Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

FTSO Üyesi 21 Kuyumcu, Belge Almak İçin Sınava Girdi

Erkan Ilik | 16 Haziran 2022 | Genel, Güncel A- A+

Kuyumcular mesleki yeterlilik belgesi almak için sınava girdi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (TOBB MEYBEM) tarafından düzenlenen ‘Kuyumcu (Perakende) (Seviye 4)’ sınavlarına 21 kişi katıldı.

Kuyum sektöründe faaliyet gösteren FTSO üyelerinin katıldığı Kuyumcu (Perakende) (Seviye 4) sınavları 15-16 Haziran 2022 tarihlerinde FTSO Likya Salonu’nda yapıldı. Teorik ve performans olmak üzere iki aşamalı sınavda başarılı olan adaylar 19 Mart 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca zorunlu olan Kuyumcu (Perakende) (Seviye 4) belgesi almaya hak kazanacaklar.

Yasal olarak kuyum ticareti yapabilmek için “işletme adına düzenlenmiş yetki belgesine sahip olma” şartı aranırken, söz konusu belgenin alınabilmesi için kuyumcunun veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan en az bir personelinin ustalık belgesi olması gerekiyor. Kuyumcuların, ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının kuyumculuk faaliyetleriyle ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda ustalık belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmıyor.

Kuyum ticareti hakkında, Resmi Gazete’nin 14 Nisan 2021 tarih ve 31454 nolu sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca kuyum işletmelerinin de “Yetki Belgesi” almaları gerekiyor. Yetki belgesi için başvurular Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi ( https://ktbs.ticaret.gov.tr ) üzerinden, online olarak, Muğla Ticaret İl Müdürlüğüne yapılabiliyor.

41 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle