Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU “FETHİYE’DE YEREL SEÇİMLER”

Erkan Ilik | 02 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU FETHİYE’DE YEREL SEÇİMLER

 

Bu yazıyı Salı günü yazacaktım ama seçim sonuçlarının netleşmesi için bugüne bıraktım.

     Fethiye’de gerçekleşen Yerel seçimlerde şu ana kadar fazla itiraza konu bir durum olmamakla birlikte Ulusal Basında yer aldığı kadarıyla Türkiye’nin bazı bölgelerinde seçim tartışmaları yaşanıyor. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu Yerel seçimlerde de Elektrik kesintilerinin olduğunu, sayımlarda tartışma yaşandığını, Gazete ve Televizyonlardan öğreniyoruz.

İlçe, İl ve Yüksek Seçim Kurullu bu konuda yapılan itirazları incelemeye almış olup, sonuçlanan itirazları da Basından öğreniyoruz.

Fethiye’de Yerel seçimlerde Şubat ayında önce Belediye Başkan adaylarının ve daha sonra da Belediye Meclisi Üyesi adaylarının kesinleşmesinden sonra Mart ayının ilk günleri ile birlikte Propaganda çalışmaları da toplumda büyük heyecan yaratacak şekilde başlamıştı.

Biz de bu çalışmaları izleyerek seçimi takip etmeye çalıştık. Bu Yerel seçimlerde Fethiye’de CHP, MHP, Ak-Parti ve DP adayları kendilerini topluma daha çok tanıttı.

Bu adayların yanında Fethiye’de DYP, BBP, SP, HDP ve Birleşik Solun da adayları yarıştılar. Demokrasinin gereği herkesin aday olabilirliği tartışılmaz.

     30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleşen Fethiye Belediye Başkanlığı seçimlerini DP adayı Sayın Behçet Saatçi, benim bu yazıyı yazdığım 01 Nisan 2014 Salı gününe kadar Resmi olmayan sonuçlara göre 28226 oyla önde bitirdi. Arkasından CHP adayı Sayın Keramettin Yılmaz 24346 oy ile İkinci sırada, Ak-Parti adayı Sayın Muhsin Eryılmaz 23553 oyla Üçüncü ve MHP adayı Sayın Mehmet Üyük 6151 oy ile Dördüncü oldu.

Ama Fethiye’de Belediye Meclis Üyeliği seçim sonuçlarına baktığımız zaman, Belediye Başkanlığı seçimi sonuçlarından seçmen tarafından ayrı olarak değerlendirildiğini görüyoruz.

Belediye Başkanlığını 28246 oy ile kazanan DP, Belediye Meclis Üyeliğinde 31 Belediye Meclisi Üyelerinden Sekiz tanesini alabilmiş. Bunun yanında Başkanlık seçimlerinde İkinci sırası alan CHP, Belediye Meclisinde Ondört Sandalye alarak Birinci sıraya yükselme başarısını göstermiş. Diğer yandan Ak-Parti adayı da Dokuz Sandalye ile Üçüncü sırada yer alarak, 31 Üyeli Fethiye Belediye Meclisini oluşturmuşlar.

Buna göre Fethiye Belediyesinde 14 Sandalye kazanan CHP, burada en çok dikkat çekmektedir. Yıllardır Fethiye’de konuşulan bir söz var. Biz kimsenin vereceği oya karışmayız. Herkes seçimlerde isteği Partiye ve istediği kişiye oyunu verir. Bu seçimlerde birçok seçmen Belediye Başkanlığı seçiminde ayrı, Belediye Meclisi Üyeliği seçiminde ayrı partileri tercih etmiştir.

     30 Mart 2014 Pazar günü yapılan seçimlerden sonra Fethiye’de, Fethiye Belediye Başkanı Sayın Behçet Saatçi ile 31 tane Belediye Meclis Üyesi göreve gelmiş olup, bu yıl ilk defa Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olması dolayısıyla Fethiye Belediyesinde Hizmetin nasıl gerçekleşeceğini göreceğiz. Çünkü bizler daha ilk defa Büyükşehir Kanunu ile karşılaştık. Büyükşehir Kanununa göre Hizmet alımının çoğu Muğla’dan alınacağı belirtiliyor.

     Bu seçimlerde Fethiye Belediyesi Meclisinde Belediye Meclisi Üyelerinin dağılımda seçmen verdiği oylarda değişik bir yapı ortaya koymuştur.  Belediye Başkanının icraatları Belediye Meclislerinde geçmektedir. Bu konuda da Fethiye Belediyesi Meclis Üyelerine, en çok sayıya sahip CHP Üyelerine de Birinci derece iş düşmektedir.

Böylece 30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleşen Fethiye Belediyesinde seçimle göreve gelen herkese başarılar diler, her şeyin Fethiye halkı yararına olmasını dileriz.

 

527 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle