Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Başkan Çıralı Babadağ Eleştirilerine Cevap Verdi

Erkan Ilik | 09 Eylül 2022 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, eleştirilere konu olan Babadağ Teleferik sözleşmesine ilişkin açıklama yapan Avukat Mustafa Enis Arıcan’a sosyal medya üzerinden cevap verdi.

Konu uzun süredir gündemde olmasına rağmen, Arıcan tarafından 15 Ekim’de yapılacak FTSO seçimleri öncesi yapılan açıklamayı manidar bulduklarını belirten Başkan Çıralı, “Sözleşme ve şartnamelerdeki ifadeler söylendiği gibi çok net olsa idi, firma ile aramızda yorum farkı hasıl olmaz, çok tasvip etmesek te konu yargıya taşınmak zorunda kalınmazdı.” dedi. Sözleşmedeki açık olmayan ifadeler nedeniyle FTSO’nun Babadağ’ın pist kullanım gelirinden pay alamadığını vurgulayan Başkan Çıralı, Babadağ’dan gelen tüm gelirin FTSO üyelerinin ticaretlerinin gelişmesinde, Fethiye halkı için eğitim, tanıtım ve spor alanlarında kullanıldığının altını çizdi. Başkan Çıralı’nın yorumuna destek çıkan Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten ise “Bu kar payı Osman Çıralı’nın şahsi şirketinin değil Fethiye’mizin olduğunu unutmayalım. Kişilere değil Fethiye’mizin uğradığı zararına bakalım” yazdı.

Başkan Çıralı tarafından yapılan yorumda şu ifadeler yer aldı;  “Daha önce Fethiye Güç Birliği Hukuk Danışmanlığını yapan Sayın Avukat Mustafa Enis Arıcan’ın yapmış olduğu basın açıklamasına istinaden, kıymetli üyelerimizi ve kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur. Mustafa Enis ARICAN ile işletilen tesisin tamamından elde edilen her türlü gelirlerin toplamı üzerinden(pist kullanım dahil) % 12,5 pay alınması hususunda aynı fikirde olduğumuzu, katılınan programlar ve basın duyurularında (sözleşme ve şartnamede pist kullanım yıllık artış oranları, kira artış oranları, pist kullanımına ilişkin elde edilen gelirlerden % 12,5 payın ödenmemesi, tesisin mali denetimine müsaade edilmemesi) hususlarından kaynaklı açık olmayan ifadeler vurgulanmak istenmiştir. Bahse konu gelirler ile ilgili olarak meydana gelen fikir ayrılıklarının ve problemlerin konuşularak Fethiye yararına çözülmesi taraftarıyız. Bu konu ile ilgili olarak sözleşme ve şartnamelerdeki bazı maddelerin farklı yorumlanmasından kaynaklanan hususlar yargıya yansıtılmak zorunda kalınmış, yargı sürecinin sonuçlanması beklenmektedir. Bahse konu sözleşme ve şartnamelerdeki ifadeler söylendiği gibi çok net olsa idi, firma ile aramızda yorum farkı hasıl olmaz, çok tasvip etmesek te konu yargıya taşınmak zorunda kalınmazdı. Göreve geldiğimiz 01 Nisan 2018 tarihinden bu yana Babadağ dan elde ettiğimiz tüm gelirleri; bölgemizin ulusal ve uluslararası tanıtımında, üyelerimizin ticaretlerinin gelişmesinde, bölge halkına eğitim ve tanıtım spor vb. alanlarda daha iyi hizmet vermek için kullanmaktayız ve kullanmaya devam edeceğiz. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu(FTSO) ve Fethiye Güç Birliği(FGB) Müdürler Kurulu olarak odamıza kayıtlı tüm üyelerimizin haklarını, sonuna kadar savunduğumuza inanıyoruz. Bize bu husus da desteklerini esirgemeyen saygıdeğer tüm üyelerimize FTSO’nun seçim sürecine girdiği bu dönemde, yargıya intikal edilmiş bu hususun tekrar dile getirilmesini manidar buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Muhammet Kökten ise şunları söyledi; “Osman Çıralı Başkanım,  Sayın avukatımız süslü süslü anlatmış, her şey anlattığı gibi olsaydı!  Gider teşekkür etmesini bilecek, kapasite ve erdemliğinde olan insanlarız. Fakat ana sözleşme ve teknik şartname olarak ayrı düzenlenen 2 ayrı şartname bir birini takip etse idi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak pist kullanım ücretlerinden yani tüm gelirlerden (%12.5) kar payı alıyor olsaydık, dava konusu olur muydu? Sayın avukat meclis toplantısına geldi anlattı, anlattık tüm gelirlerden almanız gerekir demedi mi? Hatta bize siz bu konuda haklısınız demedi mi? Hatta bir rivayete göre sayın avukat ertesi gün ilgili şirketi arayıp Osman Çıralı açtığı davada, konusunda haklı demiş diye duyduk ve kendisini arayıp teşekkür etmedik mi? Bu kar payı Osman Çıralı’nın şahsi şirketinin değil Fethiyemizin olduğunu unutmayalım! Sayın meclis üyesi arkadaşlarım, toplantılara geldiğiniz zaman duvardaki resimlere bakmanızı tavsiye ederim, bu odadan kimler gelmiş kimler gitmiş, kişilere değil Fethiyemizin uğradığı zararına bakalım. Bazı arkadaşlarım galiba sadece etiket için FTSO meclis üyesi olabilmek adına seçime katılmış, toplantılara katılmazsanız veya koltuk sevdanızdan dolayı anlamak istemeyebilirsiniz, biraz vicdanınız varsa bu konuda Fethiyemizin geleceği, gerçekler için tek vücut olalım. Koltuk ikinci plan olsun! Tam da biz bu konularda dik duran Fethiyemizin geleceği için, her şeyini ortaya koyan 7/24 mesai yapan Osman Çıralı’yı bir daha bu göreve ikna etmemizin birinci nedeni bu, sonrası Türkiye’nin en büyük projelerinin hayata geçmesi adınadır. Artık lütfen projelerinizi yapmak istediklerinizi duyalım.” dedi.

 

30 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle