Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Yerleşik Yabancılar Uzak Doğu Yemek Çeşidi Öğreniyor

Erkan Ilik | 20 Nisan 2014 | Güncel, Kültür, Sağlık A- A+

 

Fethiye de, Uzakdoğu yemeklerine merak saran yerleşik yabancılar, Koreli aşçı Gloria Tay’dan Kore ve Tayland yemeklerinin yapılışını öğreniyor. Fethiye’de yaklaşık 9 bin yerleşik yabancı bulunuyor. 5 bin 500 kişiyle İngilizler ilk sırayı alırken, onları Alman, Hollandalı ve Ruslar takip ediyor. İlçede yaşamakla kalmayıp çeşitli etkinliklerde Türk yemeklerini yapmayı öğrenen yerleşik yabancıların son merakı Uzakdoğu yemekleri oldu. İngiliz, Kanadalı, Rus ve Lübnanlı 40 yerleşik yabancı Yanıklar Köyü’ndeki Pastoral Vadi’yi ziyaret ederek Kore ve Tayland yemeklerinin yapılışını öğrendi. Koreli aşçı Gloria Tay’dan yemeklerin tarifini alan yerleşik yabancılar, bu sırada not almayı da ihmal etmedi. Yabancılar daha sonra aynı yemekleri hazırlamak için mutfağa geçti. Hummalı çalışma sonunda yemekleri hazırlayan yerleşik yabancılar, tadına da ilk kendileri baktı.

‘FARKLI KÜLTÜRLER AYNI SOFRADA BİR ARAYA GELDİ’

Yabancı ve Türklerin yer aldığı grupla Pastoral Vadi’de buluştuklarını anlatan Gloria Tay, Kore ve Tayland yemeklerinin yapılışını katılımcılara anlattığını söyledi. Misafirleriyle birlikte yemek yaptığını kaydeden Tay, farklı kültürleri aynı sofrada bir araya getirdiği için mutlu olduğunu dile getirdi. Etkinliği organize eden Land of Lights gazetesi sahibi Çağla Düzenli, amaçlarının Fethiye ve çevresinde yaşayan yabancılara Uzakdoğu yemeklerinin yapılışını öğretmek olduğunu söyledi. Koreli aşçı Gloria Tay’ın Amerika’da Uzakdoğu yemekleri yapan restoran işlettikten sonra Fethiye’ye yerleştiğini anlatan Düzenli, yabancıların tıpkı Tay gibi Fethiye’nin doğasını çok sevdiğini anlattı.

‘UZAKDOĞU YEMEKLERİ YAĞSIZ VE TUZSUZ’

Yapılan yemeklerin tadına bakma fırsatı bulduğunu belirten Hafize Uslan, Kore yemeklerinin az yağlı ve tuzsuz olduğunu aktardı. Uslan yemekleri çok lezzetli bulduğunu dile getirdi. Kore yemeklerinin çok güzel olduğunu anlatan Paige Vanleer, yemeklerin yapılışını uygulamalı öğrendiklerini, eve gidip deneyeceğini söyledi.(FG)

pastorel vadi yabancılar yemek pişirme yarışması (1)_640x426 pastorel vadi yabancılar yemek pişirme yarışması (2)_640x426 pastorel vadi yabancılar yemek pişirme yarışması (3)_640x426 pastorel vadi yabancılar yemek pişirme yarışması (4)_640x426

672 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle