Hoşgeldiniz  
..................................................................................

ÜRETİCİLERİN HAKKINI YEMEYECEKSİN

Erkan Ilik | 23 Ekim 2020 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

 

“ÜRETİCİLERİN HAKKINI YEMEYECEKSİN”
Fethiye’de her hafta Cuma günü kurulan üretici köylü pazarı özelliğini yitiriyor mu? Fethiye’de üretim yapan çiftçilere ve köylülere destek olmak, vatandaşlara daha uygun fiyatla ürün satmak ve yöresel ürünlerin üretimine destek vermek amacıyla kurulan Cuma pazarı; diğer adıyla üretici köylü pazarında hal’lerden veya tüccarlardan alınan ürünlerin dışında başka bir ürün satılması yasak. Her geçen gün normal semt pazarı havasına giren üretici köylü pazarında; tezgahlarda satışa sunulan ürünler kontrol edildi.
Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye Belediyesi kontrolünde kurulan Cuma pazarının en büyük özelliği ise pazarda; sadece üreticilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri halka direk olarak satış yapabilmeleri. Cuma Pazarın da üreticilerin kendi ürettiği ürünlerin dışında başka bir ürün satması kesinlikle yasak. Fethiye Ziraat Odası başkanı Kenan Karayiğit; Cuma pazarında denetim yaparak üreticilerin ürettiği ürünler dışında başkan bir ürün satmamalarını istedi. Kurallara uyulmasını isteyen Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’in denetimine Fethiye Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Adem Hıra’da katıldı. Her hafta Cuma günü kurulan üretici pazarında denetimde bulunan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit; tezgahları gezerek ürünleri tek tek kontrol etti. Kendisinin üretmediği ürünlerin satılmaması yönünde uyarılarda bulundu. Karayiğit açıklamasında “Bildiğiniz gibi olağan üstü bir dönem yaşadık. Pandemi adı verilen bu dönemde denetimlerimizi halkımızın yiyecek ve gıda bulabilmesi açısından ağırlaştırdık. Artık normalleşme dönemine girmiş bulunmaktayız. Cuma pazarının diğer adıyla köylü pazarının en büyük özelliği çiftçilerimizin ve üreticilerimizin; kendi yetiştirdikleri ve ürettikleri ürünleri satmasıdır. Bunun dışında hal’den veya başka bir şehirden ürün getirip, bunları alıp, satması kesinlikle yasak ve bu duruma müsaade etmeyeceğiz. Amacımız üretime destek olmaktır. Üretici pazarında normal semt pazarları veya Salı pazarındaki gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

“ÜRETİCİ BELGESİNİ İPTAL ETME CEZAMIZ VAR”
Açıklamasına devam eden Karayiğit “Üretici pazarında tezgâh açan üreticilerin Ziraat Odasına kayıtlı üye olmaları gerekiyor. Üreticilerin yaka kartlarına arazilerinde ne yetiştiriyor ise yazmaları gerekiyor. Kartlarda yazan ürünleri buraya gelip satıyorlar. Biz burada belge denetimi uyguluyoruz, sabah bütün üreticilere belge denetimi yaptık. Bazı arkadaşlarımız yaka kartlarını yani ürün belgelerini takmıyorlar, biz de takmaları için uyarılarda bulunuyoruz” dedi. Dışarıdan sebze ve meyve alıp satan üreticilere Fethiye Belediyesi Zabıta görevlilerinin gerekli ceza-i işlem uygulayabileceğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit “Burada tezgâh kuran pazarcılar yaka kartında yetiştirmediği ürünleri satıyor ise üretici değildir, başka bir yerden alıp satıyordur. Bunu yapan üreticilerimiz ile ceza anlamında biraz ilgilenmemiz gerekiyor. Bizim ceza kesme yetkimiz yok fakat Fethiye Belediyesi zabıta ekipleri cezai işlem uygulayabiliyor. Denetim yaparken bütün tezgâhları dolaşıp kimin hangi ürünü yetiştirmeden sattığını zabıta ekiplerine bildiririz ve zabıta ekipleri ile gelip tutanak tutarak cezai işlem uygulatırız. Para cezası uygulaması yok ancak üretici belgesini iptal etme cezamız var. Bu ceza sonucunda 6 ay ila bir yıl pazarda tezgâh kuramaz” dedi.
ÜRETİCİ PAZARI ÖZELLİĞİNİ YİTİRİYOR MU ?
Başkan Karayiğit üretici pazarındaki tezgâhlardaki ürünleri de değerlendirip tezgâha bu kadar biber konmaz, burada satılan balda dışarıdan alınma ifadelerini kullanarak, “Bu yıl piyasada yeni bal bulma imkânı yok. Buradaki balların çoğu geçen sene işlenen ballar. Dün Arıcılar Kooperatifi başkanımız ile beraberdim, ‘başkanım bu yıl bal yok’ dedi. Bu üretici arkadaşın tezgâhtaki balı kendi ürettiği bal değil. Az sonra zabıta ekipleri ile gelip üretici arkadaş ile tekrar görüşeceğiz, adresini alıp nerede ürettiğine bakacağız, gerçekten kendisi üretiyor ise yapacağımız bir işlem yok. Üretici pazarı bu, buraya gelse gelse iki buçuk-üç kilo biber gelir. Sen tezgâha 500 kilo biber koyarsan üretici değilsin. Bu kadar çok üretiyorsan kanunen bu pazarda 200-250 kilo satacaksın. Çok fazla üretiyorsan gidip halde satacaksın. Halden veya başka bir yerden ürün alıp bu pazarda satarak diğer üreticilerin hakkını yemeyeceksin. Biz bunun için denetim yapıyoruz. Çiftçi bizim velinimetimiz, pandemi döneminde gördük. İnsanların asfalt ve beton yemediğini gördük. Bütün dünya stok yaparken bizim çiftçimiz üretti. Türkiye’de stok yoktu, bütün çiftçilerimiz durmadan üretti. Ben çiftçiyim deyip halden alıp satıyorsa çiftçi değildir. Bazı arkadaşlar bizi yanlış anlıyor. Biz tüketicilerin ve üreticilerin hakkını korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.
“PAZARIN AMACININ DIŞINA ÇIKTIĞINI GÖRÜYORUZ”
Fethiye Sabit Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra’da açıklamasında “Geçmişten günümüze Fethiye’de üretici pazarında gelinen noktada, pazarın amacının dışına çıktığını görüyoruz. Pazarcının kendi üretmeden ürünlerini al-sat yaparak satış yaptığını görüyoruz. Belediyemize yazılı ve sözlü olarak da dile getiriyoruz. Ziraat odasına kayıtlı olan üreticilerimiz mağdur oluyor. Arada bazı satıcılar işi ticaret boyutuna getirip üreticinin hakkını yiyor. Dışarıdan mal alındığı için hal esnafımda mağdur oluyor. Belediyeden ricamız denetimlerin sıkı yapılması. Bunlara dikkat edilirse üreticinin hakkını korumuş oluruz. Üreticinin üretmesi için destek olmamız gerekiyor” diye konuştu. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

428 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,9344
EURO 9,4517
BIST 10,6264
ALTIN 462,13

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle