Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... .......................................................

KÖŞE YAZARI SEDAT AKDAĞ’DAN “İnşaat Mühendisleri Neden İşsiz ?”

Erkan Ilik | 22 Haziran 2021 | Genel, Güncel, gundem, Mugla A- A+

Merhaba arkadaşlar, bu hafta sizlerle kendi mesleğim olan İnşaat Mühendisliği işsizliğinden bahsedeceğim. Yapılan yanlış seçimlerle ilerimizi ne denli etkiliyoruz. Ne yapmalıyız bu yanlışları düzeltmek için kendimce yorumladım. Umarım sizlere yol gösterici olur.

İşsizlik ülkemizin genel bir sorunu, yaklaşık olarak 10 milyon işsiz bulunmakta. Bugün üniversiteden mezun olan herhangi birinin karşılaştığı ilk gerçeklik kendi alanında iş bulamama, bu sorunun çözümünü kendi mesleğim olan inşaat mühendisliği tarafından bakacağım.

Bugün mühendislik mimarlık fakültesinden inşaat mühendisi olarak ayrılan birinin ilk yaptığı icraat hemen bulunduğu ilin mühendislik odasına gidip kayıt yaptırmak ve eline bir imza yetkisi alıp şantiye şantiye dolaşıp şef olabilmeye çalışmak. Sorun tam da bu noktada başlıyor, yeni mezun olmuş bir mühendise beş şantiyeye kadar şantiye şefliği izni veriliyor. Genç mühendisimiz doğal olarak elindeki bu hakkı kullanıp para kazanma isteğiyle karşısına çıkan fırsatları değerlendirerek imza haklarını kullanmaya başlıyor. Genç arkadaşımız bir şantiyede fiilen diğer 4 şantiyede ise sadece kağıt üzerinde şef olarak hayatını sürdürmüş olduğunu düşünürsek, bir mühendis toplam beş şantiyeyi işgal etmiş duruma geçiyor. Burada mühendisimiz attığı bir imza karşılığında, alacağı bir defaya mahsus  komik bir rakama karşılık, bir yıl boyunca şantiye şefliği vermiş olduğundan piyasadaki işgücünü tamamen kısırlaştırıyor. Diğer dört şantiyeyi ise tamamen müteahhidin ve yapı denetimin inisiyatifine bırakılıyor.

Bir kasabayı düşünelim, toplam beş yüz şantiyesi olsun, burada toplam beş yüz kişilik mühendis iş gücüne ihtiyaç olması gerekirken, bilinçsiz mühendislerimiz tarafından, piyasayı düşünmeksizin atılan imzalar sayesinde yüz mühendis iş gücüne düşüyor. Burada mühendis arkadaşlarımız kendi piyasasını beş kat düşürmüş oluyor. Beş yüz mühendis evine ekmek götürmesi gerekirken sadece yüz mühendis evine asgari bir para götürebilmektedir.

Burada inşaat mühendisleri olarak bizlere büyük bir iş düşüyor, kendi aramızda bir komün oluşturup, imza haklarının düzenlenmesi hakkında sesimizi duyurmamız gerekiyor. Daha fazla inşaat mühendisinin işsiz kalmaması için, bulunduğumuz illerin mühendislik odalarına gidip, bu düşüncelerimizi harekete geçirmeliyiz.

Unutmayın, bizim işsiz olmamız bizim umurumuzda değil ise, kimsenin umurunda değil demektir.

Not : Bir inşaat mühendisi sadece tek bir şantiye ile sorumludur daha fazlası ile değil…

Hepinize sağlıklı haftalar dilerim…

 

 

270 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
BIST 11,7943
ALTIN 495,44

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle