Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

FİZYOTERAPİST BURHAN TAMAÇ’TAN BOYUN FITIĞI NEDİR?

Erkan Ilik | 10 Haziran 2021 | Genel, Güncel, Mugla, Sağlık A- A+

BOYUN FITIĞINDA  FİZYOTERAPİNİN YERİ VE ÖNEMİ

Herkese sağlıklı  ve güzel bir hafta geçirmesini dilerim.Geçen haftaki yazımda bel fıtığı üzerine onun sebep olduğu ağrılara çözümlerine ve ne olduğuna değinmiştim.Bu hafta ise gene hepimizi ara sıra rahatsız eden bazılarımızı ise gerçekten ağrıdan usandıran boyun fıtığından ve sebep olduğu semptomlardan bahsedeceğim.

BOYUN FITIĞINDA YANLIŞ UYGULAMALAR VE OMURGA

Öncelikle şöyle bir durum var her boyun ağrısı boyun fıtığı olarak nitelendirilemez.Fakat toplumuzdaki genel yanlış ağrılar dayanılmaz olana kadar ertelemek ,önemsememek sonrasında bu işin eğitimini almamış  kişilerden yanlış uygulamalar uygulatıp semptomları çok daha kötü bir duruma getirmektir.Birçok hastamızda  ameliyatsız fizik tedavi ile kolaylıkla geçebilecek olan bu ağrılar maalesef cok ertelemeye ve bazı kişilerce uygulanan yanlış uygulamalarla cerrahi endikasyonu gerektirmektedir.Peki neden oluyor bu boyun fıtıkları,boyun ağrıları?  Boyun ağrıları sabit postürde uzun süre kalmaktan (bilgisayar kullanımı,kitap okuma,mesleki durumlar)gibi sebeplerden kaynaklı olabilip mekanik dediğimiz altında bir patoloji oluşturmayan istirahatle geçebilen ağrılar olabilir.Öncelikle gerek bel gerek boyun ve sırtta bize ağrı veren omurgamızı size kısaca anlatmakla başlayacağım. Omurga, vücudumuzun dik durmasını ve hareket kabiliyetimizi sağlar. Omurga, omur ( vertebra) adı verilen kemiklerden oluşur. Omurlar arasında disk adı verilen destek dokuları bulunur. Diskler omurlar üzerine yük binmesine engel olur ve hareket kolaylığı sağlar. Omurganın ortasından omurilik denilen sinir ağı geçer. Boynumuzda 7 tane omur ve bunların arasında 5 tane disk bulunur. Disklerin içi jelatinöz adı verilen bir sıvı ile doludur. Disklerin dışı ise sert bir doku ile sarılıdır.

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUR,SEBEPLERİ NELERDİR ?

Boyun fıtığını genel itibariyle değerledirirsek travmalar, zorlanmalar, uzun süre hareketsizlik ve diskin yaşlılığa bağlı su kaybetmesi sonucu disklerde aşınma ve fonksiyon kaybı meydana gelmektedir. Diskin dış tabakası aşınarak veya yırtılarak içindeki jelatinöz sıvı, omur ve sinir aralıklarına sızar. Bu klinik tabloya boyun fıtığı (servikal disk hernisi) denir. Disk normal özelliğini zamanla kaybeder ve kireçlenir. Etrafındaki sinirlere baskı yapar. Bunun sonunda boyun fıtığına özgü belirtiler ortaya çıkar.

Başlıca boyun fıtığı nedenleri boynu uzun süre hareketsiz tutarak bir noktaya bakmak, bilgisayar ve tv karşısında uzun süre oturmak, egzersiz yapmamak ve  soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak olarak sayılabilir. Bazen sorun sadece yapısal olarak ortaya çıkabilir. Boyun fıtığında ailesel faktörler de önemlidir. Kişinin ailesinde boyun fıtığı varsa kendisinde de ortaya çıkma şansı artmaktadır. Boyuna alınan darbeler ve geçirilmiş kazalar da boyun fıtığına yol açabilir. Ayrıca boyun fıtığı, meslek hastalığı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ev hizmetlerinde çalışan kadınlarda, şoförlerde, bankacılarda ve uzun süre bilgisayar ile çalışması gereken mesleklerde boyun fıtığı sık görülmektedir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir? Kendini vücudumuzda nasıl ifade eder?

.Boyun,sırt,kol ve omuzlarda ağrı

.Kollarda uyuşma ve his kusuru

.Kollarda karıncalanma

.Kollarda güç kaybı

.Reflekslerde azalma

.Kollarda incelme

Semptomlar fıtığın derecesine oluştuğu bölgedeki sinire yaptığı baskıya kişinin anatomisine yaptığı işe bağlı değişkenlik göstermektedir.Boyun ağrısı toplumda sıklıkla görülür ve en büyük nedeni de boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, sıklıkla 5. ve 6 omurlar arasında, ikinci sıklıkta 6. ve 7. omur arasında görülür. Bunun nedeni bu omurların çok hareketli olması ve strese daha fazla maruz kalmasıdır.

 

 

BOYUN FITIĞINDA TEŞHİS NASIL KOYULUR?

Hasta, hekime yukarıda sayılan şikayetler ile gittiğinde hekim önce detaylı fizik muayene yapar. Daha sonra MR, bilgisayarlı tomografi ve EMG isteyebilir. Bu tetkiklerde boyun fıtığının yeri, fıtığın şiddeti ve sinirlerin etkilenme oranı belirlenebilir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ NASIL OLUR ,NE TÜR YÖNTEMLER KULLANILIR?

Tedavide ilk öncelik hastanın eğitimidir.Boyun fıtığı hastalarının birçoğunun temel problemi yanlış duruş ve yanlış oturma pozisyonudur.Normal koşullarda boynu omuzların taşıması gerekirken boyun hastaları boynu omzun önünde taşır.Bu koşullarda antigravite kasları boynu düşmemesi için bu posturde yer çekimine karşı tutmaya çalışır ,bu ileri vadede boyun ağrılarına ek olarak  bize sırt ağrıları hatta kamburluk gibi faktörlerle hastaların bize gelmesine sebep olmaktadır . Bunu dışında  ağır yük  taşımaktan kaçınmak gereklidir.Boyun fıtığı tanısıyla gelen hastalara fizik tedavide elektroterapi ve sıcak uygulamalarla tedavisine başlarız. Tedavi süresince hastalar  lokal ısı tedavisinden büyük fayda görürler.Genellikle sabit postürde uzun süre kalmış ve kasılı kalmış durumda olan kas grubu sıcak uygulamalarla geçici gevşeme sağlar .Bunu elektroterapi ile kombine ettiğimizde boyunda ciddi bir gevşeme sağlarız. Hastanın tedavisinin ikinci kısmında ise  hareketleri kısıtlanmış olan boyun bölgesine , germe hareketleri ve uygun yönlere traksiyonda mobilizasyon(çekme  esnasında hareket) yapılabilir.Aynı zamanda hastaya evde de devam edebileceği boyun omuru çevresindeki kasları güçlendirmek için boyun fıtığı egzersizleri önerilir.

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir. Ancak şu da bir gerçektir ki hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta fizik tedavi ve ilaç tedavisine cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır.

SON SÖZ VE KAPANIŞ

Bu haftaki yazımda sizlere kısaca boyun fıtığından ,sebep olduğu semptomlardan, tedavi yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım.Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis her zaman işleri daha kolay bir hale getirir.Ağrılar bir nevii vücudumuzun alarmıdır  onları dinlemeli ve ertelememeliyiz.

Sözlerimi sağlığın önemi gösteren şu söz ile noktalamak isterim .’ Gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır. ‘

Sağlıcakla kalın..

FİZYOTERAPİST BURHAN TAMAÇ

FETHİYE FİZYOTERAPİ VE DANIŞMA MERKEZİ

TELEFON=0537 275 16 57

 

 

 

 

236 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7015
EURO 10,4021
BIST 12,1344
ALTIN 497,93

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle