Hoşgeldiniz  

FETHİYE’DE RAYLI SİSTEM İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI YAPILACAK

Erkan Ilik | 30 Kasım 2020 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

Dünyanın tanınmış Çin şirketlerinden CRBC kuruluşunun temsilcileri Fethiye’ye gelerek şehir içi ulaşım için yapılması planlanan raylı sistem projesini görüştü. Fethiye’ye yapılması planlanan hafif raylı sistem projesi ön görüşme toplantısında CRBC şirketi yetkilileri; Fethiye Belediyesinde dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdikleri projeler  hakkında bilgiler aktardılar.1979 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan otoyollar, demiryolları, köprüler, limanlar ve tüneller gibi küresel inşaat mühendisliği ve inşaat projelerine imza atan China Road and Bridge Corporation (CRBC) şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ilgili birim amirleriyle bir araya geldi. CRBC  Yol ve Köprü Şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang ve Genel Müdür Yardımcısı Zhang Yong, Fethiye Belediyesinde ilçeye kurulması planlanan hafif raylı sistem hakkında bilgilendirme toplantısı yaptılar. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Belediye Başkan Yardımcıları Oğuz Bolelli ve Güzide Özkaya ile birim müdürlerinin katıldığı toplantıda firmanın çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı. Birçok ülkede otoban, köprü ve benzer işlere imza attıklarına değinen Genel Müdür Li Juguang; tamamladıkları projeler hakkında da bilgiler aktardılar. Çinli heyet Türkiye’de de yapmış olduğu çalışmalar ve projeler  hakkında bilgi verdi.

“ÇİN BANKALARI FİNANS KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİR”

Fethiye’ye ilk kez geldiklerini ve çok etkilendiklerini belirten Çin Yol ve Köprü Şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang, “Pandemi öncesi Çin’den, Fethiye’ye çok turist geldiğini biliyoruz. Burada bir Çin restoranı bile gördük. Fethiye Belediyesi’nin kurmak istediği raylı sistemin fizibilitesini yapmak isteriz. Planlama ve finans durumunu öğrenmek için buradayız. Çin bankaları ile finans konusunda yardımcı olabiliriz. Uluslararası firma olmamızdan dolayı pek çok çalışmamız var. Pandeminin önümüzdeki yıl bitmesi bekleniyor. Çin’deki merkezimize yaptığımız çalışmaları sizlere gösterebiliriz. Sizi Çin’e davet ediyoruz” dedi.

“FETHİYE’DE RAYLI SİSTEMİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da konuşmasında; Çin’i ziyaret etmek istediklerini belirterek, “Maliyet bedeli ve ödeme koşullarını çıkarıp en uygun bir şekilde Fethiye’mizde raylı sistemi hayata geçirebiliriz” dedi. Sunumların ardından gazetecilere açıklamada bulunan Çin Yol ve Köprü Şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang, “Pandemi öncesinde burada çok fazla Çinli turistin olduğunu biliyoruz. Buraya bir takım alt yapı çalışmaları için geldik. Raylı sistem konusunu Fethiye Belediyesi ile konuşmaktan oldukça mutluluk duyuyoruz, fizibilite ve finans çalışmaları da yapmak isteriz” şeklinde ifadeler kullandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’da açıklamasında “Göreve geldiğim süreç boyunca uzman arkadaşlarımızın görüşlerini almaya devam ediyoruz. Deprem konusunda da Japonya’dan bir uzman sunum için gelmişti. Seçim sürecinde halkımıza bir projemizi aktarmıştık. Finans ve uygun koşulların oluştuğu zaman hafif raylı sistem projesini hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yatırımları olan firmanın temsilcileri ile toplantı gerçekleştirdik. Bu yönde ülkemizde yaptıkları çalışmalar da var… Önümüzdeki günlerde de bilgi alışverişine devam edeceğiz. Bölgemizde fizibilite çalışmaları yapılacak. Pandemiden dolayı ciddi bir gelir kaybımız oldu. Yap-işlet-devret modeli ile yapılırsa hem UKOME hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğinde bu hizmeti ilçemize kazandırmak istiyoruz. Finans konusunda anlaşabilirsek, en kısa zamanda çalışmaya başlamayı düşünebiliriz” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ – ŞULE UĞUR)

561 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
BIST 10,1620
ALTIN 441,98

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle