Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Girgin “ Seydikemer Çiftçisinin Sabrı Tükendi”

Erkan Ilik | 18 Mart 2022 | Genel, Güncel A- A+

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kiler tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Muğla ili Seydikemer ilçesinde bulunan, 2013’de temeli atılan Boğalar Barajı’nın aradan 9 yıl geçmesine rağmen halâ tamamlanmamış olmasını gündeme getirdi.

Konu hakkında TBMM Genel Kurulu’nda söz de alan Girgin şu açıklamalarda bulundu:

Barajın Gecikmesi Çiftçimizde Hayal Kırıklığı Yarattı!

“Boğalar Barajı’nın yapımı yılan hikâyesine döndü, Seydikemerli çiftçi adeta kaderine terk edildi. Yaşamlarını büyük oranda tarım ve hayvancılıkla kazanan bölge insanımız için bu gecikme büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Bu baraj 42 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak. Taşkın zararlarını önleyecek, boşa akmakta olan yüzey suyunu tarıma kazandıracak. Barajın vatandaşın hizmetine sunulması, bölge ekonomisine katkı sunacaktır. Hâlihazırda DSİ’nin toplulaştırma çalışmasının da bittiği söylenmektedir. Dolayısıyla, bölgemiz çiftçisi açısından bir an önce bitirilmesi elzemdir.”

Seydikemer Çiftçisi Barajın Bir An Önce Bitmesini İstiyor

“Önce pandemi, şimdi dünyada esen savaş rüzgarları tarımın hayati önemde stratejik bir sektör olduğunu ortaya koymuştur. Ülkemiz tarımı tam bir çöküş yaşamaktadır, çiftçi perişan haldedir. Tarımı yeniden diriltmek bugün asli görevlerden biridir. Ülkemiz tarımının geleceği; planlı, çiftçimiz yararına projelere bağlıdır.

Hatırlayalım, Seydikemerli çiftçiler Ağustos 2020’de traktörleri ile eylem yapmış, barajın bitirilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Çiftçimizin ekmeği, günübirlik, seçim takvimine dayalı sözlere terk edilemez. Gençlerimizin işe, topraklarımızın suya kavuşması için sözler tutulmalı, baraj bir an önce bitirilmelidir! Seydikemer çiftçisinin sabrı tükenmiştir!

Soru Önergesi

Girgin, Bakan Kiler’e şu soruları sordu:

1)Boğalar Barajı için Bakanlığınız tarafından planlanan tamamlanma ve hizmete açılma tarihi nedir?

2)Boğalar Barajı için 2022 yılında ne kadar bütçe ayrılmıştır? Ayrıca projenin tamamlanması  için ayrılan toplam bütçe ne kadardır?

24 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle