Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KAYAMAN “HÜKÜMET ÜRETİCİNİN FERYADINI DUYSUN”

Erkan Ilik | 18 Ocak 2021 | Genel, Güncel, Manşet, Mugla, Sağlık, Siyaset A- A+

Gelecek Partisi Muğla İl Başkanı Selahattin Kayaman  “1 litre ilaç için bir ton domates satarak ayakta kalmaya çalışan üreticilerin sesini hükümet duysun. Üreticinin domates fiyatı 15 yıl öncesine dönmüştür” dedi. Kayaman açıklamasında “Fethiye ve Seydikemer İlçelerinde domates 1,5 TL’nin altında. İhracatın durma noktasına gelmesi, iç pazarda talebin düşmesi nedeniyle Kumluovalı ve Karadereli üreticiler geçtiğimiz günlerde yaptıkları toplantıda sorunlarını dile getirdiler. Domates fiyatlarının 1,5 TL’nin altında olması ile kilo başına üretim maliyetinin 2,5 TL’nin üzerinde olduğunu söyleyen üreticiler bu yüzden zarar ediyorlar. Türkiye’nin Antalya’dan sonra sera örtü altı üretiminin merkezlerinden biri olan Karadereli ve Kumluovalı üreticiler maliyetlerini bile karşılanmadığından, bu yüksek maliyetlerle domates üretimi sürdüremeyeceklerini dile getirdiler. Üreticiler seralarını bozmaya başladıklarını ifade ettiler.

 “ÜRETİCİNİN DOMATES SATIŞ FİYATI 15  YIL ÖNCESİNE DÖNMÜŞTÜR”

2005 Yılında üretici 1 TL ‘ye domates satarken gübrenin torbası 15 TL. idi. Bugün ise domates yine bir, bir buçuk TL. Bir torba gübre 80 ile 140 TL den satılıyor. 1 litre ilaç için bir ton domates satarak ayakta kalmaya çalışan üreticiler, traktörüne mazot alamayacak, elektrik, su parası ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Pandemi sürecinde hükümet çiftçiyi ağzına bile almıyor. Üreticiye karşılıksız elektrik, su, mazot yardımı yapılmalı, bağ-kur ve SGK primleri, Tarım kredi kooperatifleri ile  Ziraat Bankası borçları faizsiz bir yıl ertelenmelidir. Çiftçi devamlı fakirleşiyor. Bu durumda üretimden vazgeçmek zorunda kalacaktır. Hükümetçe açıklanan paketlerin hiç birinde çitçiye destek sözü geçmiyor. Üreticilerin bu feryadını hükümet duysun diyoruz” dedi.(HABER MERKEZİ)

 

270 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5156
EURO 11,1041
BIST 13,1808
ALTIN 545,52

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle