Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Başkan Karayiğit’ten Zirai Don Uyarısı

Erkan Ilik | 14 Ocak 2022 | Genel, Güncel, Tarım A- A+

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi nedeniyle çiftçileri don tehlikesine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Fethiye’de son günlerde, geceleri soğuk hava etkili olmaya başladı. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, son günlerde etkili olan düşük sıcaklıklar nedeniyle Fethiye’li çiftçileri, meydana gelebilecek olan zirai donlarla ilgili uyardı.

Fethiye’de günlerdir etkili olan sağanak yağmur, yerini soğuk ve donlu havaya bıraktı.

Çarşamba gününden buyana geceleri Fethiye’de  düşük sıcaklıklar hissediliyor. Hava sıcaklıklarının gece saatlerinde eksilere düştüğü Fethiye’de, hava sıcaklığı ise gündüz saatlerinde ise en fazla 9 dereceyi gösterdi.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye’de  etkili görülen soğuk hava nedeniyle gece saatlerinde oluşabilecek olan zirai dona dikkat çekti. Başkan Karayiğit, özellikle seracılığın yaygın görüldüğü Yanıklar, Kargı, Karagedik, Eldirek, Çamköy, Karaçulha, Esenköy ve Bozyer mahallelerinde faaliyet gösteren çiftçilerin zirai don olaylarına karşı tedbirli olması gerektiğini bildirdi.

İlçede etkili olan soğuk havayla beraber, meteorolojiden alınan bilgi ışığında hafif derecede zirai don görülebileceğini dile getiren Başkan Karayiğit: “Fethiye’li çiftçilerimizi, soğuk havalarda zirai donlara karşı sık sık uyarıyoruz. Hava sıcaklığının gece saatlerinde eksi derecelere düşen yerlerde, üreticilerimiz seralarında soba yakıp alanı ısıtmalılar. Açık alanda sebze yetiştiren çiftçilerimizde, yine tarlasında bulunan sebzelerini üzerlerine örtecekleri bir örtü ile ürünlerini kontrol altına almış olacaklardır.” dedi.

Meteorolojiden alınan bilgilere göre, soğuk hava etkisini yarına kadar sürdürecek. Buna göre bugün Fethiye’de güneşli havaya rağmen en yüksek sıcaklığın 9 derece olması beklenirken, akşam saatlerine doğru düşüş gösterecek olan hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi bekleniyor.

Yetkililer; soğuk havanın oluşturabileceği buzlanma, zirai don, ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği yönünde de uyarılarını tekrarladı. Özellikle su sayaçlarında yaşanabilecek olası bir don olayında abone sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle (talaş, saman, çuval, battaniye, ahşap, sayaçlar ve özel hazırlanmış köpük malzemeler) muhafaza etmeleri gerektiği belirtildi.

Hafta sonu ise soğuk hava etkisini yitirecek. Pazartesi  gününden itibaren, hava sıcaklığının yükselmesi bekleniyor. Haber-Hakan AYKIRI

328 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle