Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Evde Hayvan Besleyenlere Uzmanlardan Uyarı

Erkan Ilik | 05 Kasım 2020 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Sağlık, Siyaset A- A+

 

 

Evde Hayvan Besleyenlere Uzmanlardan Uyarı

Evlerinde kış aylarında evcil hayvan besleyen vatandaşları uzmanlar uyarak, kış aylarında hayvanların yaz aylarına göre daha fazla bakıma ihtiyacı olduğunu dile getirdiler.

Kış aylarında evlerinde evcil hayvan besleyen vatandaşların en çok dikkat etmesi gerekilen konunun kilo problemlerinden dolayı en fazla aşırı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen belirten Uzm. Veteriner Hekim Mustafa Tanır, “Kış aylarında evde beslenen köpek, kedi ve evcil hayvanlarda dikkat edilmesi gereken konular;

Kışın her evcil hayvanın bakıma ve özene ihtiyacı vardır. Örneğin yavru ve kısa kuyruklu hayvanların bakımı ve beslenmeyle özel olarak ilgilenmek gerekir. Her ne kadar evde beslenen hayvanların özene ihtiyaç varsa asıl kış koşulları sokak hayvanlarını daha çok etkilemektedir. Onlar için kış gerçekten zor geçer. Bütün hayvanlar kış mevsiminin şartlarına göre beslenmelidir. Dışarıda yasayan hayvanların vücut ısılarını daha kolay dengeleye bilmeleri için enerji yönünden yüksek gıdalarla beslenmesi gerekir. Evde beslenen hayvanların gıda tüketiminde biraz kısıntıya gidilmesi gerekir. Bunun sebebi kışın hayvanların daha az hareket etmelerinden dolayı kilo artmasını kontrol altına almaktır. Kış aylarında hayvanlarımızı çok sık yıkamamak gerekir. Aşırı soğuk günlerde dışarı ya bırakmalarını biraz azaltmakta yarar vardır.

Özellikle ev içi ve dışarının sıcaklık farkının yüksek olmasından dolayı bakım kontrollü ve seyrek yapmakta fayda vardır. Evcil hayvanlarınızın evde daha çok vakit geçireceğinden bol bol oyuncak olmanız da fayda vardır. Özellikle kedilerinizi giydirmekte kaçının. Giysiler kedilerin hücresi için uygun değildir. Çünkü ciltlerinin hava almasını kendirini yalamaları engellemektedir. Ayrıca giysi olursa kan dolaşımı üzerinde de olumsuz etki yaratabilir. Mutlaka veteriner kontrollerinin iç ve dış aşılarını düzenli olarak yaptırması ve karşılanacak problemlerde veteriner hekime danışılması önemlidir” diye konuştu.  (HABER/ ŞULE UĞUR)

4414 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
BIST 10,5045
ALTIN 461,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle