Hoşgeldiniz  

Maket Ne İşe Yarar?

Erkan Ilik | 29 Aralık 2020 | Genel, Güncel, Kültür, Siyaset, siyasi A- A+

Maket Ne İşe Yarar?

Teknikteki verilerin, gerçek görünümünün nasıl olduğunu görebilmek amacıyla hazırlanan çalışmalara maket denir. Maketler genellikle 3 boyutlu olarak hazırlanmaktadır. Hazırlanan maketler sayesinde, olabilecek hatalar önceden gözlemlenebilmektedir. Böylece düzeltme yöntemine gidilebilmektedir. Sadece teknik hatalar amacıyla değil görsel sunum olsun diye de maketler hazırlanmaktadır. Bu maketler insanların fikir sahibi olmasında büyük öneme sahiptir. Gösterilen maket karar verilebilmesi açısından çok etkilidir.

Maket Çeşitleri

Maketlerin çok farklı çeşitleri vardır ve pek çok alanda da yapılabilmektedir. Maket yapılabilen bazı alanlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Arazi maket,
  • Mimari maket
  • İç tefriş maketleri
  • Diorama şeklindedir.

İlk 3 çeşit makette teknik özellikler göz önünde bulundurulurken, diorama görsel amaçlarla hazırlanan maketlerdir. Gerçek bir yer ya da hayali bir yer görsel olarak sunulabilmektedir. İnsanlarla alakası olan her türlü maket ise, mimari maket kapsamına girmektedir. Cami, antik bina, kütüphane gibi örnekleri olabilir. Arazi maketleri ise, geniş alanlardaki kot farkını gözleyebilmek amacıyla yapılmaktadır. Ova ya da dağ özellikleri bu maketlerde izlenebilir. Farklı maket seçeneklerini , https://www.guvensanat.com/maket  sitesinden inceleyebilirsiniz.

4766 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
BIST 10,1620
ALTIN 441,98

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle