Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Gezgin Arıcıların Sahil Yolculuğu Başladı

Erkan Ilik | 09 Ağustos 2022 | Genel, Güncel, Siyaset, Tarım, Turizm A- A+

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte yüksek rakımlı yaylalara ve bölgelere giderek yaz aylarını geçiren gezgin arıcılar, havaların serinlemeye başlaması ve arıların yiyeceklerini bulabilmesi sonucunda  kovanlarını sahil mahallelere  taşımaya başladı.

Türkiye’de çam balı üretiminin yüzde 90’ının karşılandığı Muğla’daki gezgin arıcılar Mart ayından bu yana yüksek rakımlı serin bölgelerde bakıma alan arıcıları bahar aylarının gelmesiyle birlikte tatlı bir telaş sardı. Zengin bitki örtüsüne sahip alanlarda gün boyunca uçuşan arıların havanın kararmasıyla döndüğü kovanları kamyonlara yükleyerek yolculuğun ilk aşamasını gerçekleştiren arıcılar, bu zorlu yolculukta özellikle arıların uykuda olduğu akşam ve gece saatlerini tercih ediyor. Fethiye’nin Karaağaç Mahallesinde yaşayan ve arıcılık yapan Muhsin Aykırı, havaların serinlemesi sonucu ve bölgede arıların yiyecek bulmaya başlaması sonucu yaylalardan sahillere yolculuklarının başladığını ifade etti.

Kovanları İstiflemek 5 Saat Sürdü

Arı kovanlarını taşımak için kamyon kiralayan Aykırı, havanın kararmasıyla arıların döndüğü kovanlardaki girişleri kapatarak, kovanları yaklaşık 3 saat süren bir çabayla kamyon kasasına istifledi. Kovanları iplerle sıkıca bağladıktan sonra yola çıkan Aykırı, gece 4 saat süren yolculuğun ardından Burdur’un Çavdır Mahallesinden Fethiye’nin Karaağaç Mahallesinde belirlediği noktaya ulaştı.

Arı kovanı yüklü kamyona, yolda herhangi olumsuzluk yaşanmaması için otomobille eşlik eden Aykırı ve yakınları, gece 03.30’da ulaştığı Karaağaç Mahallesi’nde arı kovanlarının indirileceği bölgeyi belirledi. Dokuzgöl Yaylası eteklerinde sabahın ilk ışıklarına kadar süren kovan indirme işleminin ardından, Aykırı’nın dikkatlice açtığı kovanlardaki arılar günün ilk ışıklarıyla baharı geçirecekleri bölgede doğaya salındı. Kovanları indirdikten sonra vakit kaybetmeden bakımlarını yapan Muhsin Aykırı, gazetemiz muhabirine, gezginci arıcılığın meşakkatli bir meslek olduğunu söyledi. Uzun yıllardır kovanlarıyla Türkiye’yi dolaştığını anlatan Aykırı, arıların Burdur’da  aylardır yazlıkta durduğunu, şimdi ise bölgeye kışı geçirmek için getirdiği arıların bu bölgede gelişeceğini kaydetti.

“Yola Bir Ümitle Çıkıyoruz”

Son iki yıldır arıcılık sektörünün sıkıntılı dönemden geçtiğini aktaran Aykırı, “Gerek iklimsel değişiklik, gerekse de geçen yıl orman yangınlarının fazla olması nedeniyle sektörümüz sıkıntılı dönemler geçirdi. Bal neredeyse hiç yoktu. Bunun yanında ekonomik sıkıntılar nedeniyle maliyetlerimiz katbekat arttı. Bu sene umudumuz oldukça yüksek. İnşallah güzel bir sezon geçiririz” dedi.

Haber-Hakan ÇELİKDEMİR

105 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle