Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Gazilerin Günü Kutlandı

Erkan Ilik | 19 Eylül 2022 | Genel, Güncel A- A+

19 Eylül Gaziler Günü töreni Fethiye’de de gururla kutlandı.

Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’deki Gaziler Günü törenine ilgi yoğun oldu. Fethiye Kaymakamlığı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene; Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Garnizon Komutanı Vekili Personel Kıdemli Üst Çavuş Mehmet Sabuncu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Çiçek, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı SG Binbaşı Erdak Kıraker, Fethiye İlçe Milli Eğitim AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, MHP Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura, İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, DEVA Partisi İlçe Başkanı Saniye Parça Kulaç, Zafer Partisi Fethiye İlçe Başkanı Umut Hepdizdar, gaziler ve Şehit Aileleri, Daire amirleri, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal Atatürk Anıtına çelenkleri sunarken, Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma; Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Ünal tarafından yapıldı. Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Namık Ünal “19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, yüce Türk milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek çağdaş Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’e mareşallik ve gazilik unvanını vermiştir. Buna atfen, 4768 sayılı yasa ile ülkemizde 19 Eylül Gaziler Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesile ile her yıl 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Bizde bugün; Gaziler Gününü ülkesi ve milleti için çok değerli hizmetler vermiş, gerektiğinde canlarını vermekten asla tereddüt etmemiş kahraman gazileri anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bugün Gaziler Gününde gazilerimizden söz etmek istiyorum. İstiklal Savaşı Gazilerimiz ülkenin birlik ve beraberliğinin teminatı olan Çanakkale Savaşında destanlar yazmış, Kurtuluş Savaşında bütün yoksulluklara rağmen emperyalist işgalci orduları yenip denize dökmüş, ülkemizin bağımsızlığını sağlamıştır. Kore Savaşında savaşın kaderini değiştirip Güney Kore Devleti’nin kurulmasını sağlayan, Kıbrıs’ta tüm dünyanın çıkamazlar, başaramazlar, kazanamazlar dediği savaşı 17 günde kazanarak oradaki soydaşlarımızı Rum ve Yunan zaliminden, zulmünden, soykırımından kurtaran Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan, vatanın bölünmez bütünlüğü için Güney Doğu dağlarında, şehirlerinde ve ülkenin birçok yerinde bölücü terör örgütü mensupları ile ölümüne mücadele ederek, teröristlere aman vermeyerek vatanımızın bölünmez bütünlüğünü sağlayan, 15 Temmuz’da içimizden çıkan hain Fetöcülerin karşısında dimdik duran, bu hainlere geçit vermeyerek, heveslerini kursaklarında bırakarak, devletimizin ve Cumhuriyetimizin bekasını sağlayan vakur, gururlu ve bir o kadar da mütevazi Türkiye Muharip Gazileriyiz. Şehitlerine, gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum, asaletini kaybeder, yozlaşır, soysuzlaşır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkum olur. Bu vatanın gerçek kahramanları vatanımızı bize emanet edenlerdir. Türk toplumunun en değerli varlığı hürriyeti, bayrağı, namusu ve üzerinde yaşadığı vatan topraklarıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin bekçisi olmaya, ilke ve inkılaplarını savunmaya söz veriyor, sevdamız vatanımız, servetimiz bayrağımız diyerek, şehitlerimizi ve aramızdan ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Törende daha sonra Ada Pehlivan isimli minik öğrenci Bayrak Şiirini okurken, Güney Doğu Gazisi Abdullah Kaba da Kutsal Askerlik görevini anlattı. Kaba; “Fethiyeli Şehit Cengiz Topçu ile birlikte çocukluk ve gençlik yıllarımızın ardından askerlik anılarımızda da bir aradaydık. Vatan, Bayrak her şeydi Türk genci için. Cengiz şehit oldu, aynı çarpışmada hainleri durdururken, benim de kurşun bacağımdan geçti. Vatan sağ olsun” ifadelerinde bulundu.

Törende Şehit Süleyman Yasir Ağır’ın kardeşi Hüseyin Üveyz Ağır da kahramanlık şiiri okudu. Tören toplu fotoğraf çekimleriyle sona ererken, Kaymakam Alper Balcı ve protokol üyeleri Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği’ne ziyarette bulundu. Kaymakam Balcı, Dernek Başkanı Namık Ünal ve dernek üyelerinin sorunlarını dinledi. Kaymakam Alper Balcı daha sonra Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerine Barbunn Bistro Cafe Restorantta kahvaltı etkinliği düzenledi.

 

20 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle