Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Asım Cezayirlioğlu”Bu Halk Kim İçin Oy Verdi”

Erkan Ilik | 14 Nisan 2014 | Genel A- A+

Seçimlerden önce her parti ülke yönetiminde iddialı olduğunu dile getirir. Halkın desteği var mı diye sorduğumuzda ilkokul çocukları gibi hep bir ağızdan en fazla desteğe sahip olduklarını söyleyiverirler. Meydanlar işaret edilir. İşte kalabalıklar bizim arkamızda derler.
Televizyon televizyon dolaşarak ülkenin kurtuluşunun kendilerinde olduğunu inandırmaya çalışırlar. “Cahil halk”  bir şey  bilmediği! için bu söylenenlere hemen inanıverir. Gariptir ki siyasetçi de pek anlamaz. Suflör ne söyletirse onu bize yansıtır. Bazen pot kırarlar, bazen söyleyecek olduklarını unuturlar, bazen de Allah şaşırtır “bu şemsiye Allah’ın nimetinden bizi koruyor” diyerek içinden çıkılmaz bir duruma düşerler.
Hasan Celal Güzel  vatandaşları öpmesi ile meşhur bir siyasetçimizdi. Ancak aldığı oy herhalde öpmüş olduğu vatandaşların yarısı var mıydı orası belli değil. Hoş iyi insandı. Osman Bölükbaşı da hatip özelliği bakımından ünlü siyasetçiydi. Meydanlar onu dinlemek için dolar taşardı. Konuştuğu zaman meydanları hareketlendirirdi. Meydanları doldurmasına rağmen, büyük izleyici kitlesi toplamasına rağmen sandık onu hüsrana uğratırdı. Kayseri Cumhuriyet meydanında coşkulu kalabalığın alkışları üzerine şöyle sesleniyor.    ” Sapı uzun tanesi  kıt Kayserililer; meydanda veriminiz bol, benden alkışlarımızı hiç esirgemediniz, ama sandık başına gidince oylarınızı başka tarafa verdiniz”.  Her kalabalık siyasetçi için destek anlamına gelmiyor. Bunu siyasetçiler bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar seçim öncesi bizim desteğimiz az diyecek değiller ya.
Seçimler biter bitmez kimin ak kimin kara olduğu ortaya çıkıverir. Sonuç beklediğimiz istikamette değilse gelsin sorular. Tabi soru bir olursa, mazeret bin olur. Bizim gibi ülkelerde sorgulamak yerine mazeret üretmek hep birinci sırada gelir. Hep sorgularız bu halk kim için oy verdi diye. Muhalif olanlar akıldan ziyade temennilerle seçim sonuçlarını yargılamaya kalkarlar. Sonu hüsran ile biten müzmin muhaliflerin bunu anlayabilmeleri de mümkün gözükmemekte.
Peki bu halk kim için, neden oy verdi? Biz bir kısmından bahsedelim.
Davos’ta dünya politikalarına yön veren zihniyetin gerçek yüzlerini açık ettiği için, onlara destek verenlerin sessiz kalmalarına isyan ettiği için, artık biz buradayız diyenlere oy verdi.
Bugüne kadar uluslararası yaklaşımlara boyun eğen, onlar ne derse ona göre politika belirleyen anlayışa karşı geldikleri için, kısaca bu dünyada biz de varız diyenlere oy verdi.
Müslümanlığın vicdan sahibi olmak olduğunu bize hatırlatan, dünyanın neresinde bir mazlum varsa onların dertlerini dert edindiği için, bizim bu özelliğimizin olduğunu bize hatırlatanlara oy verdi.
Bu ülkenin vatandaşı olduğumuzu hatırlatan, terk edilmişlik duygusunu insanlarımızın zihninden silen, ben de bu ülkenin vatandaşıyım duygusunun ortaya çıkmasına sebep olanlara oy verdi.
Bizim neden büyük projelerimiz yok duygusunu bizim zihnimizden silenlere,  sosyal devletin gereği olan sosyal politikaları tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunan bir anlayışa oy verdi.
Düne kadar “Turkey” kelimesi ile dalga geçenler bugün “Türkiye ne der” anlayışının ortaya çıkmasına katkı sağlayanlara ve  uluslararası arenada değerimize değer katanlara bir destekte bizden diyerek oy verdiler.
6 milyon metrekareden 780 bin metrekareye hapsolmamızı kabullenemeyip, etki alanımızı bize hatırlatanlara oy verdi.
Yıllarca IMF Türkiye temsilcisinin bu ülkeye genel  vali edası ile gelip bize ültimatom yağdıran, bizi sopa ile terbiye etme alışkanlıklarını kabullenmeyip, IMF’yi bu topraklardan def ederek bağımsızlığımıza bir adım daha katkı sağlayanlara oy verdi.
Türk milletine rağmen bu ülkeyi biz yönetiriz diyenlere, hazineyi bize teslim edin diyen fırsatçılara, uluslararası politikalara aykırı davranmayın diyen aklı dışarda olanlara hadi işinize diyerek bize biz olduğumuzu hatırlatanlara oy verdi bu halk.
Bu ülkeyi yönetecek olan hakim gücün halk olduğunu bize öğrettiği için oy verdi.
Oy kaygısı gütmeden analar ağlamasın diye 30 yıllık terörün bitişini başlattığı için, çocuklarını askere gönderen anne-babaların askerlik süresince zihinlerindeki acaba sorularının bertaraf olmasına sebep oldukları için bu halk oy verdi.
Velhasıl sevgili dostlar, bize “bu ülkenin kaderiymiş” duygusunun zihinlerden silinmesine katkı sağlayan herkese, bu toprakların bize ait olduğunu, 80 milyonun bir olduğunu, dünya var oldukça birliğimizi muhafaza ettikçe, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığını benliğimize yerleştiren kim varsa, bu halk onlara oy verdi.
asimcezayirlioglu@hotmail.com

398 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle