Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ............................................... ..........................................................

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 10 Haziran 2021 | Genel, Güncel, gundem, Mugla A- A+

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta romanlarıyla tanıdığımız “Fırat URAN” var.

Merhabalar Fırat Bey, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize kendiniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Merhaba okuyucu, ben Fırat Uran. Otobanda Kaybolanlar, Kara Köpek, Olamayanlar ve Ben Kitap Yazmak İstiyorum kitaplarının yazarıyım. İlk üç kitabım, Türkiye’de bakir olan kuir edebiyat alanındaki parmak sayısını geçmeyecek eserlerdendir. Son kitabım Ben Kitap Yazmak İstiyorum ise yazar olmak isteyenlerle paylaştığım yol haritamdır.

Hakkımda daha fazla bilgi edinmek isteyenler www.firaturan.com adlı web siteme bir göz atabilir.

“Olamayanlar” ve “Ben Kitap Yazmak İstiyorum” adlı iki yeni kitabınız daha çıktı. “Olamayanlar” kitabınızdan bahsedecek olursak eserinizde okuyucularımızı neler bekliyor?

Olamayanlar benim ilk öykü kitabım. İçinde 10 tane kısa, aşk öyküsü var. Her biri nasıl olamadıklarını anlatıyor.

Bir diğer kitabınız yazar olmak isteyenlere yönelik bir eser. “Ben Kitap Yazmak İstiyorum” adlı eserinizin hitap ettiği belli bir yaş kitlesi var mı? Yoksa 7’den 77’ye herkesin faydalanabileceği tarzda bir eser mi oldu?

İçinde yazma ateşi olan fakat nereden başlayacağını bilmeyenlerin kullanabileceği pratik bir el kitabı.

Romanlarınızı yazmanızdaki en büyük etken neydi?

Hırs ve takıntı. Normalde kötü olarak kodladığımız bu iki hissiyat, bir kitabı bitirmek için olmazsa olmazdır.

Bir kitabın bitmesiyle iyileşme gerçekleşir. Söylemek istediğin her şeyi söylemişsindir. Kitap yayınlandıktan sonra eline aldığında bir uzaklaşma gerçekleşir. Artık zihnindekilerin, senin varlığın dışında, somut formu olan bir nesneye dönüşmüştür. Bu kopma hali ile iyileşme başlar.

Roman yazmak ustalık gerektiren bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Siz romanlarınızı yazarken daha çok kurgusal unsurlardan mı yararlanıyorsunuz yoksa yaşanmış gerçek olaylar mı ağır basıyor?

Benim kitaplarım puzzle gibidir. Gerçekten de parçalar taşır, hayal gücümden de. Mesela arkadaşlarımla sohbet ederken konuştuğumuz ilginç bir konuyu alıp kısaltıp, uzaltıp, değiştirip, kitabımın içinde uygun bir diyaloğun içine yerleştirebilirim.

Burada önemli olan nokta kurgu ve anılar arasında bir harmoni yakalamaktır.

En çok hangi tür kitapları okuyorsunuz ve hangi yazarları takip ediyorsunuz?

Yetişkinler için yazılmış olan çizgi roman kitapları. Graphic Novel türündeki resimli kitaplar yani. Marjane Satrapi, Guy Delisle ve Alison Bechdel’in tüm kitaplarını takip ederim.

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Yazmak isteyen ama nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

Önce ruhun DNA’sını bulmaları gerekir: Her insanın içinde taşıdığı konular vardır. Biz bu konuları seçtiğimiz filmler ve kitaplarla tekrarlayıp pekiştiririz. Bazı cevaplar arıyor olduğumuzdan, kalbimizi kurcalayan belli alanlara ağırlık veririz. Bunların ne olduğunu bulabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir kağıt ve kalem.

Bugüne kadar sevdiğin tüm film ve dizi isimlerini yazın. Ne kadar çok yazarsanız o kadar iyi. İsimleri hatırlayamazsanız, “Anne Bancroft’un oynadığı film” ya da “içinde her şeyin yeşil olduğu film” gibi hatırlatıcı notlar yazabilirsiniz. Daha çok film ve dizi hatırlayabilmek için hikaye türlerini (korku, dram, gerilim, komedi, romantik vb.) düşünün. Tıkandığınızda, ülkelerin filmlerini düşünerek bulmaya çalışın: mesela Fransız filmleri, Türk filmleri, Amerikan filmleri vb. Yazdıysanız, yanlarına bir-iki kelime ile bu film ve dizilerin sizin için ne ifade ettiğini ekleyin:

 

Örnek:             Great Expectations – Karşılıksız aşk

Pleasantville – Açık fikirlilik

Grey Gardens – Anne baskısı

Florida Project – Renkli distopya

Once – Harcanan aşk

It – Çocukluk korkuları

Climax – Kontrolden Çıkma

Das Experiment – İktidar

Six Feet Under – Hayat ve ölüm

Şimdi aynı veya birbirine yakın tanımlamayı yaptıklarınızı işaretleyin. Bu kadar filmi siz seçtiniz. Yanlarına ne ifade ettiğini kendiniz yazdınız. Tekrar eden bir konu var ise ruhunuzun DNA’nı çözmüşsündür demektir. Oralardan devam etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bence kalpten gelmeyen bir hikayeyi bırakın başkası anlatsın.

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesle bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

Yeni nesil bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya alışkın. Bu nedenle 120 sayfadan az yazılmış kitaplar okuyucuların tercih nedeni olabiliyor. Anlatmak istediğinizi kısa, öz ve çarpıcı bir şekilde ifade etmek son derece önemli.

Değerli Fırat Bey, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

 

 

170 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7015
EURO 10,4021
BIST 12,1344
ALTIN 497,93

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle