Hoşgeldiniz  

HAMDİ ÖZBAY MEZARI BAŞINDA ANILDI

Erkan Ilik | 25 Ocak 2021 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi A- A+

Fethiye’nin yetiştirdiği ve İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Bağlama Sanatçısı merhum Hamdi Özbay ölümünün dördüncü yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi yanında bulunan Hamdi Özbay heykeline, Özbay’ın öğrencileri ve dostları tarafından karanfil bıraktılar.

Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği ile Fethiye Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ile birlikte mezarı başında anma programı gerçekleştirildi. Anma töreninde Hamdi Özbay’ın mezarına çiçek konulup, Fethiye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Osman Musluk tarafından dualar edildi. Ardından Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’ne geçildi. Burada Hamdi Özbay’ın yetiştirdiği isimlerden Ali Tunç, Adem Kazan ve Aysun Karasaçlı tarafından, Hamdi Özbay’ın derlediği Şu Köyceğiz Yolları türküsünü söylendi.Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan ise Kerimoğlu’nu söyledi. Ardından Fethiye Belediyesi özer Olgun Kültür ve Sanat Merkezi yanında bulunan Hamdi Özbay heykelinin olduğu alana geçildi. Heykele tüm katılımcılar tarafından karanfil bırakıldı.

“DEĞERLİ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRDİ”

Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan, “TRT İstanbul radyosunda önemli görevler yaparak hatta Türk Halk müziğine de şeflik yaparak önemli görevler üstlenmiştir. 30’a yakın öğrenciyi yetiştirerek Fethiye’mize ve ülkemize kazandırmıştır. Öğrencilerimizin bir kısmı müzik öğretmeni olarak görev yapmakta bir kısmı ise çeşitli mekanlarda türkülerini söylemektedirler.  Mekanı cennet olsun” dedi.

“KENT MÜZESİ ÇALIŞMAMIZ VAR”

Fethiyeli sanatçılarının arşivlerinin tutulması, Fethiye hikayesinin oluşturulması için uğraş verdiklerini belirten Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Kent müzesi çalışmamız var. Anıtlar kurulundan onay çıktıktan sonra ihaleye çıkacağız. Hamdi Özbay gibi değerlerimizin hikayelerini oluşturacağız. Tüm kurumlar işbirliği ile projemizi hazırladık. Çok değerli büyüklerimiz var. Büyüklerimizi eserleriyle birlikte yaşatacağız. Hamdi Özbay büyük bir üstad. Sadece Fethiye değil, Türkiye’ye mâl olmuş bir sanatçımızdır. Mekanı cennet olsun” dedi.(HABER MERKEZİ)

361 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
BIST 10,4404
ALTIN 411,42

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle