Hoşgeldiniz  

köşe yazısı holident

Erkan Ilik | 25 Haziran 2020 | Beldeler, Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür A- A+

Uzman Dr. Selin Koşar

ORTODONTİ UZMANI

Merhaba Fethiyeli dostlar ve sevgili çocuklar,

Bir süredir Holident ailesi olarak uzman hekimlerimiz tarafından sağlık köşesinde sizleri ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Şimdi sıra bana geldi, önümüzdeki sayılarda ortodontiyle ilgili tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Yazıma başlamadan önce sizlere kendimi tanıtmak isterim.  2011 Yılında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra özel bir muayenehanede 2 yıl medikal diş hekimliği üzerine pratik yaptım ancak aklımda her zaman benim için en doğru alanı seçip o branşta uzmanlaşmak vardı. Muayenehane deneyimi  benim için en doğru branşı seçmek adına oldukça faydalı oldu. Hayatta belki de beni en çok mutlu eden şey bir çocuğun gülümsemesidir. Muayenehane deneyimimde tedavi ettiğim çocuk hastalardan sonra diş çapraşıklığı olan çocukları güzel bir gülüşe kavuşturmak için ortodonti branşını seçtim.

2014-2019 Yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti bölümünü tamamladım. Eğitimimi yurtiçinde ve yurtdışında eğitimlerle destekleyerek ortodonti alanında en son gelişmeleri mesleğime taşımayı hedefledim. 2019 yılında bu güzel şehire taşındım ve geçen bir yılın sonunda bir çok mutlu hastayla birlikte yeni gülüşlere merhaba dedik. Güzel Fethiye’yi tanıdıkça ve Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki ekibimizi düşündükçe ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha hatırlıyorum.

Sorularınıza geçmeden önce pandemi sürecinde hepimizi mutlu eden düşüş eğiliminde tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini bir kez de ben hatırlatmak istedim. Biz Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak artırılmış sterilazyon önlemlerini devam ettiriyoruz. Önce onları hatırlayalım ve daha sonra ortodontiyle ilgili sorularla köşemize başlayalım.

ARTAN STERiLiZASYON ÖNLEMLERİ ve SIFIRLANMIŞ KLİNİKLER

Covid-19 Salgını dolayısıyla hepimizi evlerimizde kalmaya özen gösteriyoruz ancak bir yandan hayat devam ediyor ve zorunlu ihtiyaçlarımız beklemeye gelmiyor. Diş ağrısı gibi mutlak tedavi gerektiren ihtiyaçlar dolayısıyla acil tedavilere hizmet veren Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi uygulanan sterilizasyon standartlarına yenilerini eklemiş bulunuyor. Şimdi kısaca sterilizasyon önlemlerini açıklayalım:

Havalandırma ve Farklı Klinik Kullanımı: 7 Klinikli Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hastalar farklı sterilize edilmiş ve havalandırılmış kliniklerde tedavi olur ve aynı klinikte üst üste hasta yer almaz.

Tedavi aralarında en az yarım saat ara: Tam Sterilizasyonun ve havalandırma için aynı klinikteki iki randevunun arasına en az yarım saat havalandırma boşluğu bırakılması.

Temizlik ekipmanları: Yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal temizlik ürünlerinin kullanımı ile kumaş dahil tüm yüzeylere uygulanabilir çamaşır suyu ve türevleri insan sağlığını olumsuz etkiyecek kimyasallar içermeyen%99.9 antibakteriyel özelliğe sahip ürünlerle tüm yüzeylerde günlük ve saatlik klinik ve bekleme alanlarının temizliği.

Tek Kullanımlık Kıyafetler: Tüm doktorlar ve asistanların FFP1 maske ve şeffaf koruyucu siper ile tedavi yapması ve tek kullanımlık cerrahi önlüklerin her hasta için kullanımı.

Maskesiz dolaşım yasağı: Tüm personel ve ziyaretçilere kapıdan girişiyle birlikte yeni maskelerin verilmesi.

Sınırlı Kişi sayısı: Kalabalığı engellemek her gün bir doctor, bir hemşire, bir temizlik personelinin nöbet tutarak çalışması. Uzmanlık gerektiren acil tedavilerde uzman doktor randevu saatinde görev yapıp tedavi sonrası tekrar evine dönmesi.

Ortodontik Tedavi Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Her yaşta ortodontik tedavi yapılması mümkündür. Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve tedavi süreleri değişkenlik gösterir.

Tedavi için diş çekilmesi gerekli mi? 

Diş çekimi yapma veya yapmama kararı ortodontik tedavide analizler sonucu (Model analizlerinde ölçümler, röntgen analizi, fotoğraf analizi) verilmektedir. Günümüz estetik algısını karşılamada ortodonti çok önemli bir konumda bulunmaktadır.Çekimli tedavilerde tercih sıkça köpek dişlerinin bir arkasında birinci premolar dediğimiz küçük azı dişleridir. Farklı diş eksikliği, kırık diş, ağızda uzun süre kalması şüpheli dişler gibi faktörler varsa çekim tercihi değişebilir. Doğru tedavi sonralarında bu diş çekiminden oluşan boşluk çapraşıklığın düzeltilmesi için kullanılacağı için eksiklik farkedilememektedir. Bu süreçte profesyonellik esastır ve titiz bir çalışma gerektirmektedir. Beklenti sadece dişlerin sıralanması değil aynı zamanda bu dişlerin güzel bir dudak estetiği oluşturmasıdır.  Diş çekimsiz ortodontik tedavi yapmanın mümkün olmadığı durumda uygulanan bu tedavide tel tedavi ücreti yine bir çok faktör değerlendirilip verilebilmektedir. Bunun dışında ortodonti sonrası 20likler çekilmezse dişleri sıkıştırıp yer değiştirme ihtimali oluşmaktadır.

Her 20 lik çekilmeli mi? Hayır.Fakat röntgen ile sorun çıkarabileceği ön görülen dişler ağızda tutulmamalıdır.

 Çocuklarda ortodontik sorunlara sebep olan kötü alışkanlıklar nelerdir?

Alışkanlık; hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, koşullanmış davranışlardır. Bu alışkanlıklar iyi veya kötü olarak ikiye ayrılır. Herhangi bir fiziksel, psikolojik ve sosyal zararı yoksa iyi olarak tanımlanır. Bunun tam tersi ise kötü alışkanlıklardır. Kötü alışkanlıkların türü, şiddeti ve süresi önemlidir. Çünkü diş hekimi bu alışkanlıkları erken dönemde fark ederek, kalıcı hasarlar bırakmadan bu alışkanlıkları durdurabilir.

Koruyucu ve önleyici tedaviye ihtiyaç duyulan kötü ve zararlı ağız alışkanlıkları şöyle sıralanabilir;

 • Parmak emme
 • Dil emme
 • Yutkunma düzensizlikleri, dil taşması
 • Dil itme ya da dilin diş arasına sokulması
 • Biberonlar
 • Yalancı emzikler
 • Dudak emme ve ısırma
 • Yanak ısırma
 • Diş sıkma veya gıcırdatma
 • Ağızdan solunum
 • Tırnak yeme
 • Konuşma bozuklukları
 • Yatış şekli
 • Beslenme bozuklukları

 

5013 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
BIST 10,1620
ALTIN 441,98

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle