Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

KÖŞE YAZISI SEDAT AKDAĞ YEŞİL MANİFESTO

Erkan Ilik | 06 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

YEŞİL MANİFESTO

Merhaba Değerli Okurlarım,

Dünyanın pandemi sonrası yeni bir düzene geçeceği artık bilinen bir gerçek. Bu yeni düzenin başını çekecek olan mevzulardan birisi de kuşkusuz iklim değişikliği.

Yeşil bir dönüşümünde artık Yeşil Mutabakat ile çok yakınımızda olduğunun farkında mısınız?

Enerji sektörüne de büyük bir damga vuran ve enerji sektörünü tamamen değişmek zorunda bırakacak olan AB komisyonu tarafından açıklanan Yeşil Mutabakatı 2030’a kadar karbon salınımını %50 azaltmayı, 2050’de ise ‘0’ karbon salınımı hedefine ulaşmayı perdenin görünmeyen kısmında ise daha büyük planları barındıran, Avrupa Birliği’nin büyüme stratejisi olarak düşünebilirsiniz.

Daha büyük planlar dedik…

Bu planlardan birisi de Çin’i zor durumda bırakmak gibi gözüküyor. Enerjisinin büyük bir kısmını fosil yakıtlardan karşılayan Çin’in bu proje ile birlikte gücünü kaybetmesi hedefleniyor.

Bir nevi soğuk savaş anlayacağınız…

Ancak benim de merak ettiğim bazı noktalar var. Örneğin birçok sektörüüretim üssü olarak kullanan AB, Yeşil Mutabakat koşullarını sağlamayan bir tedarikçi firma için tepkisi ne olacak, geri mi çevrilecekler yani?

İlerleyen zamanlarda bekleyip göreceğiz…

Bunun yanında hala nükleer enerji anlamında büyük yatırımlar yapan ülkelerinde vay haline diyorum. Dünya böylesine bir dönüşüm içerisindeyken hala bazı ülkelerin nükleer konusunda ısrarcı olması gerçekten şaşırtıcı. Boşa kürek çekmek sözü bu ülkeler ile birlikte yeniden vücut buluyor demek hiçte yersiz olmuyor.

Türkiye açısından baktığımızda ise rapora göre Türkiye’nin yeşil ekonomik dönüşümü senaryosu ile milli gelir baz senaryoya göre göre yüzde 2.8 oranında artacak. Bununla beraber cari açıkta yüzde 13’ü aşan, karbon emisyonlarında ise yüzde 21’e yaklaşan oranlarda düşüş görüleceği ve yine aynı rapora göre sosyal refahın yeşil ekonomik düzen altında artacak olduğu öngörülüyor.

Yeni düzen ile birlikte mevcut sektörlerinde yeni teknolojilerle süratle dönüşeceği yeni bir süreçte beklenmekte. Bu sektörler arasında yapı, tekstil, enerji ve sanayi sektörleri başlarda yer alıyorlar. Ancakşimdilik Türkiye’yi kapsayan kısmı, iklim değişikliğinin doğrudan etkileri değil;Avrupa Birliği’nin büyüme stratejisi olarak belirlediği Yeşil Mutabakat vasıtasıyla hissedeceğimiz dolaylı iktisadi etkiler ancak Türkiye’yi bu mevzu teğet geçmemeli aksine bu sefer Türkiye yeşilin tam merkezinde olmalı bunun içinde artık atacağımız adımları düşünmemiz değil atmamız gereken günlerdeyiz.

İthalat ile tarımsal anlamda fiyatları düşürmek gibi mevzulardan kendi üretimimize odaklandığımız gündem konularına geçebilirsek bizde konuya müdahil olacağız inşallah…

 

 

 

HAFTAYA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE…

 

3608 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,6677
EURO 10,3609
BIST 12,1301
ALTIN 494,75

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle