Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR VECİZELERDE YİTİĞİNİ ARAMAK

Erkan Ilik | 20 Nisan 2014 | Genel A- A+

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR (mehmetucarcem@hotmail.com)
VECİZELERDE YİTİĞİNİ ARAMAK

Hepimizin bazen bir sesin, bazen bir kelimenin, bazen bir cümlenin, bazen bir mısranın, bazen de bir nazarın peşinden yollara düşmüşlüğü vardır muhakkak. Benim de peşine yıllarımı verdiğim nice mısralar vardır sadece detayını kendilerinin bildiği. Esasen büyük medeniyetler inşa eden milletlerin büyük adamları ve haliyle onların da büyük fikirleri ile derinlikli sözleri bulunur. O yüzden bugün, belirli bir konuda yazı yazmak yerine, aralarında kaliteli insanlara bir buket çiçek sunma dışında ilk anda bir bağ gözükmeyen ama derinliği olan vecizelerle baş başa bırakmak istiyorum siz değerli okurlarımı. Birazdan okuyacağınız vecizelerin bir kısmı şahsıma bir kısmı da farklı şahsiyetlere aittir. Başkalarına ait sözleri tırnak içinde belirtmeye gayret ettim. Sahibini de sözün sonuna not düşerek. Umarım bir ufuk turu olur hepimiz için. Buyurun birlikte okuyalım ve etraflıca düşünelim:

Kendini idare edebilen, yedi kıtayı yönetebilir. Başrol oyunculuğuna değil, senaryo yazmaya talibiz. Hürriyet, asıl mesuliyetinin şuurunda olmaktır. Sevmek, yarınların büyükleriyle ilgilenmektir. Bugün, en ziyade kökü bizim olan kahramanlara ihtiyaç duyuyoruz. İnsan olmanın birincil şartı ikiyüzlü olmamaktır. Geleceğimiz, gücünü tarihimizden alır. Yeni bir medeniyetin tohumu, yetiştirilecek insanın kalitesinde gizlidir.

Dinlemek dinlendirir insanı; dinlenilmek de öyledir. Özgürlük, sorumluluk duygusuyla mayalandırılırsa taçlanır. Çatışma da çözüme giden yollardan birsidir. Bir bestekârımız olmalı ve orkestramız bu besteyi çalmalı her daim. Benim için yaşadığım an değil yöneldiğim yer önemlidir. Şuur, bir davranış değil; zihni ile kalbin uyanıklılık halidir. Tasalanmayalım, uyumak için kabirde yeterince zamanımız olacak. Nefsini terbiye ettiğinde insan, insanın yurdudur. Ölmek, doğmakla başlar ve yalnızca doğma cesaretini gösterebilenlerin bir eylemidir.

“Nankör insan her şeyin fiyatını bilen; fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir.” Oscar WILDE. “Sıradan öğretmen anlatır; iyi öğretmen açıklar; yetenekli öğretmen yapar ve gösterir; büyük öğretmen ise sadece ilham kaynağı olur.” William WARD.  “Kuşkusuz hayattaki en büyük önyargımız etrafımızdaki herkesi insan sanmamızdır.” Charles BUKOWSKİ. “Borçlu kaybettiği zaman alacaklı da kaybeder.” “Güçlü zalim olmaz; zulüm zayıfın silahıdır.” Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner zanneder.” ŞİRAZİ. Biz koyun olduğumuz için onlar da kurt oldular.” Aliye İZZETBEGOVİÇ. “Eğer birisini kandırmayı başardıysan onun aptal olduğunu düşünme… Sadece sana hak ettiğinden daha fazla güvenmiştir.”

“Bizi yok edecek hususları şöyle sıralayabiliriz: İlkesiz siyaset, vicdanı sollayan eğlence, çalışmadan elde edilen zenginlik, bilgili ama karaktersiz insanlar, ahlak yoksunu iş dünyası, insan sevgisini göz ardı eden bilimve öz veriden mahrum din anlayış.” Mahatma GANDHİ.  

Şimdi Büyük Fotoğraf’ınbize ne söylediğine kulak verelim: Önce tarihimizle irtibatımızı kestiler bizim. Böylelikle büyük millet olduğumuzu dolayısıyla büyük düşünmemiz gerektiğini unutturdular. Sonrasında büyük kahramanlarla olan rabıtamız kesildi ve günlük sıradan herifleri adam zannedip peşlerine takıldı gençliğimiz. Bir de büyük sözlerin peşinden yollarla düşen irademize kıydılar toplum olarak. Hal böyle olunca gerisi çorap söküğü gibi geldi. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Çorabı tekrar örmek için önce söküldüğü yeri yakalamalıyız ve işe oradan başlamalıyız. Yani büyük kahramanların peşinden giderek… Yani büyük sözlerin anlam dünyasında keşiflere çıkarak…      Yani kendimizi yeniden tanımak ve tanımlamak için uzun ince bir yola düşerek…

386 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle