Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

KÖŞE YAZISI SELAMİ ÖNDER ÇOCUKLARDA GECE  İŞEMELERİ

Erkan Ilik | 13 Ağustos 2021 | Genel, Güncel, Kültür, Manşet, Sağlık A- A+

ÇOCUKLARDA GECE  İŞEMELERİ

Çocukluk  yaş grubunda  idrar  kontrolünün sağlanamaması  ve  idrar  kaçırma  problemleri aslında  sık görülen problemlerdir.  Çoğu aile tarafından olağan  süreç olarak karşılanabilmekte , ancak  idrar  yolu enfeksiyonu  ve  psikolojik ve  sosyal problemlere  neden  olmaya  başladıkça hekime  müracaat  edilmektedir . Ne zamana  kadar gece  idrar  kaçırma  normaldir  ? Sağlıklı çocuklarda gece idrar kontrolü genelde  4 yaş civarında sağlanır. Eğer 5 yaşından sonra da devam ediyorsa “Gece İdrar Kaçırması” olarak adlandırılır ve idrar kaçırmanın nedeninin araştırılması gerekebilir. 4 yaş civarındaki çocukların %20-25’inde gece işemesi görülürken , 7 yaş civarında % 5-10, erişkin dönemde ise %0,5-3 arasında gece işemelerinin devam ettiği belirlenmiştir. Küçük yaşlarda erkek çocuklarda daha sık görülür iken, ergenlerde her iki cinsiyette  görülme sıklığı aynıdır. Gece idrar kaçırması olan  çocukların ebeveynlerinde  %32 oranında babalarının, %23,5 oranında annelerinin de çocuk iken gece idrar kaçırdığı araştırmalarda gözlenmiştir.

Gece idrar  kaçırmaları çocuk büyüdükçe  özellikle  5-6  yaş  grubundan itibaren çocukta  ciddi  psikolojik etkilenmelere ,  içe  kapanma ,  uyum  problemlerine neden olabilir , genelde  suçlanan ve suçluluk hisseden çocuklardır, sıklıkla psikolojik desteğe ihtiyaç gösterirler. Beş yaşından sonra gece idrar kaçırması olan çocuklarda iyi bir değerlendirme ve muayene ile birlikte olası nedenler gözden geçirilip, sorun büyüyüp psikolojik problemlere yol açmadan tedaviye başlanmalıdır.  Aile  açısından ise  bir süre sonra umutsuzlaşma sadece yatağı kuru tutma davranışına dönüşebilir. Ergenlik ve erişkinlik döneminde  ise  daha da  büyük sorunlara  neden  olabilir. Hastaların bir kısmı sadece gece idrar kaçırırken bir kısmı hem gece hem de gündüz idrar kaçırırlar. İdrar kaçıran çocukların çok az bir grubunda birlikte nörolojik problemler olabilir , ileri  inceleme  yada  görüntülemeler  gerekebilir.  Özellikle  birlikte  gündüz de  idrar  kaçırma  problemi olan çocuklarda , hormonal  bozukluklar  , böbrek hastalıkları , mesane  fonksiyon bozuklukları ,  psikolojik çok su  içme  alışkanlığı gibi organik nedenler de araştırılmalıdır.

Çocuklarda gece idrar kaçırmasının  farklı nedenleri olabilir ; gece artmış olan idrar yapımı, mesane kapasitesinin az olması, genetik yatkınlık ve uykuda uyaranlara az cevap verme olabilir . Bu  çocuklar  genelde  derin  uyuyan  adeta  top atsan uyanmayacak gibidirler. Derin uyku ile  birlikte  mesane  üzerindeki oto-kontrolün azalması ile  birlikte idrar  kaçırması ortaya  çıkmaktadır . Bu  çocuklar  genelde  uyuduktan sonra 1-2 saat  içinde  sıklıkla  idrar  kaçırmaktadırlar . Tedavi seçenekleri her hastada aynı oranda başarılı olmadığı için, her hasta için en kolay uygulamadan başlanarak sonuç alınan uygulamaya kadar adım adım gidilmelidir. Bu çocuklarda sıvı alımının gece saatlerinde kısılması, sık sık tuvalete gitmelerinin sağlanması , uyuduktan 1  saat sonra  uyandırılarak  kendilerinin  idrar  yapmalarının sağlanması ,  kuru kalkma  günlerinin  takibi ve  ödüllendirme  başlangıçta alınacak ilk önlemlerdir. Daha sonra gece alarmları ile idrarlarını kaçırdıklarında zil sesi ile uyanmaları sağlanarak herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmadan alışkanlık kazandırılabilir . Davranışsal  önlemlerin uzun süre  uygulanması  ve  alışkanlık haline  getirilmesi  ve  yaş ilerledikçe  de problemin  düzelmesi ideal çözümdür . Ancak bu tür   yöntemler ile sonuç alınamayan olgularda ise doktor kontrolünde  ilaçlarla tedavi gerekebilir.

Dr Selami Önder

Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıUzmanı

1798 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,8689
EURO 10,4740
BIST 12,1977
ALTIN 499,21

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle