Hoşgeldiniz  
..................................................... ..................................

Fethiye’deki İngilizlerden Atatürk’e Saygı Duruşu

Erkan Ilik | 15 Kasım 2021 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye’de yaşayan Birleşik Krallık vatandaşları, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ü ölümünün 83. yıldönümünde düzenledikleri törenle andı.

Fethiye Belediyesi’nin Ölüdeniz’deki ek binası bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanan İngilizler, anıta çiçekler koyup, saygı duruşunda bulundular.

Fethiye’de yaşayan İngilizler, tüm dünyada 11 Kasım günü gerçekleştirilen “I. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden askerleri anma” törenini bu yıl Atatürk’ün ölümünün yıldönümü ile birleştirdiler.

Haftasonu Ölüdeniz’deki Atatürk Anıtı önünde toplanan 100 kadar İngiliz, Atatürk Anıtına çiçek bırakarak, saygı duruşunda bulundu. Modern Türkiye’nin kurucusu olarak nitelendirdikleri Atatürk’ü ve I.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerleri anma töreni sırasında bazı İngilizler’in gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

Anma töreninde bir konuşma yapan İngiliz Anthony Benham, Fethiye’de yaşayan İngilizler olarak kendilerini Türkiye’de yabancı olarak hissetmediklerini, Türk komşularıyla ve Türk arkadaşlarıyla aynı şeylere sevinip üzüldüklerini, Atatürk’ü yakından tanıdıklarını ve büyük saygı duyduklarını belirtti. Bu nedenle her yıl düzenledikleri 11 Kasım törenlerini, Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım ile birleştirdiklerini vurgulayan Anthony Benham, “Türkiye için büyük öneme sahip Atatürk’e Fethiye’de yaşayan İngilizler olarak büyük saygı duyuyoruz. Bugün Atatürk anıtı önünde toplandık ve hem bu büyük lider için, hem de I.Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden tüm askerler için saygı duruşunda bulunduk” dedi.

Törende Fethiye Belediyesi’ni temsilen bir konuşma yapan Yavuz Topateş ise Atatürk’ün 1934 yılında Avusturalyalı annelere hitaben yazdığı mektubu okudu. Topateş “Fethiye’de yaşayan yabancıları Belediye olarak asla bir misafir ya da yabancı olarak değil, büyük Fethiye ailesinin doğal bir parçası olarak gördüklerini” ifade etti.

198 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38

Warning: file_get_contents(http://api.habermatik.net/v3/d/index.php): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/gccezzjx/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV2/lib/kurlar.php on line 38
DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle