  • Tek sınıflı marka başvuru ücreti: 380 TL
  • Marka başvurusu ek sınıf ücreti: 380 TL
  • Marka tescil belgesi sureti düzenleme ücreti: 390 TL
  • Lisans kayıt ve yenileme ücreti: bin 330 TL
  • Rüçhan hakkı kayıt ücreti: 420 TL

Yukarıdaki ücretlerin ödenmesi ve ödendiğini gösteren dekontun başvuru sırasında Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması gereklidir. Bunun yanı sıra, marka sahiplerinin aklında ödemelerin nereye yapılacağına dair birtakım sorular daha yer alır. Ziraat Bankası’ndaki kurumsal tahsilat hesabı aracılığıyla tahsilat yapmak mümkündür. Buna ek olarak, isteyenler; kredi kartı aracılığıyla da ödeme yapabilirler. Bank kart, bankomat aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmez. EFT veya havale şeklindeki yapılan ödemelerin de Türk Patent ve Marka Kurumu bünyesinde herhangi bir geçerliliği bulunmaz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil ücreti kadar merak edilen bir diğer husus ise marka tescilinin nasıl yapıldığıdır. Marka tescili; uzun bir süreci ifade eder. Her şeyden önce, marka tescilinin Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurularak yapıldığını söylemek gerekir. Hem kişilerin hem de firmaların başvuru yapmaları söz konusudur. Bunun yanı sıra, vekil aracılığıyla da başvuru yapmak mümkündür. Ancak, vekil kullanıldığı takdirde marka tescil ücreti artabilir.

Marka tescili yapabilmek adına ilk olarak Türk Patent ve Marka Kurumu’nun istediği belgeler hazırlanmalıdır. Söz konusu belgelerin sunulmasının ardından detaylı bir değerlendirme yapılarak tescil başvurusunun sonucuna karar verilir.

24 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle