Hoşgeldiniz  

KÜLTÜR MİRASI DASTARI YAŞATIYORLAR

Erkan Ilik | 03 Mart 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem A- A+

 

Fethiye’nin Yeşilüzümlü mahallesinin simgesi haline gelen dastar dokumacılığının gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar aralıksız olarak devam etmekte.

Tarihi geçmişi göçer  Yörüklere ve Likyalılara kadar uzanan Yeşilüzümlü deyince akla ilk olarak dastar gelmekte. Bölgenin kültürel değerlerinin başında gelen dastar dokumacılığı ile ilgili olarak yapılan çalışmalar her geçen gün artmakta.

“DASTAR İNSANI KIŞIN SICAK, YAZIN İSE SERİN TUTAR”

Üzümlü Mahallesinde el dokumacılığı yapan Olcay Yılmaz, “7 yaşından bu yana Üzümlü Mahallesinde el dokumacılığı yapıyorum. El dokumasını küçük yaşlarda iken annem yaparken, heves ettim ve ondan öğrendim. O yıllardan bu yana da dokumacılığı gerçekleştirmekteyim” diye konuştu. Üzümlü Dastarının özelliği hakkında da bilgiler aktaran Yılmaz, “Üzümlü Dastarı pamuk ipten yapılmaktadır. Pamuk ipten yapılan dokuma kışın sıcak, yaz aylarında serin tutar. Önceden sadece dastar dokuması yapardık. Şimdi ise, perde,şal, elbise ve süs eşyaları da dokumaktayız. Dokumada kullandığımız pamuk ipleri Denizli’den getirtiyoruz. İp olarak başlıyoruz ve dokumaları üretmeye devam ediyoruz” dedi.

“DASTAR’I YAŞATMAK İÇİN EĞİTİMLER VERİLİYOR”

Fethiye Halk Eğitim Merkezi tarafından Üzümlü Mahallesinde açılan Dastar Dokuma Kursunda eğitmenlik yapan Feray Aykurt ise, “Kurumaya yüz tutan dastar dokumamızı yaşatmak adına eğitimler veriyoruz. Bir nevi burada kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Fethiye Halk Eğitim Merkezi tarafından burada açılan kurslar ile iki yıldır çaba gösteriyoruz. 12 kursiyerim var. Bir tanesi de b mahallemize sonradan yerleşen bir İngiliz vatandaşı. İlk aşamada kursiyerlerimize küçük işleri öğretiyoruz ve akabinde de dastar, elbise ve şal gibi ürünleri ortaya çıkarıyoruz” dedi.  Dastar Dokuma sanatının her geçen gün unutulmaya başlandığını ifade eden Aykurt, “Fethiye Halk Eğitim Merkezi tarafından Üzümlü Mahallesinde açılan Dastar Dokuma Kursunda eğitmenlik yapan Feray Aykurt ise, “Kurumaya yüz tutan dastar dokumamızı yaşatmak adına eğitimler veriyoruz. Bir nevi burada kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Fethiye Halk Eğitim Merkezi tarafından burada açılan kurslar ile iki yıldır çaba gösteriyoruz. 12 kursiyerim var. Bir tanesi de b mahallemize sonradan yerleşen bir İngiliz vatandaşı. İlk aşamada kursiyerlerimize küçük işleri öğretiyoruz ve akabinde de dastar, elbise ve şal gibi ürünleri ortaya çıkarıyoruz” dedi.  Dastar Dokuma sanatının her geçen gün unutulmaya başlandığını ifade eden Aykurt, “Özellikle yeni nesil gençlerimizi bu sanata heves ettirmeye çalışıyoruz. Fakat ne yazık ki genç nesil teknoloji gençliği olduğu için, dastar dokumaya merak duymuyorlar ve bu kültür unutulmaya bırakılıyor” şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ BU SANATI İLERİKİ NESİLLERE TAŞIMAK”

Yeşil Üzümlü Mahallesi Muhtarı Erkan Arıcan, “Üzümlü Dastarı bizim mahallemizin temel taşlarından bir tanesidir. Eski anne annelerimiz zamanından bu yana, dastar kültürü mahallemizde devam etmektedir. Hemen hemen her evde dastar dokunmaktadır. Her evde bir dokuma tezgahı bulunmaktadır ve herkes kendi ihtiyacı kadar dokuma yapmaktadır. Elbette bu işi ticarete döken mahalle halkımızda bulunmaktadır. Pandemi süreci nedeni ile şu anda ilgi biraz az. Fakat,  normal zamanlarda yerli ve yabancı vatandaşlar mahallemize geldiğinde ilgi ve alakaları dastara ve diğer dokumalara karşı gayet iyi oluyor. Ama biz burada halkımız için Pazar istiyoruz. Girişimlerimiz de oldu. Zaten burada Fethiye Belediyesinin de bir projesi var ve projeyi bildiğim kadar ile de sürdürüyor. Muhtarlık olarak bizde halkımıza elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Dokuma Sertifikası almak için Fethiye Halk Eğitim Merkezimizce kurs açtık. Amacımız bu sanatı ileriki nesillere taşımak. Bu kültürümüzün yok olmaması için de tabiî ki devlet yetkililerimizden taleplerimiz bulunmakta” ifadelerinde bulundu.

355 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle