Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Kayaköy Yine Birinciliği Göğüsledi

Erkan Ilik | 08 Kasım 2021 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Fethiye’de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy, 2021  yılında da pandemiye rağmen en çok ziyaretçi çeken ören yeri oldu. Fethiye müzesine bağlı ören yerleri içerisinde Kayaköy pandemiye rağmen geçtiğimiz yıl yerli ve yabancı turistten en çok nasibini alan merkez oldu. 2020  yılında 45 Bin 817 ziyaretçi sayısı ile yörede bulunan müze ve ören yerlerini sollayan Kayaköy’e 2021 yılında korona virüse rağmen bir önceki yılın bir buçuk katı  kadar yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Doğal güzellikleri ve el değmemiş koylarıyla turistlerin tatil adresi olan Fethiye’deki müze ve ören yerlerini 2021 yılının ilk 9 ayında 176 Bin 880 kişi ziyaret etti, 301 Bin 620 TL gelir sağlandı.

Birçok turist, deniz, kum ve güneşin yanı sıra geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan antik kentler ile buralarda gün yüzüne çıkarılan eserlerin sergilendiği müzeleri gezmek için Fethiye ve Seydikemer’i  tercih ediyor.

Gazetemiz muhabirinin  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Fethiye ve Seydikemer İlçesindeki 8 ören yerini yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen  2021 yılının ilk 9 ayında 176 Bin 880 kişi ziyaret etti, 301 Bin 620 TL gelir elde edildi.

Covid-19 salgını süreci ve turizmdeki olumsuz koşullara rağmen Fethiye ve Seydikemer de yerli ve yabancı turistler en çok Kayaköy Ören Yeri’ni ziyaret etti.

Fethiye müzesine bağlı ören yerleri içerisinde bir önceki yıl 45 Bin 817 kişinin ziyaret ettiği Kayaköyü 2021 yılının ilk 9 ayında 61 Bin 993 kişi ziyaretçi çekerek, ziyaretçi çekerek, Fethiye’de yine de en çok ziyaretçi çeken ören yeri oldu. Kayaköy’ü Tlos Antik Kenti  izledi. Seydikemer’in Yaka Mahallesinde bulunan Antik kenti 2020 yılında 17 Bin 333 kişi ziyaret ederken, 2021 yılında ise 22 Bin 493 kişi ziyaret etti.

Fethiye merkezde Fethiye Körfezi manzarasında yer alan Amynthas Kaya Mezarlarını 17 Bin 173 ziyaretçi gezerken, Fethiye Müzesine bağlı Kaunos Harabelerini 27 Bin 634 ziyaretçi, Ölüdeniz Gemiler Koyundaki Gemiler Adasını 20 Bin 060, Fethiye Müzesini ise 12 Bin 836, kişi ziyaret etti. Seydikemer İlçesindeki Letoon Antik Kentine de 12 Bin 696  yerli ve yabancı turist gezerken, Üzümlü Mahallesindeki Pınara Antik Kentini de Bin 995  ziyaretçi gezdi. Fethiye’deki müze ve yedi ören yerini 2021 yılının ilk 9 ayında  pandemiye rağmen 176 bin 880 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kaydedilirken, bir önceki yıl yani 2020  yılında ise toplam ziyaretçi sayısının 139 Bin 530  olduğu kayıtlara geçmişti.

Eski Bir Rum Yerleşimi Olan Kayaköy Mübadele İle Boşaltıldı

Eski bir Rum köyü olan Kayaköy’de her biri 50 metrekareden büyük olmayan, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları Kiler görünümünde ikişer katlı ve girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçların olduğu 3 bin 500’e yakın taştan evler bulunuyor. Fethiye’ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy’ün geçmişi Milattan Önce 3 binlere kadar gidiyor. Eski adı Levissi olan köyde, konutların yanı sıra evler arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası yer alıyor. 1922 yılında yapılan mübadele sonrasında köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilirken, Yunanistan’daki Türkler de bu bölgeye yerleştirilmişti. Fakat köye yerleştirilen Türkler köyü terk ederek, ovaya yerleşmiş, tarihi evler de yıllarca bakımsız ve ilgisiz kalmıştı. Kayaköy’de kiliseler son 6 yıldan bu yana restorasyon amacıyla ziyaretçi girişine kapalı tutuluyor. Haber-Hakan AYKIRI

 

258 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle