Hoşgeldiniz  

KÖŞE YAZISI CANER ÇELİK OZON TEDAVİSİ (OZONOTERAPİ) NEDİR?   

Erkan Ilik | 16 Şubat 2021 | Genel, Güncel, KöşeYazar, Kültür A- A+

OZON TEDAVİSİ (OZONOTERAPİ) NEDİR?   

       OZON TEDAVİSİ (Ozonoterapi); günümüzde değeri giderek daha çok anlaşılan ve birçok tedavide kullanımı artan bir alternatif tıp uygulamasıdır.

Ülkemizde alternatif tıp hizmetlerine Sağlık Bakanlığı’nca onay verilmesiyle üniversitelerde sertifika programları oluşturulmuş ve uzman doktorlar tarafından uygulamak üzere uygun hastalara ve uygun dozlarda uygun sürelerle tatbik edilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

Normalde ozon atmosferde bulunan en önemli gazlardan birisidir.

Dünyanın uzaydan gelen ultrasonik ışınlardan ve zararlı etkilerden korunması gibi önemli bir görevi vardır.

Son yıllardaki sanayi toplumlarının oluşturduğu zararlı gazların, ozon tabakasını inceltmesi sonucunda görülen kötü yöndeki iklim değişikliklerinin, ozonun nekadar değerli olduğunu bizlere hatırlatması açısından önemlidir.

Ozon hayati açıdan önemli olan oksijen atomunun (O2) 3 değerlikli formu olup, tıbbi kullanım haricinde su ve hava temizleme sistemlerinde, mikropların yok edilmesi amaçlı, klima sistemlerinde soğutma suyu eldesinde, şişelerin sterilizasyonunda, doğal atıkların yok edilmesinde, sanayi uygulamalarda, leke temizleme ve tekstil malzemelerinde, demir eldesinde, ilaç üretimi ve uzay sanayinde, şişe dolumu vb. gibi birçok alanda insanlığın faydası için kullanılmaktadır.

Ozonun sağlık alanında kullanılması 1.Dünya Savaşı (1915) yıllarına dayanmaktadır. Yaraların sterilizasyonu, kemik kırıklarının iyileştirilmesi, iltihap ve abselerin tedavisinde ozonun pozitif etkisi gözlenmiştir.

Yıllar içinde ozon tedavisi giderek bilimsel bir noktaya ulaşıp insanlığın faydasına sunulmuştur.Günümüzde kullanılan ozon tedavisi, oksijeni ozona çeviren jeneratörler aracılığıyla yapılmaktadır.

 

OZON NASIL UYGULANIR VE UYGULAMA YOLLARI NEDİR? 

 

Ozonun uygulanması, vücuttan belli miktar kanın(100-150 mlt) alınıp ozonlanarak geri verilmesi olan Majör Uygulama, küçük bir miktar kanın ozonlanarak kas içine verilmesi olan Minor Uygulama, rektal uygulama, özel plastik torbalarla gaz banyosu şeklinde Torbalama, vücut yüzeyine uygulama olan Topikal kullanım ile vücut boşluklarına (eklem,idraryolu,vb.) uygulaması gibi yollar mevcuttur.

Bütün bu uygulamalar uygulamayı yapacak uzman doktor ve sağlık personeli tarafından onaylanmış, cihazlar ve steril şartlar altında belgeli kliniklerde yapılmalıdır.

OZONUN UYGULAMA ALANLARI

Ozonun onlarca yıl kullanımı sonucunda uygun dozlarda ve uygun hastalara yapılması ile belli başlı kontrendikasyonlar hariç zararsız bir işlem olması ve etki ettiği hastalık yelpazesinin genişliği ozonoterapinin cazibesini arttırmıştır.

Bu şekilde ozonun ara tıbbi tedavilere destek ve hastalıklarda korunmada önemli bir yer tuttuğu gözlemlenmiştir.Özellikle yara iyileşmesindeki kuvvetli rolü ozonun yara tedavileri ve cilt ülserleri,şekere bağlı gelişen kangrenler, yanık tedavileri,damarsal dolaşım bozuklukları ve ameliyat sonrasında yara yerinin hızlı iyileşmesi sağlanması açısından önemli yer tutmaktadır.Kronik bağırsak hastalıkları olan kolit ve bağırsak bozuklukları ozonun tedavi protokolünde yerini almasını sağlamıştır.

Önemli olarak enfeksiyon ve virüslerden kaynaklanan hastalıklarda kullanımıdır ki bunlar; gribal enfeksiyonlar,bakteriyel ve viral enfektif hastalıklar,hepatit, basit uçuk ve zona,genital enfeksiyonlar, günümüzde korona tedavisinde ve korunmasında destekleyici rol sunmaktadır.

 

Kanser tedavisinde ek tedavi olarak vücut direncinin arttırılması ve kemoterapide kullanılan ilaçların yan etkilerinin azaltılması diğer bir kullanım alanıdır.

Yaşlanmaya bağlı gelişen hastalıklarda genel canlandırma (Revitalizasyon) ve gözde görülen maküler dejenerizasyon ozona güzel cevap vermektedir.Bir diğer kullanım alanı olan romatizmal hastalıklar ve eklem iltihapları (artiritler) temel tedavi yöntemleri tedavi edilecek hastanın konforunu ve tedavinin etkinliğini arttırmaktadır.

Ayrıca vücut direncinin düşmesi ve mevsimsel değişikliklerle seyreden kronik yorgunluk sendromunda vücudun canlanması ve yaşam kalitesinin artması ozonun kullanım alanlarından biridir. Ozon uygulamasının ana etkileri; vücutta biriken toksinlerin zararsızlaştırılması, ödemi çözmesi, organların canlandırılması ve bakteri, virüs, mantarların etkisizleştirilmesi olarak söylenebilir.Ek olarak kozmetik amaçlı kullanımı ile cildin daha canlı görünmesi, saç dökülmesininazaltılması, anti yaşlanma karşıtı etkisi, hafızanın güçlendirilmesi gibi birçok faydasıda mevcuttur.Kullanımının kısıtlandığı durumlar sadece; Troid bezinin fazla çalıştığı Hipertroidizm,bakla alerjisi olarak bilinen Favizm hastalığı ve Hamileliktir.        Uygun dozlarda çocuklarda ve emziren bayanlarda güvenle kullanılabilir.

Ozonun bir diğer kullanım alanı ise ozonlanmış su,zeytinyağı ve bazı kremlerle birlikte cilt tedavilerinde ve kozmetik amaçlı kullanımıdır. Cilt yüzeyinden kullanım ile de son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Kliniğimizden cildinizin ihtiyaç duyduğu terapiye uygun kozmetik amaçlı ozonileformüle edilmiş cilt bakım ürünlerini temin edebilirsiniz.

Sonuç olarak en yaşamsal molekül olan oksijenin bir formu olan ozon, tıpta uygun şartlarda uzman doktorlar ve kliniklerde uygulanması şartıyla son derece etkili bir tedavi metodu olup gün geçtikçe kullanım alanı artmakta ve hem koruyucu tıpta hem de hastalıkların tedavisi aşamasında yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Ozon tedavisi ve görüşme için: Op.Dr.B.Caner ÇELİK

İrtibat numaralarımız: 0(252) 60 60 443 – 0(535) 602 99 50

Adres: Babataşı mah. Mustafa Kemal Bulvarı No:130 Kat:1 D:8 Fethiye/Muğla

www.drcanercelik.com

instagram:opdrcanercelik

 

 

 

 

 

 

 

 

2301 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,7342
EURO 9,1856
BIST 10,7177
ALTIN 418,23

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle