Hoşgeldiniz  
..................................................... ................................................

Denizciler Sezondan Umutlu

Erkan Ilik | 15 Nisan 2022 | Genel, Güncel, Turizm A- A+

Turizm sezonunun yavaş yavaş hareketlenmesi ile deniz turizminde de gözle görülür bir hareketlilik yaşanıyor. Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, denizciler olarak sezondan umutlu olduklarını belirtti.

Geçen seneye oranla deniz turizminde yüzde 30-40 arasında artış beklediklerini kaydeden DTO Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, geçen yıl 78 bin yolcu taşıdıklarını ifade etti. Özellikle bu sezon Avrupa’dan misafir beklediklerine değinen Şube Başkanı Arıkan, hayırlı bir sezon temennisinde bulundu.

“Umudumuz Yüksek”

Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan yaptığı açıklamada, “2021 yılında charter olarak Göcek koylarında, resmi rakamlarla 78 bin misafir ağırladık. Resmi olarak 10 bin translog işlem görmüş. Bu translog doğrultusunda taşıdığımız yolcu sayısı 78 bindir. Bunun haricinde idari liman sahasında taşıdığımız misafir sayısını da göz önüne alırsak, 100 bin civarında misafir ağırlamışız. Fethiye adına iyi bir rakam… Bulunduğumuz süreçte yine misafirlerimizi ağırlamaya başladık. Bu sezon yüzde 20 veya yüzde 30’luk bir artış bekliyoruz. Bu sezon işlemlerin daha hızlı olduğunu görüyoruz. Fethiye adına güzel bir yıl olacak. Geçen yıl 7 bin Rus, 5 bin Ukraynalı misafir ağırlamışız. Bu sezon sanırım Ukraynalı turist ağırlayamayız. Buna rağmen Avrupa’dan gelecek misafirlerimiz ile bu sayının üstüne çıkacağımıza inanıyorum. Hayırlı ve bol kazançlı bir sezon olmasını diliyorum” dedi.

“Koylar Şahısların Olmaz” 

Geçtiğimiz haftalarda DTO Genel Başkanı Tamer Kıran ile birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurumu ziyaret ettiklerini belirten Şube Başkanı Şaban Arıkan, bölgemiz için deniz turizminin önemine vurgu yaptı.

Şube Başkanı Arıkan, “Son yıllarda Fethiye koylarına ve Fethiye bölgesine aşırı derecede bir saldırı var. Koylarımız yapılaşma adı altında tehlike içerisinde. Birçok bölgeye kaçak binalar yapıldı. Her toplantıda valimize ve kaymakamımıza şikayetimizi dile getirdik. Geçen hafta Genel Başkanımız Sayın Tamer Kıran ile birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ziyarette bulunduk. Buraların ihale ile değil yerel STK’lar ve belediyeler işbirliğinde kamu yararına işletme modeli olması gerektiğini ifade ettik. Koylardaki kaçak yapılaşma hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Geçtiğimiz günlerde birkaç koyda yıkım başladı. Sürdürülebilir turizm adına Göcek koylarını korumalıyız. Deniz turizmi bölgemiz için çok önemli. Deniz turizmi olmazsa otellerimize müşteri gelmesi için hiçbir neden yok. Yerli ve yabancı turistler, koylarımızı ziyaret etmek için geliyor. Koylar şahısların olamaz. Koylar bölge sakinleri ve turistlerin rahatça gidebileceği yerler olmalıdır. İşletme modeli mutlaka kamu yararı olmalıdır. Bölge yatırım adına cüzi miktarlarda para alınabilir fakat asla ticari bir zihniyet olmamalıdır. Bu yönde bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı. Haber-Hakan AYKIRI

49 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle