Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

Fethiye’de Mora Türkleri Soykırımı Unutulmadı

Erkan Ilik | 24 Eylül 2021 | Genel, Güncel A- A+

Mora Türklerinin 200 yıl önce silahlı Yunan ve Rum çeteleri tarafından katledilişinin yıl dönümü nedeniyle Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği tarafından kınama açıklamasında bulunuldu.

Yunanistan’ın kara lekesi Mora Katliamının yıl dönümünde Fethiye’de yaşayan Rumeli ve Balkan kökenli Türk vatandaşlar; Mora yarımadasında 200 yıl önce yaşanan insanlık dışı zulmü, işkence ve katliamı kınadılar. Beşkaza meydanı Atatürk anıtı önünde açıklamada bulunan Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tokgöz “Yunanistan bugün bağımsızlığının 200’üncü yılını kutluyor. Zafer olarak nitelendirdikleri ayaklanmada gerçekte yaşananları ve yaptıkları soykırımı dünyaya unutturmaya çalışıyorlar. Mora Türklerine yapılan bu soykırımı ve katliamı unutmadık ve unutturmayacağız. Mora Yarımadası’nda tek bir Türk’ün dahi canlı kalmamasını hedefleyen bu insanlık dışı katliam; tarihe kara bir leke olarak yazılmıştır” dedi.

“Unutmadık, Unutturmayacağız”

Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tokgöz “Fethiye’de şuanda 3 tane Selanik kökenli dernek ile beraberiz. Bugün tarihte 200 yıl önce Mora isyanının başladığı 23 Eylül 1821 tarihinde ise 30.000’den fazla Türk vatandaşımız katledildi. Bu katledilişin 200. Yıl dönümünü unutmadık, unutturmayacağız. Osmanlının ilk zamanında yaşadığımız bu olayların olması için o dönemde kışkırtanlar papazlardır. Kiliseleri ve halkı ayaklandırarak, komşuları olan Türkleri katlettiler. İsyancılar atlarla giderken ayakları Türklerin cesetleri üzerine basarak gitmiştir. Bu acının yaşandığı günde anmak istedik. Yunanlılar “Dünya üzerinde bir tane Türk kalmayıncaya kadar savaşmaya devam edeceğiz” demişleridir. Biz o kadar şanslıyız ki Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahramana sahibiz. Biz o zamanda olduğu gibi Yunanlılara ve emperyalist güçler karşısında uyanık olacağız” dedi.

“Soykırımın Üzerinden 200 Yıl Geçti”

Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneğinin kınama açıklamasına Fethiye Selanikli Romanlar Derneği Başkanı Alp Acu ile Fethiye Muhacirler Derneği Başkanı Salih Kocatepe’de destek vererek “Dünya tarihine Tripoliçe katliamı olarak adı geçen insanlık dışı bu vahşeti yapan Yunanlıları ve Rumları kınıyoruz. Mora yarımadasındaki 30 bin civarındaki Müslüman Türkün katledilişini hiçbir zaman unutmayacağız” dediler.  Kınama açıklamasına katılan bazı vatandaşlar; 200 yıl önce Yunanlılar ve Rumlar tarafından gerçekleştirilen bu katliamın unutulmaması için hükümetten bir soykırım anıtının yapılmasını istediler.

287 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,5089
EURO 11,0919
BIST 13,1594
ALTIN 544,97

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle