Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Kayaköy Mahallesindeki Serasında Uzak Doğu Ülkesi Meyvelerini Yetiştiriyor

Erkan Ilik | 02 Mart 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit,  Fethiye’de tropikal meyve üretimi gerçekleştiren geçmiş dönem Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve iş insanı Akif Arıcan’ı serasında ziyaret ederek, bitki ve ürünlerde incelemelerde bulundu. Karayiğit, Fethiye’de hiç görülmeyen ürünleri getirerek üretimini yapan Akif Arıcan’ı girişimciliğinden dolayı tebrik ederken, serasında 6 çeşit tropikal meyve üreticiliği yapan Akif Arıcan ise, “Fethiye’de sadece domates, patlıcan veya kabak’ın yetişmediğini üreticilerimize göstermek istedim. Bizim topraklarımız oldukça verimli ve bir yıl gibi kısa bir sürede meyvelerini almaya başladık” dedi.

Geçmiş dönem Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından iş adamı  Akif Arıcan, Kayaköy Mahallesindeki Bin 200 metrekarelik seranın içerisinde mango, ejder meyvesi, muz, avokado, kapari  ve papaya gibi tropikal meyve ağaçlarını dikerek üretimine başladı. Pandemi döneminde kurduğu seradan yaklaşık iki yıl gibi zaman diliminde meyve almaya başlayan Akif Arıcan’ı, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit tropikal meyve serasında ziyaret ederek ürünlerde incelemelerde bulundu. Bin 200 metrekarelik alandan oluşan seradaki ürünleri inceleyen Karayiğit, “Bu sera Fethiye ve Seydikemer’deki üreticilerimizin gelip görmesi gereken bir sera” dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle pandemi sürecinde bu işe ilgi duyduğunu ve uygulamaya geçtiğini ifade eden İş insanı Akif Arıcan, “Ben bu ürünleri internette gördüm ve bu ürünlerin çok değerli olduğunu öğrendim. Özellikle mango ürününün Alanya Gazipaşa da üretiminin yapıldığını öğrendim. Bu meyveler uzak doğuda yetiştirilip, fideleri buraya kadar gelmiş. Ben bu ürünleri yetiştiren bir üreticiyle görüştüm. Beni serasına davet etti. Seraları gezip, ürünler hakkında bilgiler aldım. Mango ağaçları dikildikten sonra güçlenmesi bekleniyor. Bu biraz zaman alabiliyor. Bende orada almış olduğum bilgiler dahilinde burada üretim yapmaya karar verdim. Buraya tesisimizi kurup mangoları diktik. Baktık gördük ki ağaçlar daha küçük. Yaklaşık bir yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Bir ağaç 2.5-3 metre alanı kaplıyor ve 4-5 metreye kadar uzayabiliyor. Mangoları diktikten sonra da kapari meyvesi diktik.  Kapari meyvesini 2020 Temmuz ayına diktik  ve 2021 Nisan ayında meyvelerimizi almaya başladık. Ve o günden beri her gün kapari ağacından meyvelerimizi yiyoruz. Ve seramıza gelen dostlarımıza da ikram ediyoruz. Satın almak isteyenlere satıyoruz. Ve ayrıca bu sene mango da meyvesini vermeye başladı. 8-10 tane meyve oldu. Mango meyvesi ağır olduğu için öncelikle ağacın güçlenmesi gerekiyor. Bu yüzden daha geç meyve veriyor.  Önümüzdeki sene mango ağaçlarımızdan daha fazla verim alacağımıza inanıyoruz. Aynı zamanda ejder meyvesi ağacı da  bu sene 45-50 adet meyve verdi. Bu meyvelerin hepsi birbirinden değerli ve insan sağlığına çok faydası olan meyveler” diye konuştu.

“Üreticilerimizin Bu Serayı Görmesi Gerek”

Bu serada farklı çeşitlerin yapılacağını biliyorduk. Akif ağbimiz  serayı kurmadan önce bizi ziyaret etmişti. Bizimle bu konuda fikir alışverişi yaptı. Mango fidanını almaya gittiği zamanlar sürekli irtibat halindeydik. Biz her platformda  sürekli söylüyoruz üreticilerimize. Ürün çeşitliliğinin öneminden sık sık bahsediyoruz.  Tabi ki domates, patlıcan, kabak da olsun biber de olsun ama mango, avokado, ejder meyvesi gibi çeşitlerin de üretimini yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu konuda Akif Bey öncülük etti. Kendisine teşekkür ediyorum. İlerleyen zamanlarda dediğimiz gibi mango, avokado ve ejder meyvesi gibi ürünlerin önemini anlayacağız. Akif Bey Kayaköy’de bu serayı kurarak çoğu üreticimize öncü olacaktır. Bu sene bana sorulacak olursa örnek çiftçi olarak Akif Bey’i gösteririm. 23- 26 Mart tarihlerine Tarım Fuarımız olacak. Fuarda standımıza Akif Bey’in ürünlerinden koymak isteriz. Kendisini de fuarda aramızda görmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu. Haber-Hakan AYKIRI

157 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle