Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

İYİ Partili Çoban “Üreticinin Halini Görün”

Erkan Ilik | 21 Ocak 2022 | Genel, Güncel, Siyaset, Tarım A- A+

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ziraat Mühendisi Ali Fatih Çoban, çiftçinin ve üreticinin  AK Parti hükümeti tarafından sahipsiz bırakıldığını ifade ederek, “Günümüzde tüm çiftçilerimizi ve üreticilerimizin üzerlerinde çok büyük bir borç yükü var. Kısır döngü içerisine girmiş, her sezon zarar eden bir çiftçi profili var. Geçmişe baktığımızda zengin, çalışkan, mutlu insanların seralarında zor şartlar ürettikleri mahsulün değerlenmesi için hükümetin ne gerekiyorsa yapması lazım” dedi.

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı  Ali Fatih Çoban, üreticileri günden güne kötüye gittiklerini belirterek, “Yıllar  önce  üreticilerimizin sattığı ürün günümüzde yine aynı rakamda. Ama maliyetler her geçen gün kat ve kat artıyor. Ne yazık ki AK Parti hükümeti bu duruma sadece uzaktan bakıyor. . Belki de Cumhuriyet döneminin en başarısız Tarım Bakanı olan Pakdemirli, uyguladığı ve güttüğü politikayla Türk ekonomisinin içine girmiş olduğu bufran, girdap, dolar kurunun 18 TL’lere kadar gelmiş olması çok büyük bir faktördür. Ekonomide kötü olan AK Parti, tarım sektöründe dibin de dibini buldu” dedi.

“Maliyetler 4 Kat Arttı”

İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, “Tarım sektörünün içinden birisi olarak üzülerek ifade etmek istiyorum ki, 2022 yılının Haziran ayından sonra üreticiyi serasında ve tarlasında tutabilmenin mevcut yönetimle imkansız olduğunu görüyoruz. Artan maliyetler karşısında her geçen gün ezilen çiftçi, zararına ürettiği malı, zor şartlar altında ürettiği ürününü günümüzde zararına satıyor. İlçemiz Fethiye’de seralara ağırlıklı olarak bir yılda çift dikim yapılıyor. Gübre fiyatlarındaki artış nerdeyse kısa sürede dört katına geldi.Geçen sene 250 TL’ye sattığımız ithal gübrenin bu yıl alışı 850-1000 TL civarlarında. Ama geçen sene de domatesin kilogram satış fiyatı aynı yerini korurken, üreticinin kullandığı ara kalem malzeme, gübre, zirai ilaç ve mazot neredeyse dört beş katına çıkmış durumda. 20 yılın sonunda Türkiye verimli toprakları olan çalışkan insanların kendi kendine yetebilen, hatta dünya ülkelerini besleyen Türkiye, tarım anlamında neredeyse koparılmak üzere. Belki de Cumhuriyet döneminin en başarısız Tarım Bakanı olan Pakdemirli, uyguladığı ve güttüğü politikayla Türk ekonomisinin içine girmiş olduğu bufran, girdap, dolar kurunun 18 TL’lere kadar gelmiş olması çok büyük bir faktördür. Ekonomide kötü olan AK Parti, tarım sektöründe dibin de dibini buldu” dedi.

“Üretici Artan Maliyetlerin Altında Eziliyor”

Çiftçinin her geçen gün daha da kötüye gittiğini aktaran Fatih Çoban, “Bugün beyefendiler kendilerine bir boş vakit bulabilirler ise, Türkiye İstatistik Kurumu diye bir kurumu var ama, bu kurum şeffaflıktan uzak olduğu için en azından  bir sera naylonunun kilogram fiyatının ne kadar olduğunu, domates,biber, patlıcan, salatalık yetiştiriciliğinde kullanılan gübrenin fiyatının ne kadar olduğunu, vahim bir tablo olduğunu  görsünler. Günümüzde tüm çiftçilerimizi ve üreticilerimizin üzerlerinde çok büyük bir borç yükü var. Kısır döngü içerisine girmiş, her sezon zarar eden bir çiftçi profili var. Geçmişe baktığımızda zengin, çalışkan, mutlu insanların seralarında zor şartlar ürettikleri mahsulün değerlenmesi için hükümetin ne gerekiyorsa yapması lazım. Ne yazık ki bizim hükümetimizin seyretmekten başka yapmış olduğu bir işlem yok. Çiftçi, üretim maliyetlerinin altında korkunç bir şekilde eziliyor. Lütfen burada üreticimizi ve çiftçimizi sahipsiz bırakmayın. Çiftçinin ürününü destekleyecek kredi ve teşvikleri sağlayın. Ve üretici ürününü üretsin. Eğer, Türkiye üretemez ise, tarım anlamında hazin bir sonuç ortaya çıkar ve zaten de çıkmakta. Çiftçilik anlamında hükümetin uygulamış olduğu veya geleceğe dönük uygulayacağı herhangi bir proje şuanda mevcut değil. Ezilen çiftçinin sadece sadece karşısında geçerek seyrediyorlar. Hükümetin öngörü sahibi olması lazım. Gerekli politikaları  çiftçilere fayda  sağlayacak, onların tarımdan kopmasına müsaade etmeyecek politikaları geliştirmesi lazım. Lakin biz böyle bir şey göremiyoruz” diye konuştu.

“Üreticinin Sahipsizliğinin Bedelini Hepimiz Öderiz”

Çiftçilerin ürettiği ürünlerine gözü gibi bakarak yetiştirip büyüttüğünü belirten Çoban, “Bü ürünler kendiliğinden yetişmiyor. Binbir türlü ilaçlaması, gübrelemesi ve bakımı yapılıyor. Bunların hepsi çok zor. Özellikle son günlerdeki soğuk hava dalgası nedeniyle gece gündüz uyumadan ürünlerini tehlikeye karşı bekliyorlar. Her bir çalışmanın maliyeti kat kat artıyor. Fakat artmayan tek şey, çiftçinin ürettiği ürünün kilogram fiyatı. Toptancı Haline gittiğimizde şimdiki güncel kilogram fiyatlarını 2017 yılında da görüyorduk. Ama 2017 yılında 60 TL olan bir gübrenin fiyatı şimdi 500 TL. Arada sekiz katlık bir artış var. Çiftçi sahipsiz durumda. Ama üreticinin bu yalnızlığının bedelini  84 Milyon olarak hepimiz öderiz. Memleketi yönetenlere Fethiye’den sesleniyorum. Çiftçiyi serasında ve tarlasında sahipsiz bırakmayın. Artan üretim maliyetleri karşısında koruyucu politikalarınızı üretin” ifadelerinde bulundu. Haber-Hakan AYKIRI

496 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle