Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

Erkan Ilik | 17 Eylül 2020 | Genel, Güncel, gundem, Mugla, Sağlık, Siyaset, siyasi, Spor A- A+

YAZARLARLA RÖPORTAJ / HAKAN BİROL SORUYOR

 

KIYMETLİ YAZARLARIMIZ CEVAPLIYOR

www.hakanbirol.com

 

Merhaba değerli okuyucularımız. Her hafta bir yazarla röportaj köşemizde bu hafta “Hiphop Amerikan Kültürü Değildir” kitabıyla tanıdığımız “Teoman Karadeniz” var.

 

Merhabalar Teoman Bey. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hiphop’ı biz hep Amerikan Kültürü olarak biliyorduk veya toplumda böyle bir algı var diyebiliriz.  Bu bağlamda “Hiphop Amerikan Kültürü Değildir” kitabınızdan bahsedecek olursak okurlarımızı kitabınızda neler bekliyor?

 

Esasında ‘’bildiğimizi sandığımız’’ birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ‘’sanıyoruz.’’ Duyumlarımızla öğrendiklerimizi bilgi sanıyoruz. Hiphop’un Amerikan Kültürü olması yönündeki sanrı yalnızca toplum genelinde değil; Hiphop’u yaşayan insanlar için de geçerli.

Bu kitap yayınlanana kadar, Hiphop Kültürü’nün 1960’ların sonlarında doğan bir kültür olduğu sanılıyordu. Oysa ki, kültür kavramı bir anda ortaya çıkan bir olguyu ifade etmez. 1960’ların sonlarına kadar gelişen bir kültür vardı ve o yıllarda buna bir isim verilmişti. Benim yaptığım ise; 60’larda neticelenen bu sürecin, nerede, nasıl, ne zaman ve hangi sebeplerle başladığını irdelemek oldu.

Hiphop Kültürü’nün temellerini oluşturan sosyolojik, politik, hukuki ve insani birçok konu üzerinden okuyucuları düşünmeye teşvik ettim.

Bir Hippi Kültürü gibi gözüken bu kavramın içini doldurmak ve aslında bir ırkın, bir medeniyetin yaşam mücadelesi olduğunu göstermeye çalıştım.

 

Sayılı Türk Hiphop Koleksiyonerlerinden birisiniz. Koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?

 

Türkiye Hiphop Tarihi içerisinde ilk günden bugüne kadar üretilmiş tüm Plak, CD, Kaset, DVD eserlerini biriktirdim. Bunlar yalnızca müzik marketlerde satılan eserlerden de oluşmuyor. Hiç yayınlanmamış demo kasetlerden tutun da çok eski yıllarda partilerde ‘’1’’ liraya satılmış demo CD’ye kadar birçok eser var.

Sadece müzik albümlerini de biriktirmedim.  2000 parçadan oluşuyor koleksiyon. Sanatçıların sahneye çıkarken taktıkları yaka kartlarından tutun da farklı şehirlere yolculuk yaparken kullandıkları uçak ve otobüs biletlerine, şarkı sözü yazdıkları kağıtlardan tutun da o şarkıyı kaydettikleri ses sistemlerine kadar birçok parça var.

Konser afişleri, konser biletleri, ünlü Graffiti sanatçılarını sprey kutuları, Break Dance yarışmalarında kazanılmış ödüller gibi akla hayale gelmeyecek birçok şeyi biriktirdim.

 

 

 

 

 

Müzikten bu kadar bahsetmişken müzik dünyası ve yazı dünyası arasında bir köprü kuralım o zaman. Yazmaya nasıl başladınız? Ne zamandan beri yazıyorsunuz?

 

Yazmayı tercih etmedim. Bazen düşününce ‘’kendimi bildim bileli yazıyorum’’ hissiyatına kapılıyorum. Ama mantıken ‘’yazmayı öğrendiğim günden beri’’ yazıyorum sonucunu kabulleniyorum.

İlkokuldan beri her zaman bir not defterim olmuştur ve hep yazmışımdır. Şarkı sözleri yazdım, mini hikayeler yazdım, aklıma gelen fikirleri yazdım, hayallerimi ve hedeflerimi yazdım, çocukluğumda mahalle takımına uyguladığım antrenman günlüklerini yazdım. Okumak ve yazmak hep vardı hayatımda. Yazar olmak ya da birileri okusun diye yazmak değildi amacım. İlk kitabım yayınlanana kadar yazdığım her şeyi kilitli bir dolapta sakladım her zaman.

Ta ki yayınlanan ilk kitabım ‘’Hiphop Amerikan Kültürü Değildir’’i okuyucuya sununcaya kadar. Hiphop’un sosyal yönünde olmayı tercih ettim her zaman. Radyo yayınları, dergi, fanzin ve internet haberleri yazdım. Ve doğru fikri bulup, doğru güne ulaştığımda da Türkiye’nin ikinci Hiphop kitabını yazmış oldum.

 

Şu ana kadar yayınlanmış kitaplarınızda neler anlattınız? Onlar hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

 

‘’Hiphop Amerikan Kültürü Değildir’’ ve ‘’Bol Giyimli Kukla’’ isimli iki müzik kitabı yayınladım. Bu kitaplardaki amacım hem bu kültürün yoz olmadığını anlatmak hem de bu kültüre bulaşmış olan yozluğun karşısında durmaktı.

Onun dışında ‘’Olimpiyatların En Zayıf Halkası’’ isimli bir de Türkiye Sporunu konu alan bir kitap yazdım. Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olduğum için bu kitap da o vesile ile kalemime bulaşmış oldu.

Uzun bir süredir, sadece yazıyorum. Kitaplarımın baskıları devam etse de yeni kitap çıkarmıyorum. Özellikle de müzik ve spor ile ilgili yazmayı düşünmüyorum artık. Belki, Hiphop Kültürü’nün yaklaşık 25 yılına şahit olduğum için, yaşadığım dönemleri yazmak ve gelecek nesillere bir kaynak bırakmak üzerime borçtur. Bu düşünce ile son bir müzik kitabı yayınlayabilirim.

Yazarlığımı ve aklımı tek bir yöne adamak istiyorum artık. Hali hazırda on küsür yıldır üzerine çalıştığım ‘’Kaderi Allah Yazmaz’’ isimli bir kitap var. Onu tamamlamak ve yaşamımın geri kalanında da sadece bu konularda düşünüp bu konularda yazmak istiyorum.

 

Yazmak başlı başına cesaret isteyen bir iştir. Hem müzikle uğraşan biri olarak  hem de yazar kimliğinizle yazmak isteyen ama nasıl yazmaya başlaması gerektiğini bilmeyenler için önerileriniz var mı?

 

Kendi yaşamının öyküsünü, hikayesini sürdüremeyen insanlara; bir kitabın öyküsüne veya hikayesine nasıl başlayacağını tavsiye etmek manasız olur. Ördek yavruları, tavsiye ile yüzmez. Suya düşerler ve zaten yüzebiliyorlardır.

 

 

 

En çok hangi tür kitapları okuyorsunuz ve hangi yazarları takip ediyorsunuz?

 

Tür ve yazar saplantım yok. Bir kitabın beni düşündürebileceğine ve bana bir şeyler öğretebileceğine inanmam yeterli oluyor… Roman okumayı pek sevmiyorum yine de.

 

Ülkemizdeki okuma oranları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Gözlemleriniz doğrultusunda genç nesile bakış açınızı özetleyebilir misiniz?

 

Bundan on yıl önce kurduğum bir cümle vardı; ‘’Türkiye’de insanların %99’u Allah’a inandığını söylüyor. Ve bugün Türkiye’de insanların %99’u kitap okumuyor. Oysaki Allah, dinini bir Kitap ile bildirdi.’’ Buyurun size mükemmel bir tezat. On yıldan buyana değişen tek şey oranlar olmuştur. Yaşamının kullanım kılavuzunu okumayan insanlara, benim kitabımı okumuyorlar diye ne söyleyebilirim ki.

 

Değerli Teoman Bey, bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz. En kısa zamanda yeni eserlerinizi de okuyabilmek dileğiyle…

 

Ben teşekkür ederim. En doğru zamanda yeni kitaplarımı okuyabilmeniz dileğiyle…

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
BIST 1,1649
ALTIN 504,34

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle