Hoşgeldiniz  

KEMER NURSEL ÖZDEMİR’DE MAVİ ETKİNLİK

Erkan Ilik | 03 Nisan 2021 | Eğitim, Genel, Güncel, gundem, Mugla A- A+

‘2 Nisan Dünya Otizim Farkındalık Günü’ dolayısıyla Kemer Nursel Özdemir Özel Eğitim Ve Reh. Merkezinde bir araya gelen Nursel Özdemir Kurumları kurucusu Salih DÜNDAR, Nursel Özdemir kurum Müdürü Ezel Demirbaş ve Müdür yrd. Ayşe Dündar, Kemer Nursel Özdemir kurum müdürü Bahtiyar Baranlıoğlu, Elit Nursel Kurum Müdürü Aysun Eryiğit ve tüm kadro ile birlikte çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.
Birleşmiş Milletler, otizme farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2008 yılında 2 Nisan gününü ‘Otizm Farkındalık Günü’ ilan etti. Dünyada her 68 çocuktan birinde görülüyor. Azımsanmayacak kadar fazla olan otizmin farkında olunması ve bu bireylerinde topluma kazandırılması adına çalışmalarını her daim sürdüren Nursel Özdemir Kurumları yine farklı bir çalışmaya imza attı. Kemer Nursel Özdemir kurumunda gün boyu farkındalık etkinlikleri yapıldı. Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireyleri yansıtan rengarenk el baskısı, uçurtma etkinliği, kum boyama, ok atma gibi çeşitli, eğlenceli birçok etkinlikten oluştu. Ok atma etkinliği Fethiye Okçuluk ve Doğa Sporları işbirliği ile gerçekleştirildi. Ayrıca gün boyu mavi giyinilerek bilgilendirme afişleri asıldı. Covid-19 kurallarını gözeterek gerçekleştirilen farkındalık etkinliğinde otizme mavi ışık yakarak farkındalık yaratmak en büyük amaçtı.
Nursel Özdemir Eğitim Kurumları Kurucusu Salih Dündar; ‘Otizm bireyin sosyal hayatını, etkileşimlerini, ilgili alanlarını, bazen davranış kontrollerini etkileyebilen ve bireye göre çeşitlilik gösteren gelişimsel farklılıktır. Sebebi bilinmemektedir. Ancak gelişimsel farklılıklar aynı hayatı paylaşmaya engel değil. Onları fark ederek, gerekli destek ve eğitimleri sağlayarak başarabiliriz bunu. Otizmde iyileşme süreci öncelikle fark etmekle, kabul etmekle başlar. Özel eğitim bu noktada büyük önem taşımaktadır. Tek tedavisi eğitimdir. Özellikle çok erken yaşta başlanan eğitim büyük önem arz etmektedir. Ayrıca Nisan ayının Otizm farkındalık ayı olması nedeniyle tüm kurumlarımızda binalarımız mavi ışıkla ışıklandırılacaktır. Çünkü otizm rengi mavidir. Otizmin bir gün değil her gün farkında olalım. Bugün burada bizimle birlikte olan bu etkinlik kapsaminda bizlere destek olan herkese tesekkür ederiz.’ Diyerek konuşmasını bitirdi.

 

1234 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
BIST 11,2284
ALTIN 457,33

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle