Hoşgeldiniz  
--------------------- ------------------- ------------------ ------------------

CHP’Lİ KADINLARDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

Erkan Ilik | 09 Nisan 2021 | Genel, Güncel, gundem, Siyaset, siyasi A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi ile ilgili açıklamada bulunarak, yürürlüğe girmesi için imza kampanyası başlattı. CHP Fethiye İlçe merkezinde yapılan açıklamaya; CHP Kadın Kolları yönetimi ile CHP’li kadınlar ve partililer katıldı. CHP Fethiye İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak “Milletin iradesinin ve hukukunun yok sayılarak alınan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi.

“18 YILDA EN AZ 7500 KADIN SIRF KADIN OLDUKLARI İÇİN KATLEDİLDİ”

CHP Fethiye İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak  açıklamasında “Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin alınan karara dair tavrımız çok nettir. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Tekrar ediyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Bir süredir anlamsız bir şekilde çarpıtılarak kamuoyuna kötülenen, hedef gösterilen “İstanbul Sözleşmesi”nin tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”dir. Bizler, sözleşmenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından fesih girişimini bir gece yarısı öğrendik. Cumhurbaşkanının imzasıyla alınan karar 20 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Tek cümlelik bu karar, ne bir gerekçe içeriyor, ne de bir açıklama. Bu iktidar döneminde 18 yılda en az 7500 kadın sırf kadın oldukları için katledildi. Tanımadığımız ve tanımayacağımız fesih açıklamasının üzerinden 12 saat bile geçmeden 6 kadın daha yaşamdan koparıldı. Tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi kadınların can simididir. Ata’mızın sayesinde dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha önce eşit haklara sahip olan biz kadınlar, haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

“SÖZLEŞMEDE EŞCİNSELLİĞİ TEŞVİK EDEN HİÇBİR MADDE YOKTUR”

Sözleşmeyle ilgili gerçek dışı beyanlarla yürütülen bir karalama kampanyası var. Şimdi sizlere gerçek sanılan bazı yalanları ve doğruları anlatalım. Deniliyor ki toplumun büyük çoğunluğu sözleşmeden rahatsız, iptal edilmesini istiyor. İşin esası; bu iddianın aksine, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yüksek düzeyde toplumsal bir destek vardır. Temmuz 2020’de yapılan bir araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 64’ü sözleşmeden yanadır. Deniliyor ki sözleşme eşcinselliği teşvik ediyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Özlem Zengin’in de söylediği gibi; sözleşmede eşcinselliği teşvik eden hiçbir madde yoktur. Şunu net olarak belirtmeliyiz ki; Sözleşme, mağdurun haklarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin güvence altına almaktadır. Deniliyor ki Sözleşme’ye dünyada her yerden tepkiler var. Oysaki; bu sözleşme şiddete karşı sıfır tolerans tanıyan en kapsamlı sözleşme olması nedeniyle sadece Avrupa’da değil, dünya genelinde “altın standart” olarak gösterilmektedir. Şu ana kadar 45 ülke ve Avrupa Birliği sözleşmeyi imzalamıştır. İmzacı ülke sayısının artmasına dönük çalışmalar sürmektedir. Deniliyor ki Sözleşme yüzünden kadının beyanıyla, başka hiçbir delil olmaksızın erkek hapse atılmaktadır. Oysaki Sözleşmede kadının beyanıyla verilen tek karar ‘tedbir’ kararıdır, beyanla verilen hapis kararı yoktur. Deniliyor ki Sözleşme boşanmaları arttırıyor. Sözleşmede evlenme ya da boşanmaları teşvik edici hiçbir madde yok. Boşanmaların başlıca nedeni aile içindeki şiddettir. Deniliyor ki Sözleşme yüzünden şiddet artmıştır.

“KORUMA BAŞVURUSU YAPAN 41,383 KADININ BU TALEBİ REDDEDİLDİ”

Oysa ki Sözleşme şiddeti arttırmamış, görünür kılmıştır. Deniliyor ki Sözleşme geleneklerimize, kültürümüze aykırı, bize uymuyor. Oysaki bu topraklarda kadına yönelik şiddet bir gelenek olamaz, olmamalıdır. Deniliyor ki; Sözleşme yüzünden kadınlar kafasına göre koruma talebi alıyor, bunun bir sınırı olmalı. Oysa ki 2019 yılında koruma başvurusu yapan 41,383 kadının bu talebi reddedildi. Koruma talebi verilmediği için binlerce kadın şiddete uğradı, öldürüldü. Deniliyor ki Sözleşme erkekleri mağdur ediyor. Oysaki Sözleşmede şiddet uygulamayan erkeklerle ilgili bir yaptırım yoktur. Evden uzaklaştırılanlar; şiddet uygulayan, tehdit eden ve suçlu bireylerdir. İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında imzalandı .2014 yılında da Meclis’te tek bir red oyu bile olmadan sadece bir çekimser oyla büyük bir uzlaşı ile onaylandı; Şimdi de kimse ile müzakere edilmeksizin, kadınların, kadın derneklerinin görüşü sorulmaksızın, apar topar ilan edilen mesnetsiz bir kararla, artık İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olmadığımız söylendi.  Her gün bir kadın cinayetinin işlendiği ülkemizde, “kadınları yaşatmak için ne yapabiliriz” diyeceğiniz yerde, kadınları ve çocukları moral olarak savunmasız bıraktınız. Koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadının, bir kez daha öldürülmesine izin vermeyeceğimizin altını çiziyoruz. Bu kararın ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz.

“BU UYGULAMA ANAYASA’YA AYKIRIDIR”

Şu çok net bilinmelidir ki; İstanbul sözleşmesi yürürlüktedir. Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yani milletin iradesi yok sayılarak fesih edilemez.  Bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, 42 milyon kadının yaşam hakkının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz. Genel merkezimizde hayata geçirdiğimiz Yaşam Hak projesi tam da bu amaca hizmet etmektedir. Ayrıca Parti Programımızda kadına yönelik şiddetin durdurulması için bütün tedbirlerin gecikmeksizin alınmasını öngörmektedir. Yine Partimiz kadın erkek fırsat eşitliğini vurgulamakta, kadın haklarını insan hakları meselesi olarak tanımlamakta ve kadınla erkeği eşit görmeyen anlayışı reddetmektedir. Tekrar söylüyoruz; katledilen her kız kardeşimizin kanı, bu sözleşmeyi iptal etme çabasında olanların eline bulaşmıştır. Ve bizler, tek adam hükümetine bakıp,“kadınlar 1’den büyüktür” diye haykırıyoruz. Milletin iradesini ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bizlerin inatla ve dayanışma bilinci ile sürdürdüğü mücadelemiz sayesinde, bu Sözleşme’ye taraf olunacak, taraf kalınacak ve ülkemizin her bir karışı kadınlar ve çocuklar için güvenli hale gelsin diye mücadelemiz devam edecek. Tekrar söylüyoruz: İstanbul sözleşmesi yaşatır. İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” dedi.Haber-Foto/Hakan AYKIRI

521 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
BIST 11,5532
ALTIN 484,91

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle