Hoşgeldiniz  
..................................................................................

ÇALIŞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Erkan Ilik | 16 Kasım 2020 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

ÇALIŞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Fethiye Belediyesi tarafından yapılacak Çalış Sahil Düzenlemesi öncesi Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ilgili daire müdürleri ile birlikte Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde, Çalış esnaflarıyla bir araya geldi.  Düzenlenen toplantıya Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. 2021 yılı yaz sezonunun başlangıcına kadar bitirilmesi beklenen proje tamamlandığında, Çalış’ın çehresi değişecek. Oturma gruplarından peyzajına, özel parke taşından ışıklandırmasına kadar baştan sona değişecek Çalış Plajı’nda, çalışmaların 1 hafta içerisinde başlaması bekleniyor. Projede öncelikle alt yapı çalışmasının yapılacağı ardından üst yapıya geçileceği öğrenildi. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Belediye Başkan Yardımcıları, Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Foça Mahallesi Muhtarı İlker Can, belediye birim çalışanları ile Çalış Plajı’ndaki işletmeciler katıldı. Toplantıda ilk olarak Fen İşleri Müdürü Tahir Başaran ve Fen İşleri’nde görevli İnşaat Mühendisi Ece Şekeroğlu, Çalış Plajı Sahil Bandı düzenlemesi projesi hakkında bilgiler aktardı.

“PROJEDE HER ŞEYİ DÜŞÜNDÜK”

Çalış sahil bandı düzenlemesi öncesinde bölge esnafların katılımıyla toplantıya yoğun katılım oldu. Kültür Merkezi’nde katılımcıların sosyal mesafe ve maskeye dikkat edildiği görüldü. Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürü İnşaat Mühendisi Tahir Başaran, projenin 7 milyon TL’ye mal olacağını söyledi. Tüm detayların proje içerisinde düşünüldüğünü belirten Başaran, “oturma alanlarının deniz suyu ve güneşe dayanıklı olmasına kadar her şeyi proje içerisinde düşündük” dedi.

“İYİ NİYETLE ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Doğal yapısı itibariyle Çalış Plajı, ilçemizin en güzel bölgelerinden birisi. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden birisi… Buraya daha güzel bir değer katabilmek adına bir proje hazırladık. Amacımız bunu hayata geçirmek. Fakat bazı mülk sahiplerinin özel talepleri oldu. Bununla ilgili yarın incelemelerde bulunacağız. Onların da fikir ve görüşlerini aldıktan sonra 7 milyon TL’ye mal olacak projenin yer teslimini yapıp; çalışmalara başlayacağız. Biz iyi niyetli bir çalışma yapıyoruz. Biz de art niyet yok. Hedefimiz, Çalış’ın güzelleşmesi ve daha çok değer kazanmasıdır” dedi.

“ALT YAPI ÇALIŞMALARIMIZ DA OLACAK”

Proje kapsamında bütün altyapının yenileneceğini kaydeden Başkan Karaca, “Bölgedeki elektrik, içme suyu ve kanalizasyon sistemlerini yeniliyoruz. Aynı zamanda bisiklet ve yürüyüş yolları da olacak. Engellilerimiz için de yürüyüş yollarımız mevcut. Çok özel granit taşlar ile birlikte bölgemize değer katacak özel bir proje. Mayıs ayına yetiştirmeyi düşünüyoruz. 1 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe alıyoruz; 6 milyon TL’yi de belediye olarak karşılayacağız. Projeyi oluştururken mülk sahipleri ile bir toplantı yaptık. Uzmanlarımız ve Kent Konseyi’nin de bu konuda görüşlerini aldık. Esnaflarımızla bir kez daha görüşüp, bir uzlaşı sağlayıp projemize başlamak istiyoruz. Aydınlatma sistemlerini CarettaCaretta kaplumbağalarını rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayacağız” şeklinde ifadeler kullandı. Sunumun ardından toplantıya katılan işletmeciler, çalışma esnasında ortaya çıkacak olan çekme payları ile ilgili sıkıntılarını dile getirdiler. Proje kapsamında yapılacak aydınlatmaların Caretta Caretta kaplumbağaları etkilemeyecek şekilde olduğu belirtildi. Çalış Plajı’nın çehresini değiştirecek proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 1 milyon TL’lik hibe alındığı öğrenildi.  Toplantıda konuşan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, “Mayıs ayında Başkanımız Alim Karaca ile birlikte plajda incelemelerde bulunduk. Esnafımızın istediği bir şekilde proje hazırlayalım istedik. Fakat çalışmayı kağıt üzerine aldığımızda mülki sınırların çok farklı olduğunu gördük. Son 3 gündür elimde metre ile plajda dolaşıyorum. Son 7 yıldır kiralarını ödemeyen birçok esnafımız var” dedi.(HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

 

1594 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8158
EURO 9,4809
BIST 10,5045
ALTIN 461,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle