Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

14-15 Saat Nöbet Tutuyorlar

Erkan Ilik | 14 Mart 2022 | Genel, Güncel A- A+

Aybar kar fırtınası ülke genelinde birçok ilde etkili olurken sıcaklığı da düşürmesi nedeniyle Fethiye ve Seydikemer’li üreticiler, örtü altında yetiştirdikleri sebzeleri soğultan kurtarabilmek amacıyla günde 14 saat zirai don nöbeti tutuyorlar.

Ülke genelinde bir çok ilde kar yağışı ve soğuk hava 4 gündür etkili oluyor. Yılın 9 ayını yaz havası gibi geçiren Fethiye’de  de bu kış çetin geçti. Aybar kar fırtınasının yer yer 500 rakıma kadar etkili olduğu kentte çiftçileri de zirai don korkusu saldı. Bu yüzden örtü altında üretim yapan çiftçiler, sıcaklığın gece sıfırın altına inmesiyle birlikte seralardaki sıcaklığı 5-6 derece arasında tutmak için sobaları yaktı ve nöbete başladı. Zaman zaman seralardaki sıcaklık 0 dereceye  kadar inerken, nöbette olan çiftçiler sobalarının ateşlerini yenileyerek ürünlerini korumaya başladı.

Son 15 yıldır bu denli bir kış mevsimi geçirmediklerini dile getiren üretici Mustafa Alp, “Aybar kar fırtınası ülkemizde etkisini iyice hissetti. Dolayısıyla hava sıcaklıkları da eksi derecelere kadar düştü. Akşamüzeri güneşin batması ile birlikte seralarımızdaki yağmurlama sistemlerini çalıştırıyor ve hemen akabinde de sobalarımızı yakıyoruz. Uzun zamandır bu derecede kış mevsimi geçirmemiştik. Yakacak odun sıkıntımız da var. Allah’ım tüm üreticilerimizin yardımcısı olsun” dedi.

Bu sene kış mevsiminin çok çetin geçtiğini ve dolayısıyla üreticinin de teyakkuzda olduğunu aktaran Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Son 10-15 yıla bakıldığı zaman bu seneki gibi kış ayları sert ve yağışlı geçmemişti. Hatta kış aylarını başında ülkemiz kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Ama yüce Allah’ın taktiri. Bu sene yağmuru, kar yağışını ve soğuğu bol bol verdi ve tehlikenin önüne geçti. Bu yıl üreticiler abartısız 30 gün geceleri zirai don nöbetine karşı tedbirlerini almışlardır. Ama son dört- beş gün yaşadığımız soğuklar apayrı biçimce. Bende dahil olmak üzere tüm üreticiler akşamüzeri güneşin battığı saatlerde 7 gibi seralardaki sobalarımızı yakıyor ve sabah en erken 9 buçuğa kadar nöbetimizi sürdürüyoruz” ifadelerinde bulundu. Haber-Hakan AYKIRI

 

45 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle