Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Dünya Gümrük Günü Fethiye’de Törenle Kutlandı

Erkan Ilik | 26 Ocak 2022 | Genel, Güncel A- A+

26 Ocak Dünya Gümrük Günü, Fethiye’de törenle kutlandı. 2022 yılının temasının Veri Kültürünün Benimsenerek Gümrüklerde Veri Ekosistemi Dönüşümünün Arttırılması olarak belirlendiği kaydedildi.

Fethiye Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk törenine Fethiye Gümrük Müdürü Bülent Kınalı ve görevli personeller katıldı. Programda ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Hemen ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Dünya Gümrük Günü’nün tarihçesi hakkında bilgiler aktaran Fethiye Gümrük Müdürü Bülent Kınalı, “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 180 ülkenin Gümrük İşbirliği Konseyi sözleşmesi adı altında 1950 yılında toplanmış ve 1952 yılında sözleşme imzalanmıştır. Anılan konsey 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla ilk toplantısını 26 Ocak 1953’te, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirmiştir. Uluslararası ticaretin neredeyse tamamını kapsayan 180 ülkenin bir arada olduğu bu örgüt, 1994 yılında toplanarak Dünya Gümrük Örgütü adını almıştır. O günden bu yana 26 Ocak, Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır” dedi.

Açıklamasını sürdüren Gümrük Müdürü Kınalı, “Dünya Gümrük Örgütü, her yıl bir tema belirlemektedir. 2022 yılının teması Veri Kültürünün Benimsenerek Gümrüklerde Veri Ekosistemi Dönüşümünün Arttırılması olarak adlandırılmıştır. Fethiye’de tarım ve turizmin bir arada olması dolayısıyla, gümrük faaliyetleri önem arz etmektedir. Tarım ürünleri anlamında 46 ülkeye yaklaşık 120 ton ihracat gerçekleştirilmiş ve ülkemize 75 milyon Dolar civarında katma değer sağlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda kutlama etkinlikleri daha kapsamlı yapılıyordu. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da kısıtlı bir organizasyon düzenledik. Umarım önümüzdeki yıllarda geniş katılımlı kutlamalar yapabilmeyi umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

148 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle