Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Apostil İşlemi Nerede Yapılır?

Editor Erkan | 28 Haziran 2022 | Genel, Güncel, Siyaset A- A+

Apostil İşlemi Nerede Yapılır?

Apostil işlemleri belirli belgelerin başka ülkelerde de kullanılabilmesi adına bu belgelere onay veren sistem olmasıyla karşımıza çıkıyor. Belgeler için onay almak adına belirli kurallar ve sözleşmeler dahilinde üye olan devletler arasında geçerliliği bulunuyor. Aynı zamanda Lahey konferansına taraf olan devletlerde de geçerliliği sürüyor.

Söz konusu olan anlaşma kapsamında sözleşme içerisinde geçerli ülkelerin belirli birinde resmi bir belgenin de diplomatik merciler ya da prosedürler eşliğinde geçerli olmasını sağlıyor. Böylelikle de insanlar belirli belgeler için onay almalarının ardından diğer prosedürler ile uğraşmalarına gerek kalmıyor. Bu durum da insanların belgelerini farklı ülkelerde de daha rahat bir biçimde kullanmalarını sağlıyor. Tüm bu durumlar göz önüne alındığı zaman apostil işlemlerinin gerçekleştirilmesi pek çok kişi için önemli ölçüde kolaylık sağlıyor.

Apostil onayı almak ardından onay sistemi içerisinde belirlenmiş olan yerel bir makam ya da bakanlık gibi kurumlarda da kullanımı söz konusu oluyor. Aynı zamanda şehri uygulamanın öncesinde belgenin tercüme hizmetiyle birlikte çevrilmesinin de sağlanması gerekiyor. Bunun ardından da yeminli olan tercümana ait yeminli zaptın yer aldığı noter içerisinde söz konusu olan belgenin onaylanması gerekiyor. Gerekli olan işlemlerin tam anlamı ile gerçekleştirilmesi ardından insanlar sorun yaşamadan belgelerini istedikleri biçimde kullanma imkanını elde ediyor.

Apostil Veya Konsolosluk Onayı Hizmeti Nasıl Sunulur?

Apostil veya konsolosluk onayı almak isteyen kişilerin bunun için bazı koşulları sağlaması gerektiğini de bilmeleri gerekiyor. Bunun için söz konusu olan belgenin öncelikli olarak T.C Büyükelçiliği konsolosluğu tarafından onaylanması gerekiyor. Daha sonrasında ise Türkiye içerisinde diğer ülkeler için apostil onayı gerçekleştiriliyor.

Apostil hizmetleri için onayın alınması adına ancak ilgili olan ülke içerisinde düzenlenmiş olan belgenin yine aynı ülke içerisinde apostil olarak kullanılmak istenen ülkeye göndermesi gerekiyor. Bu bağlamda türkiye elçilikleri ve konsoloslukları bulunan ülkeler adına farklılık gösteriyor. Tüm bu durumlar dikkate alındığı zaman Türkiye içerisinde bulunan konsolosluk ve elçiler aracılığıyla belgelerin onaylarının sağlanması önem taşıyor. Yine bu noktada apostil onayı almak isteyen kişilerin güncel bilgileri alabilmek adına gerekli kurumlar ile iletişimde kalmaları da gereklilik gösteriyor.

Apostil Onayı Hangi Belgeler İçin Alınır?

Apostil onayı almak adına apostil tercüme ardından gerekli olan tüm işlemlerin eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi gerekiyor. Bu noktada belge yasallaştırma yapılması ile birlikte yabancı ülkelerde kullanılabilir duruma getiriliyor. Uygulamanın yapılabileceği belgeler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Noterden alınan belgeler
  • Ticari ve gümrük işlem belgeleri
  • Konsolosluk ve diplomatik belgeler
  • Nüfus kayıt örneği belgesi
  • Diploma
  • Doğum ve ölüm belgeleri
  • Cumhuriyet savcılıkları tarafından düzenlenen belgeler
  • Mahkeme icra daireleri tarafından düzenlenen belgeler
  • Mahkeme katipleri de dahil olmak üzere yargıya ait tüm kısımlar ve yargı mensupları tarafından düzenlenen belgeler…
96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle