Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Girgin: “Karabel Tünelinin Akıbeti Nedir?”

Erkan Ilik | 05 Eylül 2022 | Genel, Güncel A- A+

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını istediği soru önergeleriyle, Karabel Tüneli’ni ve Dont ve Emirler Mahalleleri’ni bağlayan yolun kapatılmış olmasını TBMM gündemine taşıdı.

Yılan Hikayesine Dönüştü

Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer İlçelerini, Burdur ve Antalya İllerine bağlayan D350 Karayolu üzerinde Karabel Mevkisinde toplam 6.720 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapımına başlanan Karabel Tünelinin bir kısmının yapımı tamamlanmış, kalan kısmının ise yapım süreci durdurulmuştur. Tünelin yapım süreci tam bir yılan hikâyesine dönmüştür. Daha önce bu konuda defalarca soru önergesi verdik, bütçe görüşmelerinde gündeme getirdik ancak İktidar kulağının üzerine yatıyor.

Hani 2019’da Tamamlanıyordu?

Bakan Karaismailoğlu acilen şu sorulara yanıt vermelidir: 300 Milyon TL’lik yatırımı olan bahsi geçen tünelin ne kadarının yapımı tamamlanmıştır? 500 gün içerisinde en geç 2019 yılında tamamlanacağı söylenen tünelin yapım süreci neden durdurulmuştur? İhaleyi alan şirketin çalışmayı tamamlayamamasının nedeni nedir? Tünelin yapımı için bütçe ayrılacak mıdır? Yoksa yapımdan vaz mı geçilmiştir?

Kamu Zararının Bedeli Vatandaşın Cebinden Çıkıyor

Yakın dönemde bütçe ayrılacak ise; büyük miktarda zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacağı söylenen tünelin yapımının gecikmesi/vazgeçilmesi nedeni ile yaşanan ekonomik, çevresel ve sosyal maliyet ne kadardır? Tünel yapımından vaz geçilmiş ise; bugüne kadar yapılan harcamanın miktarı ne kadardır ve bu kamu zararının bedelini kim ödeyecektir? Süreç ile ilgili neden kamuya bir açıklama yapılmamıştır? Gizlenen bir konu mu vardır?

Dont-Emirler Mahallesi’ni Birleştiren Yolu Nasıl Kapatırsınız?

Sadece Karabel Tüneli de değil. Dont-Emirler Mahalleleri’ni birleştiren yol da kapalı.

Seydikemer Dont Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlarımızın birçoğu, burada bulunan tarlalarını ekip biçerek geçimini sağlamaktadır. Dont Mahallesi’nin Kuzey-Batı yönündeki orman arazisinin kiralanması sonucu, belli bir kısmı telle çevrilmiş ve makilik açılmış, içine muhtelif meyve açları dikileceği söylenmiştir. Kiralanan yerin ortasında Emirler Mahallesi yolu geçmesine rağmen, bu yol kapatılmış ve arazi sahiplerinin geçmesi engellenmiştir.

Çiftçiler Valiliğe Dilekçe Verdi

Mağdur olan çiftçiler imza toplayarak dilekçelerini Valiliğe teslim etti. Ancak bir sonuç alamadı. Yetkililer burada resmi bir yol olmadığını sözlü olarak ifade etseler de, bahse konu yerden geçen Dont-Emirler Mahallesi’ni birleştiren yolun tarihi çok eskilere gitmektedir. Çiftçilerimizin kullandığı yolun ne gerekçeyle olursa olsun kapatılması doğru değildir. Bu yolun açılması için derhal çalışma yapılmalı;  yol kapalı olduğu için ekip biçemeyen ve bu nedenle zarar eden çiftçilerimizin zararları karşılanmalıdır.

Girgin son olarak; “geçen hafta Bekçiler yolunu gündeme getirmiştik. Bu hafta Karabel Tüneli ve Dont-Emirler Mahalleleri’ni birleştiren yolu gündeme getiriyoruz. Bu konuların takipçisi olacağız” dedi.

 

30 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle